– Det er sjokkerende og trist for en så stor og tradisjonsrik klubb, sier NRK-ekspert Kristoffer Løkberg.
Nedflyttingen skjer etter at klubbens lisenssøknad ble avslått. Avgjørelsen kan ankes.
Klubbpresident John Textor og sportsdirektør Mickael Gerlinger var tirsdag i møte med DNCG, organet som håndterer lisensordningen i fransk profesjonell fotball. De skulle diskutere trusselen om administrativt nedrykk som har hengt over klubben siden november i fjor.
Utfallet var ventet å bli at klubben ble innvilget lisens, men i stedet ble det avslag.
Bakgrunnen for trusselen om nedrykk var at klubben ikke hadde gitt garantiene DNCG hadde bedt om, på bakgrunn av en gjeldsbyrde på 175 millioner euro.
– Siste ord er ikke sagt
For bare noen dager siden uttalte Textor seg selvsikkert til L'Equipe i forkant av tirsdagens møte.
– Vi har realisert ulike investeringer de siste ukene, og alt er bra økonomisk, sa han.
LYON-PRESIDENT: John Textor.
Foto: CLEMENT MAHOUDEAU / AFP / NTBTextor solgte seg nylig ut av engelske Crystal Palace, som sto i fare for å gå glipp av europacupspill på grunn av Uefas forbud mot at klubber med samme eiere deltar i samme turneringer.
Løkberg ser for seg at Lyons ankemulighet gjør at denne saken varer gjennom sommeren.
– Dette er nok en saga som kan vare helt til sesongen sparkes i gang i august. Siste ord er ikke sagt i denne saken, sier Løkberg.
Stolt tradisjon
Lyon ble nummer seks i Ligue 1 forrige sesong og kvalifiserte seg med det til spill i Europaligaen. Forrige sesong kom de til kvartfinale i den turneringen, hvor de tapte 6–7 sammenlagt mot Manchester United.
Klubben er fransk seriemester sju ganger og cupmester fem ganger. Lyon har også tatt seg til semifinale i mesterligaen to ganger, sist i 2020.
De spilte sist i Ligue 2 – som er nivå to i fransk fotball – i 1988/89-sesongen.
STJERNETUNGT: Storscoreren Alexandre Lacazette er blant profilene på Lyon-laget.
Foto: ReutersLyon har flere profiler i spillerstallen. Blant dem finner man Alexandre Lacazette, Corentin Tolisso, Nemanja Matic, Ainsley Maitland-Niles og Nicolás Tagliafico.
– Spillerne har nok noen gode kontrakter, som sørger for at de kan forlate klubbene gratis i sånne situasjoner som dette, sier Løkberg.
Nylig solgte de Rayan Cherki til Manchester City.
På klubbens kvinnelag spiller den norske duoen Ada Hegerberg og Ingrid Syrstad Engen.
Publisert 24.06.2025, kl. 21.11 Oppdatert 24.06.2025, kl. 21.57