Han undergraver FN

3 days ago 12



FNs spesialrapportør Francesca Albanese nektes innreise til USA. Årsaken er at hun kritiserer Israel og USA. Foto: Salvatore Di Nolfi, AP / NTB

Spesialrapportøren kan kritiseres, men å innføre sanksjoner er å undergrave hele ideen om en internasjonal rettsorden.

Publisert: 10.07.2025 21:12 | Oppdatert: 10.07.2025 21:33

Lederen gir uttrykk for Aftenpostens syn. Sjefredaktør og politisk redaktør har ansvar for innholdet.

Den italienske juristen og menneskerettighetseksperten Francesca Albanese nektes nå innreise til USA. Eventuelle verdier hun har i landet, blir frosset. Det kunngjorde USAs utenriksminister Marco Rubio torsdag. Israel innførte lignende sanksjoner mot Albanese i fjor.

Hva er hennes ugjerning? Albanese kritiserer Israel og USA. Og hun gjør det i rollen som FNs spesialrapportør på situasjonen for menneskerettighetene i de palestinske områdene okkupert siden 1967, som er hennes offisielle tittel.

Les hele saken med abonnement

Read Entire Article