Forsvaret er tilbake i sør – det hadde ikke skjedd uten Evjemoen skyte- og øvingsfelt.
Det var en flott artikkel i Fædrelandsvennen på lørdag 4. oktober, om krigsskolekadettenes øvelse i Evjemoen skyte- og øvingsfelt. Det er mye nyttig man kan lære i et godt og varmt klasserom på Kjevik, men det er i felt man lærer å overleve og bli soldat.
Unikt skyte- og øvingsfelt
Med sine mange skytebaner og øvingsområde er skyte- og øvingsfeltet det eneste, av litt størrelse, som er igjen i Sør Norge. Vestover er det ingenting, og østover finner vi det neste feltet på Heistadmoen ved Kongsberg. Da den militære virksomheten på Evjemoen skulle legges ned, ble det hevdet fra ledelsen i Hærstaben at man hverken hadde bruk for leiren eller skyte- og øvingsfeltet. I siste liten, før nedleggelsen i 2002, fant man plutselig ut at skyte- og øvingsfeltet skulle beholdes. Det kan den militære virksomheten på Kjevik være mer en fornøyd med i dag.
Det er knappest øvingsområde på Kjevik, og hvor skulle man utdanne befalselever, kadetter og HV-soldater hvis man ikke hadde Evjemoen skyte- og øvingsfelt? Også rekruttskolen for marinen og luftforsvaret på Madlamoen ved Sandnes skal utvide virksomheten. De øver også i skyte- og øvingsfeltet, sammen med andre avdelinger. Og flere avdelinger kan det bli i framtiden, også fra NATO-land.
Hva får Evje og Hornnes kommune igjen for all aktiviteten
Fram til 2002 aksepterte nesten alle innbyggerne i kommunen at det ble øvd og skutt både natt og dag i feltet. Svært mange sivile var ansatt ved Forsvarets avdelinger i kommunen, i tillegg til hundrevis av befal. Det var skatteinntekter til kommunen, jobber og inntekter til næringslivet. I dag sitter vi igjen med 3 sivile stillinger, som drifter skyte- og øvingsfeltet og alle ulempene. Støy dag og natt fra et felt som ligger helt inntil Evje sentrum og begrenser videre utvikling. Forurensing fra skyting og annen aktivitet. Mens Kjevik får stillingene, skatteinntektene og utbygging for hundrevis av millioner.
Forsvaret må satse på Evjemoen
HV-07 skulle vært etablert på Evjemoen, slik ble det ikke, og det får vi akseptere. Men, med all aktiviteten som vil komme i årene framover, må også Forsvaret satse betydelig her oppe. Staben må styrkes, forlegninger må oppgraderes og garasjer og lagre for kjøretøy og materiell må etableres. Skyte- og øvingsfeltet må bygges ut for å møte framtidens trening av soldatene våre. I disse miljøtider kan ikke Forsvaret kjøre soldater og materiell dagstøtt opp og ned dalen til og fra Kjevik. Nødvendig infrastruktur må etableres på Evjemoen slik at det effektivt kan skytes og trenes her oppe over tid. Det er på tide at Forsvaret gir noen klare signaler om veien videre også for Evjemoen.
Kommunen, med ordføreren i spissen, er klare til å samarbeide.
Forsvaret er ikke tilbake i sør
Mesteparten av den aktiviteten som nå kommer i sør, er fredstidsaktivitet. Det er fortsatt bare HV-07 som vil ha oppgaver ved krise og krig. Det er bra at HV-staben på nytt etableres på Agder, men 30-40 stillinger i en stab øker ikke beredskapen vesentlig. HV var her også før, selv om de ble ledet fra Vatneleiren i Rogaland. Vi får håpe antall HV-soldater vil øke også her hos oss, de er billige i drift og effektive i forsvaret av lokalsamfunnene på Agder. Og de kan fortsatt få den best mulige treningen i Evjemoen skyte- og øvingsfelt.