To CBP-agenter som avfyrte våpnene sine mot sykepleieren Alex Pretti, er suspendert fra tjenesten, melder flere medier.
To betjenter ved det føderale grensepolitiet (CBP) avfyrte skudd da sykepleieren Alex Pretti (37) ble skutt og drept i helgen.
Det er andre gang på under tre uker at en amerikaner blir drept av immigrasjonsagenter.
De to agentene er ikke lenger i felttjeneste, ifølge Department of Homeland Security (DHS), som sier at dette er «standard prosedyre».
Talsperson Tricia McLaughlin i DHS bekrefter at agentene er midlertidig tatt ut av tjeneste skriver NBC. Også The New York Times rapporterer om suspensasjonen.
I en intern rapport sendt til kongressen heter det at CBP-personell forsøkte å anholde Pretti.
– Pretti motsatte seg dette og et basketak oppsto. Mens det pågikk, ropte en betjent «han har en pistol!» flere ganger.
Hvem er hvem?
Department of Homeland Security (DHS) er det overordnede departementet, og kan oversettes til Departementet for innenrikssikkerhet. Departementet med størst overlapp i Norge er justis og beredskapsdepartementet, men de er ikke helt like. Lederen er Sikkerhetsminister Kristi Noem.
Under DHS ligger Immigration and Customs Enforcement (ICE). De skal håndheve immigrasjonslovverk på amerikansk jord. Her er Todd Lyons fungerende sjef.
Under ICE ligger også Homeland Security Investigations (HSI).
Customs and Border Protection (CBP) skal håndheve det samme lovverket langs landets grenser og havner. Deres handlingsrom skal egentlig være begrenset til 160 kilometer fra grensen, men er også representert ved føderale reisesteder, som flyplasser.
Border Patrol, eller Grensekontrollen, ligger under CBP igjen, og skal sikre landets grenser og sjøveier inn. Her er Michael Banks øverste leder.
Omstridte Gregory Bovino er også en av lederne i Border Patrol. Bovino har hatt rollen som såkalt «commander-at-large», en fristilt kommandør i felt, der han har ledet operasjoner med agenter fra både Border Patrol og ICE.
Hvilken rolle Bovino får fremover er uklart. I første omgang sendes Tom Homan til Minneapolis for å lede ICE-aksjonene videre derfra.
Homan er såkalt «border tsar», som er en uoffisiell tittel på en overordnet og koordinerende rolle der han svarer direkte til president Donald Trump.
Les mer om Bovino og Homan i denne saken fra BBC.
Rundt fem sekunder senere, avfyrte en betjent fra grensekontrollen tjenestevåpenet sitt, en Glock 19. En CBP-betjent avfyrte også sitt tjenestevåpen, en Glock 47, mot Pretti.
Det er ikke klart hvorvidt begge to skjøt mot eller traff Pretti.
Den foreløpige rapporten er sendt på e-post til kongressmedlemmer, og er sett av blant andre The New York Times, The Washington Post og CNN.
Pretti hadde våpenlisens som tillot såkalt «conceal and carry», altså å bære et skjult våpen.
Men han skal ifølge føderale talsmenn ikke ha hatt på seg ID da han ble drept, noe som er et krav for et slikt lisens.
Blant annet har Kristi Noem, sjef for departementet for innenrikssikkerhet (Department of Homeland Security/DHS), hevdet at Pretti fremviste våpen mot de føderale betjentene.
Noem har hevdet at Pretti «ønsket å utføre maksimal skade og massakrere politiet», og kalt det terrorisme. Ingenting av dette nevnes i rapporten, skriver The New York Times.
Dette er tidslinjen:
- Klokken 09.00 lørdag ble en føderal betjent konfrontert av to kvinnelige sivile som blåste i fløyter.
- Betjenten beordret kvinnene til å flytte seg ut av veien, men de flyttet seg ikke. Han «dyttet dem begge vekk», og en av kvinnene løp til Pretti.
- Etter at betjenten forsøkte å flytte dem ut av veien uten at de flyttet seg, brukte han pepperspray mot dem, ifølge rapporten.
- Pretti motsatte seg deretter forsøkene fra CBP-betjentene på å pågripe ham, noe som førte til et basketak.
- Pretti har et lovlig våpen på kroppen. Det blir fjernet av en av betjentene.
- To betjenter avfyrer skudd.
- Etter skytingen forteller betjenten med Prettis skytevåpen at han har våpenet. Han sikrer det og legger det i bilen sin.
- Klokken 09.02 kuttet CBP-personell opp Prettis klær og ga ham medisinsk hjelp.
- Omtrent tre minutter senere ankom lokale ambulansetjenester stedet.
- Pretti ble plassert i en ambulanse og transportert til Hennepin County Medical Center, hvor medisinsk personell erklærte ham død klokken 09.32.

7 hours ago
1





English (US)