Gjør comeback i Brann

2 hours ago 1



Den tidligere suksesstreneren Eirik Horneland vender tilbake til Brann og blir klubbens nye hovedtrener. Han får med seg et profilert team.

Eirik Horneland er tilbake som trener i Brann. Foto: Svein Ove Ekornesvåg / NTB

Det bekreftet klubben på en pressekonferanse torsdag morgen.

– Det føles utrolig deilig å være tilbake blant venner, tilbake på Norges mest intime og vakre stadion og i Norges vakreste by. Det er litt emosjonelt, sier Horneland – og fortsetter:

– Det er fordi jeg har hatt den beste tiden i mitt liv her før. Det har satt spor i kroppen, i både meg og familien min. Jeg har så mange gode minner herfra og jeg ønsker å skape nye.

Horneland forteller at avgjørelsen om å vende tilbake føltes riktig så snart han kom tilbake til Bergen.

– Jeg fløy inn hit i går, og med en gang jeg kom, kjente jeg at jeg er akkurat på den plassen jeg skal være. Jeg er utrolig stolt over at jeg har fått muligheten.

Med torsdagens ansettelse er Branns trenerjakt over, en måned etter at Freyr Alexandersson fikk sparken. Horneland har hele tiden vært Branns foretrukne kandidat, og partene har de siste ukene jobbet med å komme til enighet om en retur.

– Den som venter på noe godt, venter ikke forgjeves. På vegne av styret i Sportsklubben Brann er jeg enormt glad og svært stolt over å ønske Eirik Horneland velkommen tilbake til klubben som hovedtrener, sa styreleder Arild Mjøs Andersen.

Glede i ledelsen

Horneland kommer altså tilbake til kjente omgivelser og har signert en kontrakt ut 2030-sesongen.

– Jeg elsker denne klubben. Jeg elsker denne byen. Jeg er veldig glad i alle menneskene i klubben og i byen. Jeg har fått så mange positive opplevelser her og jeg vil ha mer av det, sier han.

I Brann gleder man seg stort over ansettelsen.

– Vi er utrolig glade for at Eirik er tilbake i Brann og Bergen. Han kjenner klubben og byen godt, og har gode resultater å vise til fra sin forrige periode her. Det har gått en stund uten hovedtrener, men Eirik har vært vår prioriterte kandidat hele veien. Derfor har vi brukt den tiden vi har trengt på å lande det vi mener er den beste løsningen på både kort og lang sikt for Sportsklubben Brann, sier sportslig leder Ludvigsen.

Styreleder Andersen forteller at Horneland hadde klare tanker om hvem han ønsket å ha med seg i trenerteamet. Horneland får med seg Hassan El Fakiri, Erik Huseklepp og Morten Kalvenes i trenerteamet.

– Med Erik og Morten får vi inn to nye tilskudd som er lokale, kjenner byen og har et hjerte for Brann. De er to personer som faglig komplementerer hverandre og vil bli et godt tilskudd til hele støtteapparatet, sier Ludvigsen.

Horneland roser samtidig jobben som er gjort i klubben de siste månedene.

– Freyr har gjort en fantastisk jobb. På mange måter tar vi over noe som allerede er sterkt. Det har skjedd utrolig mye bra mens jeg har vært borte, og jeg er veldig takknemlig for å få overta både troppen og klubben.

Får profilert team

Huseklepp kom til Brann som assistenttrener før 2022-sesongen, og valgte å gi seg før 2025-sesongen.

– Det er fantastisk å være tilbake. Alle vet hvor mye Brann betyr for meg og hvor mye Eirik betyr for meg. Det å få lov å være med ham tilbake synes jeg er fantastisk og jeg gleder meg, sier Huseklepp.

– Det er veldig fint å være tilbake. Jeg har tilbragt nærmere 15 år av livet mitt her, og både klubben og byen betyr mye for meg. Det er deilig å komme tilbake og når man fikk muligheten måtte jeg kaste meg på. Stolt og glad for å være tilbake, sier El Fakiri.

Morten Kalvenes har tidligere vært i Brann som trener for Brann 2. Han er bror til daglig leder Christian Kalvenes. Det er derfor styret i Sportsklubben Brann som har gjort ansettelsen.

Horneland ledet Brann fra 2021 til desember 2024. Etter nedrykket i 2021 førte han klubben umiddelbart tilbake til Eliteserien, der Brann tok to strake seriesølv. I tillegg ledet han bergenserne til cupgull i 2023. Nå er han optimistisk før returen.

– Jeg har fått med meg en fantastisk gjeng, samtidig som det er en veldig bra gjeng som fortsatt er her. Det blir en fornøyelse å ta tak i dette og det kommer til å bli bra, sier trenerprofilen.

Etter tiden i Brann tok Horneland over Saint-Étienne i Frankrike, men mistet jobben etter nyttår. Siden har han vært uten trenerjobb, og de siste ukene har han vært VM-ekspert for NRK.

Brann har hatt en tung vårsesong og ligger på 11.-plass i Eliteserien. Laget står med fire seirer, en uavgjort og sju tap, og har bare to poeng ned til kvalifiseringsplassen.

Read Entire Article