Et nederlagsdømt Molde sjokkerte Brann i Bergen, men endte med ni mann etter to utvisninger.
Christian Dehlie Lokøy, VG
Publisert: 29.05.2025 19:36 | Oppdatert: 29.05.2025 20:24
– Det ble for mye kort i dag, sier Molde-trener Per-Mathias Høgmo til TV 2.
– Det er helt stryk, sier Høgmo om dommerens prestasjon.
Scoringene kom etter vakkert og effektivt angrepsspill, men Molde måtte altså avslutte med bare ni mann etter at Veton Berisha og Mads Enggård ble utvist. Begge etter VAR-sjekker.
– Det var kaos, sier Moldes Fredrik Gulbrandsen til TV 2 om to utvisninger og ti gule kort fra dommer Mohammad Usman Aslam.
– Jeg tror alle ser at det er en ganske begredelig dommerprestasjon.
Selv Brann-trener Freyr Alexandersson mener at det var feil med rødt kort til Mads Enggård.
Veton Berisha ble utvist etter å ha tråkket på en Brann-spiller.
– Jeg prøvde å ta ballen. Jeg føler ikke at det er noen intensjon om å tråkke på ha. Det er uheldig, sier han til TV 2.
Molde har hatt en skuffende sesong til nå.
– Det handler litt om å stille krav. Alle må gå i seg selv og spørre om vi har gjort nok, sier Gulbrandsen om at spillerne hadde gått i seg selv og tatt en alvorsprat sammen.
Hele Brann Stadion ropte på offside etter ti minutter spilt, men dommerens flagg ble holdt nede. Halldor Stenevik ble spilt fri på høyrekanten av en genial Magnus Wolff Eikrem-pasning.
Det hele endte med at Fredrik Gulbrandsen kunne stå helt alene på åpent mål og sette inn 1–0 til bortelaget, men scoringen så mistenkelig ut som offside.
– Kan ikke skjønne annet enn at denne blir annullert, sa TV 2-kommentator Morten Langli da han fikk se bildene uten opptegnede streker.
1 av 2Foto: Paul S. Amundsen / NTB
Men etter en VAR-sjekk ble målet stående.
– Det er lekkert rett og slett. Perfekt timing, konkluderte Langli om Molde-angrepet.
Rett etter pause doblet Kristian Eriksen Moldes ledelse. Samukele Kambini, som måtte byttes inn for en skadet Kristoffer Haugen, slo et strøkent innlegg på pannebrasken til Kristian Eriksen.
Med drøye kvarteret igjen kombinerte Molde seg lekkert igjennom, og innbytter Veton Berisha smalt inn 3–0.
Dermed tok Molde sin tredje seier i Eliteserien for sesongen, og de befester taket de har på Brann.
– Vi er effektive, flotte scoringer. Det er det vi har slitt med i det siste - score på sjansene. Det gjør vi i dag, sier Molde-trener Per-Mathias Høgmo til TV 2.
– Så deilig! Vi har ikke fått det til foran mål. Forsvarsfireren vår skal ha enormt skryt, sier Kristian Eriksen.
Molde var de eneste som slo de rødkledde i begge kampene forrige sesong da Brann tok sølv, og vant i nest siste serierunde da Brann var på gulljakt.
På de siste ti kampene i Eliteserien har Brann kun to seire mot Molde.
Grafikk: Sofascore.
Men det sto ikke på Brann-sjanser. Spesielt i den første omgangen, men gang på gang måtte hjemmefansen se at ballen ikke gikk i mål.
Etter 20 minutter ble Eggert Aron Gudmundssons skudd reddet på streken, mens Karlstrøm stoppet både Bård Finne og Aune Heggebø ved flere anledninger.
– Vi taper ballen på dårlige steder, sier Brann-trener Freyr Alexandersson om baklengsmålene.
– Molde er ekstremt kyniske, sier Brann-forsvarer Japhet Sery Larsen til VG.
– Vi må alle se oss i speilet, for dette er ikke godt nok.
1 av 4Foto: Paul S. Amundsen / NTB
Rett før pause burde Mads Sande ha utlignet for Brann, men avslutnigen fra et par meters hold gikk utrolig nok utenfor.
Det var tidvis amper stemning ute på det dyvåte gresset på Brann Stadion. Et utålmodig hjemmepublikummet var irriterte og pep mye på et Molde-lag som etterhvert tok seg god tid på mange situasjoner.