Henriette Jæger til VM-finale: – Glimrende

1 day ago 4



Henriette Jæger (22) er klar for finale på 400 meter i innendørs-VM.

Publisert: 20.03.2026 20:05 | Oppdatert: 20.03.2026 20:28

Jæger er blant favorittene til å ta hjem VM-gullet i polske Torún. Hun tok seg videre fra første runde med tiden 52,29. I fredagens semifinale løp hun på 50.95 i det fjerde og siste heatet.

– Det var bra. Kroppen føles bra, sier Jæger til NRK etter løpet.

Hun avslører at hun fikk klar beskjed fra mamma og trener Unn Merete Lie etter en svak innledningsrunde. Derfor tråkket hun på gassen i semifinalen.

– Jeg kom så vidt videre med istad, og mamma var sånn: «Du kan ikke risikere det der, Henriette. Det går ikke». Jeg trodde at de andre jentene lå nærmere, så jeg tenkte: «Jeg må bare gå for det».

Det ga utbetaling, og i sitt heat hadde hun full kontroll. Den norske friidrettsstjernen løp raskest av samtlige semifinalister. Likevel så det ut som hun hadde enda mer på lager.

– Det er helt glimrende løst av Henriette. Det er kanskje ikke nødvendig å gå helt i kjelleren her, sa NRK-kommentator Vebjørn Rodal da Jæger dro ifra resten av feltet.

Henriette Jæger skal løpe for VM-gull lørdag. Foto: PETTER ARVIDSON / Bildbyrån

Til VG avslørte Jæger torsdag at formen er god. Sist helg gjorde hun samme test som hun gjør før alle mesterskap: Sprinte en 300 meter så fort som mulig. Denne gangen smadret hun sin egen rekord.

– Det ser bra ut, jeg håper jeg får det ut i VM. Innendørs var den økten det beste jeg har gjort. Det gikk fortere enn før, sa Jæger.

– Det er et tegn på bra form, så skal det sies at banedekket inne i Bærumshallen er raskt, men det er et godt svar som betyr mye. Det er fint å få sånne svar før løp, det hjelper på selvtilliten.

Finalen går av stabelen klokken 20.40 lørdag kveld. Lourdes Gloria Manuel (Tsjekkia), Natalia Bukowiecka (Polen) og Lieke Klaver (Nederland) vant sine respektive semifinaleheat, og er også klare for finale.

Det er også Bianca Hervas (Spania), Bailey Lear (USA), Mercy Adongo Oketch (Kenya) og Wadeline Venlogh (Haiti), som gikk videre på tid.

Read Entire Article