Oslo:
Det er ikke kjent hvorfor røyken har oppstått. Nå evakueres T-banestasjoner i hovedstaden.
Publisert 07.03.2026 13:54 Sist oppdatert 3 minutter siden
T-banen i står i hele Oslo. Det skyldes røykutvikling på Tøyen T-banestasjon.
– Det var tettpakket med røyk, og ble begrenset med sikt etter hvert. Brannvesenet kom ekstremt fort, og gikk ned med brannslanger og tanker på ryggen, forteller lokfører Amalie Alvee Wiig til TV 2.
RØYKDYKKERE: Brannmannskaper på plass ved Tøyen T-banestasjon lørdag. Foto: Amalie Alvee Wiig
NEDE PÅ STASJONEN: Kundene er evakuert fra Tøyen T-banestasjon. Her fra plattformen da røyken først begynte å trekke inn på stasjonen. Foto: Amalie Alvee Wiig
– Lufta var tett nok til at det var tungt å puste, beskriver hun.
Evakuerte kunder
Årsaken til røyken er fremdeles uklar, opplyser politiet.
Lokfører Wiig forteller at hun og to andre kollegaer var på vei ned til å ta over styringen av sine tog, da de opplevde at det kom røyk ut nede på plattformen ved Tøyen stasjon.
– En fagleder ble satt på stedet rimelig fort. Vi hjalp til med å evakuere kunder. Det gikk veldig rolig og greit for seg. Ingen fikk panikk, og folk skjønte at dette skyldtes et eller annet, sier hun.
Røyken trekker videre
– Det er mulig snakk om feil på en skinne eller annen infrastruktur som har ført til røykutviklingen, sier operasjonsleder Anders Aas.
Røyken ser ut til å trekke fra Tøyen og opp mot Carl Berners plass.
Derfor jobbes det nå med også å tømme Carl Berner T-banestasjon for folk.
– Det meldes nå om at det er røyk i tunnelløpet i retning Carl Berner. Dette samsvarer med retning røyken fra Tøyen kan ha trukket. Dette undersøkes, sier Aas videre.
Brannvesenet er ved 13-tiden på stedet, og har ikke funnet åpne flammer. Røykdykkere søker nede på T-banen for å finne årsaken til røyken.
Ifølge politiet er det ingen som er blitt skadet som følge av hendelsen.










English (US)