Fryktet for livet – så tok han en spesiell tatovering

1 day ago 4



Situasjonen i Venezuelas hovedstad er ekstremt spent. Militære kjøretøy patruljerer gatene, og soldater søker dekning ved palassets porter for å unngå dronene. 

Den venezuelanske etterretningstjenesten har de siste dagene intensivert jakten på journalister og aktivister de anklager for å ha drevet spionasje for USA. 

– Det skaper en veldig krevende situasjon. Vi frykter en eskalering av menneskerettighetsbrudd, enten som følge av de amerikanske angrepene eller som en reaksjon fra venezuelanske myndigheter, sier Frank Conde Tangberg, politisk rådgiver i Amnesty. 

 Simen Askjer / TV 2
FØLGER MED: Journalisten Jesus Medina flyktet fra Venezuela i 2024. Nå følger han situasjonen i hjemlandet fra mobilen. Foto: Simen Askjer / TV 2

I Colombias hovedstad Bogota følger den venezuelanske fotojournalisten Jesus Medina nøye med på situasjonen. 

– Direktøren for militær etterretning har erklært internasjonal presse som spioner og fiender av Venezuela, sier Medina til TV 2.

Han vet godt hva journalister i hjemlandet risikerer. 

– Utsatt posisjon

I løpet av de siste dagene har flere journalister blitt anholdt i Venezuela. Flere av dem skal ha jobbet for internasjonale medier.

– Alle som er eller anses å være kritiske til myndighetene er i en utsatt posisjon, sier Tangberg.

Selv om de fleste journalistene allerede er løslatt, har myndighetene sørget for å begrense arbeidsmulighetene deres betraktelig.

Noen sendes ut av landet. Andre blir fratatt utstyr som gjør det vanskelig for dem å sende materiale ut av Venezuela. 

Ble arrestert elleve ganger

Medina jobbet for flere internasjonale mediehus som CNN, ABC og Telemundo. Han spesialiserte seg på å avsløre brudd på menneskerettighetene.

– Jeg var den eneste journalisten som gikk inn for å filme i Tocorón-fengselet, hovedbasen til den internasjonale kriminelle organisasjonen Tren de Aragua. Jeg møtte lederne deres og avslørte hva de drev med på innsiden, forteller han. 

 Simen Askjer / TV 2
FORKLEDD: – Selv ikke diktatorer oppfører seg som Maduro-regimet. De er kriminelle forkledd som en regjering, sier Medina. Foto: Simen Askjer / TV 2

Men den kritiske journalistikken kom med en høy pris. 

– Når regimet ikke liker en journalist, så kaster de ham i fengsel.

Medina forteller at han har blitt arrestert elleve ganger. Han hevder at han som sivil måtte han sone to år i et militærfengsel. 

– Jeg har synlige arr over hele kroppen. De knakk ribbeina mine og skjøt meg i beinet. De stemplet meg som en trussel mot nasjonens sikkerhet fordi jeg fortalte sannheten om det som skjedde, sier han.

– Jeg er et levende eksempel på tortur, sier han. 

Truet med å skade kona

Regimet nøyde seg ikke med å angripe ham direkte. Ifølge Medina gikk de også etter familien hans.

– Jeg fikk vite det da jeg satt i fengsel. Advokatene fortalte meg at de hadde arrestert kona mi. Jeg brøt sammen. Under avhørene truet de med å skade henne og familien min, men jeg trodde dem ikke før det faktisk skjedde. 

 Simen Askjer / TV 2
GJENFORENT: Medina er nå gjenforent med kona i Colombia. Foto: Simen Askjer / TV 2

– De har gjort stor skade på meg og hele min familie, som nå er spredt over hele verden, sier han. 

Etter en seks år lang rettsprosess forteller Medina at han til slutt ble frikjent. Det var da han sluttet seg til kampanjen til opposisjonsleder Maria Corina Machado.

Tok helt spesiell tatovering

Han flyktet til nabolandet Colombia i 2024. Her bor han i eksil sammen med kona, Sharon.

Han viser TV 2 arrene sine og to tatoveringer med ordene «Rebell» og «Legion». Disse tok han slik at han kunne føle seg trygg på å bli identifisert i tilfelle han ble drept av myndighetene. 

– Dette er ikke et vanlig diktatur, det er et kriminelt regime som sitter med makten, sier Medina.

Selv i Colombia føler han seg ikke trygg. 

– Vi har sett pansrede biler med venezuelanske skilter her i Bogotá. Ikke engang internasjonale organisasjoner eller den colombianske staten har gitt oss sikkerheten vi trenger. Vi føler oss forlatt, sier han. 

 Simen Askjer / TV 2
BLE VITNE TIL VOLDTEKT: Medina forteller at han har sett kvinner bli voldtatt, og kamerater falle. Foto: Simen Askjer / TV 2

Usikker fremtid

For Frank Conde Tangberg i Amnesty gjør det inntrykk å høre Medinas beskrivelser av tortur, forfølgelse og frykt. 

– Det gjør meg veldig trist. Vi vet at det er mange andre som har lignende skildringer. Tortur blir brukt i omfattende skala i venezuelanske fengsel, sier Tangberg. 

Amnesty kjenner også til eksempler på at venezuelanere i eksil har blitt utsatt for drapsforsøk og vold. 

De oppfordrer USA til å respektere folkeretten, prioritere beskyttelse av sivile og ivaretakelse av menneskerettighetene. 

– Vi er veldig usikre på hva fremtiden vil bringe for Venezuela, men vi er bekymret for at myndighetene vil fortsette med målrettet forfølgelse og vold mot sivile, sier Tangberg. 

Den egentlige hovedfienden

Selv om Nicolás Maduro nå er fjernet, advarer Medina om at faren ikke er over. 

Han peker på Diosdado Cabello, en av regimets mektigste menn, som den virkelige trusselen. 

– Han er nøkkelen til alt. Maduro var bare en nyttig idiot som ble styrt av andre, forklarer Medina.

Til tross for den pågående volden og usikkerheten, øyner den erfarne journalisten nå et håp for fremtiden. 

Han drømmer om å vende tilbake til et land der barn ikke lenger dør av sult eller mangel på medisiner. 

– USA har gjort mer på kort tid enn det opposisjonen har klart på 27 år. Jeg må tro på at dette er begynnelsen på slutten, sier han.

Read Entire Article