– Israel har gjort mat om til et våpen, sier FNs menneskerettssjef.

Publisert 16.06.2025 13:12 Sist oppdatert 5 minutter siden
Israelske soldater drepte mandag minst 20 mennesker og såret over 200 som forsøkte å få tak i nødhjelp i Rafah sør på Gazastripen, ifølge sivilforsvaret i området.
De døde og sårede er brakt til et feltsykehus drevet av Røde Kors og Nasser-sykehuset i Khan Younis, opplyser sivilforsvarets talsperson Mahmud Bassal.
Ifølge Bassal åpnet israelske soldater ild i nærheten av en rundkjøring. Her var skal det ha vært et stort antall mennesker som ventet på å få tak i nødhjelp.
Nyhetsbyrået AFP har stilt det israelske militæret (IDF) spørsmål om saken. IDF har svart at de undersøker opplysningene.
– Våpen
– Israel har gjort mat om til et våpen, sier FNs menneskerettssjef Volker Türk mandag ifølge nyhetsbyrået Reuters.
Bakgrunnen for uttalelsen er at Israel kontrollerer hvor mye nødhjelp som slipper inn til den krise- og krigsrammede palestinske enklaven, og at det har vært flere dødelige angrep mot sivile palestinere ved israelskstøttede nødutdelingssentraler.
Türk krever samtidig at disse angrepene etterforskes.
– Israels krigsmetoder i Gaza forårsaker grusom og uakseptabel lidelse, sier han.
Frem til for noen uker siden, hadde Israel blokkert all nødhjelp til Gazastripen i nesten tre måneder, noe som bidro til at hele den rundt 2,2 million store befolkningen ifølge sultmonitoren IPC opplever en sultnødsituasjon eller verre. Rundt 500.000 mennesker vil innen september stå overfor hungersnød om ikke mer nødhjelp slipper inn, ifølge IPC.
Flere angrep
Tidligere har det vært en rekke hendelser der palestinere er blitt drept av israelske soldater i nærheten av sentre for utdeling av nødhjelp på Gazastripen.
Det er den svært omstridte amerikansk- og israelskstøttede organisasjonen Gaza Humanitarian Foundation (GHF) som nå står for utdeling av nødhjelp i det krigsherjede området.
Organisasjonen har fått skarp kritikk fra FN og etablerte hjelpeorganisasjoner. Verken FN eller andre internasjonale hjelpeorganisasjoner ønsker å samarbeide med dem, fordi de mener at GHF bryter humanitære prinsipper og ikke opptrer nøytralt eller uavhengig.
GHF drives blant annet av amerikanske leiesoldater. De bruker væpnede vakter til å sile hvem som får utdelt hjelp-
Så langt er minst 55.000 mennesker drept i israelske angrep mot Gazastripen, ifølge lokale myndigheter. I tillegg skal over 120.000 mennesker ha blitt såret i slike angrep. De fleste drepte og sårede er ifølge lokale myndigheter kvinner og barn.