Forsvarerne til to 16-åringer som står tiltalt for grov voldtekt av en 15 år gammel gutt i Stavanger i fjor, reagerer på at aktor har lagt ned påstand om fengsel.
Publisert: 21.05.2026 05:58
Statsadvokat Birgitte Budal Løvlund ba om fengselsstraffer for de to 16 år gamle guttene, da saken ble avsluttet i Sør-Rogaland tingrett onsdag, skriver VG.
For den ene gutten ba hun om seks måneders ubetinget fengsel, i kombinasjon med ungdomsstraff med gjennomføringstid på tre år. For den andre ba hun om fire års fengsel, hvorav tre år betinget.
Påtalemyndigheten mener de to i løpet av sju timer skal ha utsatt den 15 år gamle gutten for vold, tvang og trusler. De skal også ha presset gutten til å gjøre seksuelle handlinger med seg selv, og er derfor også tiltalt for grov voldtekt. Den angivelige voldtekten skal ha blitt filmet og direktesendt på Snapchat.
– Barn skal som utgangspunkt ikke i fengsel, men ha ungdomsstraff, skriver 16-åringenes forsvarere, Verna Rege Nilssen og Maren Eide, i en felles uttalelse.
– At påtalemyndigheten likevel tar til orde for fengsel, fremstår som svikt i forståelsen av grunnleggende prinsipper i barne- og strafferetten, skriver de videre.
Dette avviser statsadvokaten. Løvlund sier sakens alvor tilsier en ubetinget reaksjon slik utgangspunktet er for alvorlige seksuallovbrudd, også der domfelte er under 18 år.

2 hours ago
2









English (US)