Frykter folk venter for lenge: – Vær i forkant

18 hours ago 4



Væromslaget over store deler av landet gjør at varehusene er bekymret.

 Er du redd for å gå på snørra? Da bør du handle før det er for sent. Foto: Ole Enes Ebbesen / TV 2
HOLKEFØRE: Er du redd for å gå på snørra? Da bør du handle før det er for sent. Foto: Ole Enes Ebbesen / TV 2

Publisert 27.02.2026 06:13

Nå er det varmegrader i lufta store områder av landet, og snø og is smelter som bare det. 

Allerede fra tirsdag meldte Yr om isete føre, og sendte ut gult farevarsel om is i Agder, Trøndelag, Helgeland, Salten og på Østlandet.

Nå er det én type produkter som kundene kaster seg over.

Kan spare mange fall

Obs Bygg oppfordret nordmenn tidligere i uka til å sikre seg strøprodukter før det blir væromslag og for å være forberedt på hålka.

– Vi vet at mange gjerne venter til det faktisk er glatt før de handler. Samtidig vet vi av erfaring at når isen først legger seg, så går salget av strø- og smelteprodukter unna, sier Marte Glende, kategorisjef for hage og uterom i Coop Norge.

– Derfor oppfordrer vi folk til å være litt i forkant i år. Det kan spare både tid, frustrasjon og noen unødvendige lårhalsbrudd rundt om i landet, fortsetter hun.

 Erik Monrad-Hansen / TV2
MYE IGJEN: Varehusene forteller om store mengder strøsalt i butikkene. Nå frykter de at folk venter til det er for sent. Foto: Erik Monrad-Hansen / TV2

Hun trekker paralleller til det som skjedde med vedsalget under sprengkulda tidligere i vinter.

– Da kulda kom, opplevde vi at mange ikke hadde ved i hus, og flere varehus gikk tomme. Nå håper vi å unngå at det samme skjer med strø- og smelteprodukter. 

Hun minner om at litt forberedelse kan ha stor effekt.

– Glatte trapper, inngangspartier og gårdsplasser øker risikoen for fallulykker. Å ha strømidler tilgjengelig er et enkelt grep som kan gjøre det tryggere å manøvrere på glattisen, både for deg selv og andre, sier Glende.

Ikke løp til bussen

Skadelegevakten ved Oslo universitetssykehus forteller til TV 2 at det har vært normal tilstrømning så langt denne uken. 

– En del pasienter har falt på glatta, men været innbyr neppe til særlig mange utendørsaktiviteter i dag, svarer pressevakt Hedda Holth.

– Oppfordringen til folk er som alltid: Gå forsiktig, bruk ordentlige sko, og i dag er ikke dagen hvor det er særlig lurt å løpe til bussen.

Pressevakt i Clas Ohlson, Anders Wahl, forteller at de ikke har merket noe økning i salget.

Det bekymrer han.

– Vi har god tilgang på produktene akkurat nå, men vi vet også at salgsproduktene raskt kan bli utsolgt når været blir varmt, så det kan være lurt å kjøpe produktene nå før alle vil ha dem.

– Dette er et produkt der salget er helt knyttet til været, så hvis det blir noen dager med varmt vær, forventer vi at salget vil øke. 

Han forteller at hvis Clas Ohlson går tom for varene, vil det bli sendt fra sentrallageret i Sverige og at det vil ta noen dager før butikkene har produktene på lager igjen.

Markedsansvarlig i Biltema, Lasse Aleksander Nilsen, sier at de generelt opplever en økning i etterspørselen ved ulike typer væromslag. 

– Når temperaturene svinger og føret blir mildere og mer krevende, merker vi at flere sikrer seg produkter som strøsand, singel, strøsalt og brodder, sier Nilsen til TV 2.

Han forteller at bevisstheten rundt forebygging og sikkerhet er økende, og at stadig flere ønsker å være godt forberedt.

– Det er naturlig at behovet øker når forholdene oppleves som mer utfordrende, og mange ønsker å være føre var. Samtidig er det også slik at enkelte venter til føret faktisk blir svært glatt før de handler.

Read Entire Article