-
Fisketransport kjørte av veien
Nødetatene rykket lørdag formiddag ut til Sørvågen i Lofoten, etter melding om at et vogntog hadde kjørt av veien og veltet.
Vogntoget var lastet med 16 tonn fisk.
Bilberging og opprydding er rekvirert, skriver politiet.
Fører av vogntoget ble sjekket av helse og vurdert som uskadd. Ingen mistanke om promille.
Foto: Politiet / Politiet -
To til sykehus etter trafikkulykke i Rana
To personer er fraktet til sykehus etter en trafikkulykke på E12 ved Tverrvatnet i Rana fredag kveld. Bilføreren er mistenkt for fyllekjøring.
Ifølge operasjonsleder Ina Kristin Selfors i Nordland politidistrikt var ett kjøretøy og tre personer involvert.
To av de tre involverte løp fra stedet etter ulykken og brannvesenet og frivillige bisto i søket etter dem.
En times tid etter midnatt opplyste politiet at de hadde kontroll på alle tre. Bilføreren framstilles for lege på grunn av mistanke om promillekjøring. Førerkortet er også beslaglagt.
(NTB)
Foto: Hallgeir Braastad / NRK -
En til sykehus etter trafikkulykke i Rana
En person er fraktet til sykehus etter en trafikkulykke på E12 ved Tverrvatnet i Rana fredag kveld.
Ifølge operasjonsleder Ina Kristin Selfors i Nordland politidistrikt var ett kjøretøy og tre personer involvert.
To av de tre involverte løp fra stedet etter ulykken og brannvesenet er bedt om å bistå med drone i søket etter dem.
– En person er fraktet videre til sykehus med ambulanse, opplyser operasjonslederen ved 23.30-tiden fredag kveld.
(NTB)
-
Trafikkuhell på Stokmarknes
Fredag kveld fikk Nordland politidistrikt melding om at to kjøretøy var involvert i et trafikkuhell på Stokmarknes.
Hendelsen skjedde i 22-tida.
Det skal ha vært en person i hver av bildene, opplyser
-
Fjell i Lofoten ble for bratt for to turister
Mannskap fra Svolvær alpine redningsgruppe måtte fredag kveld bistå to turister i fjellet Matmora i Vågan.
– De måtte lose ned, etter at det ble for bratt, sier Sten Rune Nikolaisen ved Hovedredningssentralen for Nord-Norge til avisa Lofotposten.
Han opplyser at turisten hadde kommet bort fra stien, men ingen var skadde.
-
Har kjørt inn i bygning i Bodø
Politiet rykket fredag kveld ut til ei trafikkulykke i Bodø.
Føreren hadde kjørt bilen inn i ei bygning.
Det var to personer i bilen, og operasjonsleder June Strand Jensen opplyser at begge framstår som uskadde.
Politiet gjør undersøkelser på stedet.
Oppdatering kl. 22.27: Fører mistenktes for promillekjøring, og får førerkortet beslaglagt.
– Bevissikring er utført og sak blir opprettet, opplyser operasjonslederen.
-
Fire kjørte fra lappen
Utrykningspolitiet hadde fredag kveld laserkontroll i Brønnøysund.
Tre av bilføreren kjørte så fort at de fikk førerkortet beslaglagt.
I tillegg fikk 19 førere bøter for råkjøring.
Vedkommende som holdt høyest hastighet, ble målt til 95 km/t i 60-sona.
Senere på kvelden hadde UP laserkontroll ved Grunstad i Vestvågøy. En fører fikk sertifikatet beslaglagt, mens 13 ble bøtelagt.
-
Hamsunsenteret åpnet igjen etter renovering
Hamsunsenteret på Hamarøy har åpnet dørene igjen, etter å ha vært stengt i rundt sju måneder.
Det skriver Avisa Nordland.
Senteret har vært gjennom en omfattende utvendig renovering på grunn av byggetekniske utfordringer som har fulgt bygget siden åpningen i 2009.
Blant annet er 1.300 kvadratmeter fasade, 140 kvadratmeter tak og flere vinduer og dører skiftet ut.
Renoveringen har en økonomisk ramme på 36 millioner kroner.
Fredag markerte senteret både gjenåpning og starten på sommersesongen. Ifølge Avisa Nordland åpner senteret også med to nye utstillinger.
Foto: NRK -
122 forsvarsansatte i Nordland kan bli tatt ut i streik
122 Fellesforbundet-medlemmer ved forsvarsarbeidsplasser i Nordland kan bli tatt ut i streik dersom meklingen med Forsvarsdepartementet ikke fører fram.
Det viser plassfratredelsesvarselet fra Fellesforbundet.
I Nordland gjelder varselet 86 medlemmer ved Bjerkvik tekniske verksted, 14 ved Andøya flystasjon, 13 ved Bodø hovedflystasjon og 9 ved Evenes flystasjon.
Totalt har Fellesforbundet varslet plassfratredelse for 1089 medlemmer i Forsvaret.
Partene møtes til mekling mandag. Dersom de ikke blir enige innen fristen, kan det bli streik fra midnatt tirsdag.
-
Tre personer knyttes til butikktyveri i Brønnøysund
Politiet fikk fredag ettermiddag melding om tyveri fra en butikk i Brønnøysund.
Varer for rundt 12.000 kroner skal være stjålet.
Politiet opplyser at de har sikret gode bilder av både personene og et kjøretøy fra overvåking.
Politiet har kontroll på tre personer som knyttes til tyveriet.
-
Nå er bysten av Hanna Kvanmo avduket
I dag er det 100 år siden den markante stortingspolitikeren Hanna Kvanmo ble født. I den anledning er en byste av Kvanmo på plass i Mo i Rana, nesten 20 år etter at hun døde.
Marit Tennfjord, leder i prosjektgruppen, mener at Kvanmo fortsatt kan være et forbilde for mange unge.
– Jeg tror vi har en del å lære av Hanna. En ting hun pleide å si var at hun prioriterte nøye hva hun ergret seg over. Det er kanskje litt lurt for oss i dag å tenke på: At vi må bruke kreftene der de er viktig å bruke, og der vi kan gjøre en forskjell. Ikke kaste bort kreftene på alt vi irriterer oss over, sier hun til NRK.
Foto: Tonje Vonstad / NRK -
«Spectrum» skal opp: Utvider ferdselsforbudet
Politiet i Nordland innfører ferdselsforbud på land og til havs under det kommende oppskytingsforsøket av bæreraketten «Spectrum». Det opplyser politidistriktet i en pressemelding.
Oppskytingsvinduet fra Andøya Space varer fra 15. til 21. juni 2026. Sikkerhetstiltaket utvides til havs fordi det tidligere har vært uønsket aktivitet i sikkerhetssonen.
På land gjelder forbudet fra klokken 12.00 til 01.00 påfølgende dag, med unntak for fylkesvei 7698 fram til klokken 17.00. Til havs varer forbudet fra klokken 19.00 til 23.00, og båter har en time til å komme seg ut av forbudsområdet. Det vil si at de må ha flyttet seg innen klokken 20.00.
Politiet vil kunngjøre de nøyaktige tidspunktene i Politiloggen samme dag som oppskytingen finner sted.
Foto: Brynjar Mangor Myrtveit Osgjerd / NRK -
TV 2: Spionsikta kinesar sett fri frå varetekt
Den kinesiske statsborgaren som blei gripen og sikta for ulovleg etterretningsverksemd i Noreg 15. mai, er sett fri frå varetekt.
Det stadfestar advokaten hans, Tor Haug, til TV 2.
Mannen nektar straffskuld.
Han blei gripen etter at han hadde opphalde seg i ein bunker ved Bodø flystasjon, som både har ein sivil og ein militær del.
Etter at mannen er sett fri, vil han truleg bli gripen på nytt for å bli utvist eller bortvist frå Noreg, melder kanalen.
-
Frykter sommerkrise langs kysten
NHO Nordland inviterer til digitalt innspillsmøte om sommertrafikken for hurtigbåt og ferge.
Det skjer etter at flere medlemsbedrifter har uttrykt bekymring knyttet til uregelmessigheter i hurtigbåt- og fergetilbudet.
– For mange bedrifter langs kysten er hurtigbåt og ferge en helt grunnleggende del av infrastrukturen. Når tilbudet blir mindre forutsigbart enn det bør være i en viktig sommersesong, får det raskt konsekvenser for både gjester, ansatte, leveranser og lokal verdiskaping, sier regiondirektør Hans Christian Hansson i NHO Nordland i en pressemelding.
Foto: Susanne Skjåstad Lysvold / NRK -
Potetbransjen ber om krisetillatelse for å bruke forbudt plantevernmiddel
Norske landbruksorganisasjoner ber om akutt unntak til å bruke plantevernmiddelet Infinito mot tørråte i årets sesong.
Bakgrunnen er ny kunnskap om at tørråtesoppen utvikler resistens mot dagens lovlige midler.
Fagforum Potet, Norges Bondelag og Norsk Bonde- og Småbrukarlag har sendt et brev til Landbruks- og matdepartementet der de beskriver situasjonen som en nødssituasjon.
Flere preparater er trukket fra markedet, og ensidig bruk av gjenværende midler øker faren for resistens.
– Vi trenger tilgang på et middel med en annen virkemekanisme for å redusere risikoen for videre resistensutvikling, sier potetprodusent Jan Arne Boren i Fagforum Potet til Bondebladet.
Næringen viser til regjeringens mål om styrket selvforsyning og ber myndighetene utvise skjønn i tolkningen av regelverket for å berge årets potetavlinger.
Foto: Kristin Sørensen / Norsk Landbruksrådgivning Nord-Norge -
Bortvist fra camping
En person anmeldes for å ha oppholdt seg urettmessig i et bygg på Bodøsjøen Camping. Vedkommende er bortvist av politiet.
-
Hanna Kvanmo hedres på 100-årsdagen: – Vi har mye å lære av henne
I dag er det 100 år siden den markante stortingspolitikeren Hanna Kvanmo ble født.
Hun engasjerte seg som lokalpolitiker i Rana, før hun satt fire perioder på stortinget for SV. Gjennom 1980-tallet var hun partiets mest markante politiker.
Nå er en byste av Kvanmo på plass i Mo i Rana, nesten 20 år etter at hun døde.
Marit Tennfjord, leder i prosjektgruppen, mener at Kvanmo fortsatt kan være et forbilde for mange unge.
– Jeg tror vi har en del å lære av Hanna. En ting hun pleide å si var at hun prioriterte nøye hva hun ergret seg over. Det er kanskje litt lurt for oss i dag å tenke på: At vi må bruke kreftene der de er viktig å bruke, og der vi kan gjøre en forskjell. Ikke kaste bort kreftene på alt vi irriterer oss over, sier hun til NRK.
Foto: Bjørn Sigurdsøn, Scanpix -
Forsinkelser i fergetrafikken
Torghatten informerer om en times forsinkelse i fergesambandet Bodø-Moskenes med C-ruten som trafikkeres av MS Lødingen.
Forsinkelsen skyldes stor trafikk, og vil vedvare ut dagen.
-
Snuoperasjon i 2032: – Da skjer det historiske skiftet
Nye tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB) viser at Nordland er blant fylkene i Norge som allerede har flere eldre over 65 år enn unge under 20 år.
Norges befolkning blir stadig eldre, og andelen eldre øker spesielt raskt nå som de store etterkrigskullene nærmer seg 80 år.
I år 2032 er det ventet at antall eldre over 65 år passerer antall unge under 20 år på landsbasis.
Ifølge de ferske befolkningsprognosene vil aldringen treffe distriktene hardest. I de minst sentrale kommunene er én av fem innbyggere allerede over 70 år, og denne andelen vil øke til 25 prosent innen 2050.
Sentrale strøk bremser til sammenligning aldringen gjennom tilflytting og innvandring av yngre mennesker, skriver SSB.
Foto: William Jobling / NRK -
Skolebibliotekene får millioner i tilskudd
I dag får kommuner over hele landet midler til skolebibliotek. I år er potten på rekordhøye 103,2 millioner kroner, mer enn en dobling fra i fjor. Nordland får 4 millioner kroner i tilskudd.
– Jeg er veldig bekymret for leseferdighetene til elevene og deres manglende leselyst. Gode skolebibliotek er avgjørende for å snu denne utviklingen. Derfor har vi i flere år prioritert midler til skolebibliotek, og i år er denne potten rekordstor, sier kunnskapsminister Kari Nessa
Nordtun.I Nordland er det disse kommunene som får tilskudd: Alstahaug, Bindal, Bodø, Brønnøy, Grane, Hadsel, Hamarøy, Hemnes, Lødingen, Narvik, Røst, Sortland, Steigen, Sømna, Træna, Værøy og Vågan.
Foto: Frode Fjerdingstad / NRK
Spilles av
Hytta du neppe har sett før
Neste






















English (US)