Glimt-profilen er blitt far – reiser ikke til skjebnemøte

1 hour ago 3



Ulrik Saltnes er blitt pappa til barn nummer to og blir ikke med på Atlético-kampen.

 Ulrik Saltnes. Her på treningsfeltet tidligere i januar før Champions League-kampen mot Manchester City. Ulrik Saltnes Foto: Bjørn S. Delebekk / VG

Publisert: 27.01.2026 18:38

Midtbanespilleren – som har vært med på hele Bodø/Glimt-eventyret fra OBOS-ligaen til Champions League – vil derfor mangle når laget onsdag kveld spiller om et historisk avansement fra gruppespillet i Europas gjeveste klubbturnering.

Ulrik Saltnes bekrefter overfor VG at lillebror er kommet.

– Jeg reiser ikke nedover og skal følge med fra stua denne gangen, melder Saltnes.

Han og samboer Karoline Hansen har en sønn fra før.

Ulrik Saltnes etter kampen mot Molde i oktober. Foto: Mats Torbergsen / NTB

Etter 3–1-bragden mot Manchester City, der Saltnes var på banen det siste snaue kvarteret, dro Glimt til Benidorm for å forberede seg på Atlético-kampen i Madrid.

Saltnes fikk fri fra treningsleiren i påvente av fødselen. Nå står han også over den åttende og siste kampen i Champions League-gruppespillet.

Der må Glimt vinne for å skvise seg inn blant Europas 24 beste lag og dermed sikre avansement. Mens Atlético spiller for å bli topp åtte, som sender dem rett til 8-delsfinalen.

Derfor står nordlendingene overfor en formidabel oppgave på mektige Metropolitano.

De reiser til den spanske hovedstaden i visshet om at de ikke har vunnet på europeisk bortegress siden på 15 måneder.

– De fleste lag i Europa er bedre hjemme enn borte. Det er naturlig at det er en forskjell. For et lag som Glimt, som kommer fra et annet underlag, er det omstilling for oss å komme på naturgress. Der er en liten årsak, begrunner Glimt-trener Kjetil Knutsen på pressekonferansen tirsdag ettermiddag.

Bodø/Glimt har ikke vunnet på bortebane i Europa siden 23. oktober 202423. oktober 2024Overtidsseier mot SC Braga..

 I et vintertemperert Madrid dirigerte Kjetil Knutsen Glimt-treningen med hansker på tirsdag ettermiddag. Foto: Thomas Andersen / NTB

Knutsen peker på naturgress som årsak til at de la oppkjøringen til kampen i Madrid til Benidorm.

– Så går det også på å ta nivået. Ny læring og den type ting. Bortekamper i Europa er viktig for oss. Vi tenker lite på statistikk, selv om jeg forstår at dere gjør det, sier han til pressen.

Men utover det åpenbare underlaget: Hvilke andre årsaker er det til at seierstørken på bortebane har vart så lenge?

– Vi er et offensivt lag. Jeg tror vi kan fortelle om hele reisen får gjennom at vi har vært tøffe i vår identitet, i vårt uttrykk. Det har betalt seg i form av det Glimt skal være, en tydelig offensiv stil.

– Det gjør oss også sårbare i enkelte faser av spillet, erkjenner Knutsen.

For selv om Glimt har scoret i alle bortekampene de ikke har vunnet, blir det en del baklengsmål: 2,3 i snitt per bortekamp.

Det er imidlertid ikke alt som er lagt helt i sten.

Knutsen bruker seieren over Manchester City viser at de kan være pragmatiske og tilpasse seg motstanderen.

– Jeg står likevel på identiteten vår, veien vi har valgt, er viktig.

Read Entire Article