Helseminister Jan Christian Vestre understreker at uassisterte hjemmefødsler ikke er ulovlig – men sterkt frarådet.
Torsdag 3. april kl. 12:59I debattens om nå raser om uassisterte hjemmefødsler og fødselsomsorgen i Norge forøvrig, sier helseminister Jan Christian Vestre følgende torsdag:
– Alle foreldre vil det beste for seg og sine barn. Det er ikke ulovlig med uassistert hjemmefødsel i Norge, men Helsedirektoratet som er fagmyndigheten på området fraråder det sterkt og har uttalt at planlagte uassisterte hjemmefødsler er en stor risiko for mor og barn, sier han.
Uassisterte fødsler – altså fødsler uten kvalifisert helsepersonell til stede, er frarådet av leger, jordmødre og Helsedirektoratet.
Det er imidlertid ikke forbudt.
Mandag skrev lege Kaveh Rashidi i VG at han mener uassisterte hjemmefødsler må forbys. Han fikk delvis støtte av tidligere helseminister Ingvild Kjerkol (Ap). I etterkant møtte han Kristin Indreeide, som mener at dette valget er rett for noen kvinner, til debatt.
Tidligere justisminister og folkehelseminister Sylvi Listhaug har også gått ut og fortalte som sin tredje fødsel, som endte med et katastrofekeisersnitt , for å advare mot kreftene som forsøker å romantisere det å føde uten kvalifisert helsehjelp til stede.
Skal hente inn flere erfaringer
Helseministeren understreker samtidig at regjeringen vil ta på alvor de som har dårlige erfaringer med norsk fødselsomsorg.
– Det er behov for å øke kunnskapen om opplevelsen av svangerskaps-, fødsels- og barselomsorgen, slik at vi kan forbedre den, og vi må alltid sørge for å øke kvaliteten. Derfor har vi bedt Helsedirektoratet gjennomføre en undersøkelse om brukererfaringer i 2025 som vil gi verdifull informasjon om tilbudet og behovet for forbedringer.
Vil sikre nok jordmødre på fødetibud først
En hjemmefødsel med jordmor anses som trygt for fødende som på forhånd er vurdert av en jordmor til å oppfylle flere kriterier.
Men å diskutere om hjemmefødsler er noe det offentlige skal legge til rette for, vil helseministeren vente med:
– Regjeringen mener vi først må sikre at vi har nok jordmødre på fødetilbudene, før vi eventuelt diskuterer å legge til rette for hjemmefødsel. Vi vet at vi kommer til å mangle helsepersonell i fremtiden. Det er bare ett år siden Stortinget vedtok nasjonal helse og samhandlingsplan med kraftfulle grep for føde- og barseltilbudet. Vårt største fokus nå er å faktisk få gjennomført disse endringene og videreutvikle en allerede svært god fødselsomsorg.