Pårørende er varslet.
Mannen i 40-åra fra Oslo ble meldt savna etter en båtvelt i Sør-Aurdal natt til lørdag.
Meldinga kom inn til politiet like over midnatt. Da ble det kalt ut letemannskap med det samme.
Omtrent klokka 12 mandag ble han funnet i nærheten av der han sist ble sett, opplyser Kristoffer Tessem, politistasjonssjef ved Fagernes politistasjon.
– Han ble funnet med sonar.
Hørte rop
NRK har vært i kontakt med turfølget til mannen som var vitne til hendelsen. De forteller at de padla ut på vannet etter at de hørte rop.
De oppdaget båten opp ned og fikk ingen kontakt. Samtidig kontakta de som sto igjen på land nødetater, forteller de selv.
Det er ikke telefondekning ved vatnet.
Mannen var på fisketur og var alene i båten.
Foto: Arne Sørenes / NRKSøk med sonar og undervannsdrone
– Klokka 00.25 natt til lørdag fikk politiet melding om en båtvelt ved Buvatnet i Sørdal kommune. Det var et turfølge som varsla om hendelsen, sier innsatsleder Espen Huset mandag.
Alle nødetater og flere frivillige letemannskap rykka ut til stedet. Det ble gjort søk i vannet og terrenget rundt gjennom hele natt til lørdag, og på dagtid lørdag og søndag.
Også helikopter deltok i søket.
Innsatsleder Espen Huset under søket mandag.
Foto: Arne Sørenes / NRK– Da søket var uten funn, ble søksfasen på morgenen omgjort til søk etter antatt omkommet. Gjennom helga søkte vi med sonar og undervannsdrone, uten funn, sier Huset.
Søket ble gjenopptatt mandag morgen, ifølge politistasjonssjef Kristoffer Magnus Tessem på Fagernes politistasjon.
Han forteller at de har fått bistand fra det private firmaet UVE AS som søker med en enda sterkere sonar.
Ifølge Tessem er politiets hypotese at det har skjedd en ulykke.
Publisert 15.06.2026, kl. 15.25 Oppdatert 15.06.2026, kl. 15.26












English (US)