Her kan du følge rettssaken mot Marius Borg Høiby. Aftenpostens direktestudio gir løpende oppdateringer fra retten og oversikt over det viktigste som skjer.
Publisert: 19.02.2026 07:25 | Oppdatert: 19.02.2026 09:33
Høiby: – Jeg burde sikkert ha spurt
Hotellet kvinnen bodde på. Foto: Stein J. Bjørge / Aftenposten
Høiby: – Jeg burde sikkert ha spurt
I tillegg til voldtekt av hotellkvinnen er Marius Borg Høiby tiltalt for seksuelt krenkende adferd ved å ha filmet underlivet hennes uten hennes samtykke. Han nekter straffskyld for dette.
– Det er som jeg har sagt tidligere: Jeg har ikke bedt om tillatelse, men det var ikke noe tvil om at hun fikk det med seg.
Tingrettsdommer Jon Sverdrup Efjestad spør hvordan han kan være sikker på det. Høiby mener hun må ha fått det med seg i løpet av de 27 filmene han tok.
– Var det ikke 16 minutter video vi en
Chat med vår nyhetsredaktør Tone Tveøy Strøm-Gundersen her.
Harald Stolt-Nielsen
3 min
Høiby: – Dro ikke dit for å ha sex
Høiby: – Dro ikke dit for å ha sex
Pausen er over, og Høiby er tilbake i vitneboksen. Henriksbø fortsetter der han slapp og spør Høiby hvilken sinnstemning han hadde den aktuelle natten i november 2024.
– Det husker jeg ikke.
Aktor vil vite om det kun var jenter som ble invitert til nachspielet. Det husker ikke Høiby.
– Du endte opp med å ha sex med fornærmede. Var det en tanke du hadde på forhånd om at du kom til å ligge med henne eller andre kvinner? spør Henriksbø.
– Det var ikke sånn at jeg dro dit for å ha sex, svarer Høiby.
Henr
Kommentator Rakel Haugen Strand
13 min
Utspørringen avslørte Høibys kvinnesyn
Kommentator Rakel Haugen Strand i Oslo tingrett. Foto: Tomm W. Christiansen / Aftenposten
Utspørringen avslørte Høibys kvinnesyn
«Torsdag startet Marius Borg Høibys forklaring om den angivelige voldtekten av hotellkvinnen. Forklaringen ga et nytt innblikk i Høibys kvinnesyn. Han omtalte hotellkvinnen som en slags pornostjerne fordi hun var nysgjerrig på .
Høiby mente det derfor var uproblematisk å filme henne. «Det er jo det de tjener penger på», sa han.
I hennes forklaring kom det frem at hun hadde vurdert å opprette konto på plattformen, men at hun aldri har gjort det.
Høiby mente også at siden hotellkvinnen hadde
Skam dere å kalle han Norges mest forhatte mann. Har dere glemt Breivik eller lege saken?
Nils
Hei. Det er Marius Borg Høiby som bruker det uttrykket i retten om seg selv. Det er ikke Aftenpostens karakteristikk av ham.
Tone Tveøy Strøm-Gundersen
Harald Stolt-Nielsen
10:24
Tydelig preget Høiby ber om pause
Foto: Paal Audestad / Aftenposten
Tydelig preget Høiby ber om pause
Aktor har stilt Høiby flere spørsmål om Frogner-kvinnen og hvilken kontakt de hadde på dette tidspunktet. Høiby ble tydelig preget av dette og ba retten om en pause. Han tørket vekk noen tårer.
– Det er dommeren som bestemmer, sier Henriksbø.
Tingrettsdommer Jon Sverdrup Efjestad sier at han ikke har noe imot en pause hvis Høiby trenger det.
Frogner-kvinnen er til stede i retten torsdag.
Retten tar nå en pause frem til 10.40.
Harald Stolt-Nielsen
10:23
Forsøkte å skjule kontakt med Frogner-kvinnen for politiet
Forsøkte å skjule kontakt med Frogner-kvinnen for politiet
Henriksbø går over til å stille spørsmål om hvordan humøret til Høiby var den aktuelle natten, og viser til at Høiby omtalte seg selv som «Norges mest forhatte mann». Aktor spør Høiby om kontakten han hadde med Frogner-kvinnen den aktuelle perioden.
– Det husker jeg rett og slett ikke.
Høiby er tiltalt for å ha brutt besøksforbudet mot kvinnen. Aktor spør hvilken type app de brukte til å ha kontakt. Høiby sier at han og Frogner-kvinnen hadde kontakt via den krypterte meldingstjenesten Signal.
–
Harald Stolt-Nielsen
10:17
Aktor: – Hvordan opplever du å ha fått samtykke til sex fra henne?
Aktor Sturla Henriksbø (til høyre) har stilt Høiby en rekke spørsmål om hva han regner som samtykke og hvordan han får det. Foto: Tomm W.Christiansen / Aftenposten
Aktor: – Hvordan opplever du å ha fått samtykke til sex fra henne?
Aktor Sturla Henriksbø stiller Høiby en rekke spørsmål til hvordan han får samtykke av kvinner til å ha sex.
– Hvordan opplever du å ha fått samtykke til sex fra henne? spør aktor.
– Man ser i videoene at hun er veldig delaktig, og i andre videoer ikke like mye. Når du har sex i løpet av så lang tid. Vekke dem. Jeg vet ikke helt hvordan jeg skal forklare, rett og slett. Men ja, en felles forståelse for at nå skal vi ha sex, svarer Høiby.
– Det er nyttig å høre dine refleksjoner rundt det. Du sa
Harald Stolt-Nielsen
09:59
Fryktet lekkede bilder
Fryktet lekkede bilder
Høiby forteller at han på et tidspunkt ba om å få se på telefonen til fornærmede, fordi han trodde at hun hadde filmet eller tatt bilder på et tidspunkt på nachspielet. Kvinnen forklarte også i går at Høiby på et tidspunkt ville se på telefonen hennes.
– Jeg ble sur, og spurte om jeg kunne få se på telefonen hennes. Der var det ingenting.
Han sier at han var paranoid for bilder, spesielt med «rus og sånt».
– Det var sånne bilder som hadde blitt lekket av meg veldig mye i den perioden, og jeg var ikke så keen på at folk skulle ha det, sier Høiby.
Harald Stolt-Nielsen
09:52
Høiby: – Det var god stemning
Høiby: – Det var god stemning
Høiby forteller om festen i leiligheten. Han forteller at han og vennen drakk og tok litt kokain. Etter hvert kom fornærmede og et par andre jenter.
De hadde drikkeleker. På et tidspunkt satt fornærmede toppløs, forteller han. I går forklarte kvinnen at det var Høiby og deres felles bekjent som utfordret henne først til å danse toppløs til en sang, men at hun sa nei til dette. I stedet endte hun opp med å sitte toppløs, fordi hun ville bidra til at det var god stemning. Det var også et par andre
Harald Stolt-Nielsen
09:38
Høiby: – Norges mest forhatte mann
Foto: Ane Hem / NTB
Høiby: – Norges mest forhatte mann
Retten er nå satt, og Marius Borg Høiby er på plass i vitneboksen. To av de fornærmede, Lofoten-kvinnen og Frogner-kvinnen, er på plass i salen. Hotellkvinnen, som Høiby nå skal forklare seg om, følger hans forklaring fra et annet rom i Oslo tingrett.
Tingrettsdommer Jon Sverdrup Efjestad ber Høiby fortelle om hvordan han endte opp på nachspielet der han senere møtte fornærmede.
– Jeg kan egentlig ikke huske hvordan jeg endte opp på det nachspielet, svarer Høiby.
Han husker ikke hva han gjorde før nachspielet. Han hadde blitt invitert av en felles bekjent, som etter hvert ville ha med seg Høiby ut på byen. Det ville ikke Høiby.
– Det var ikke noe kult for meg å være på byen på det tidspunktet, sier han.
– Hvorfor det? spør Efjestad.
– Det var alle avisartiklene om meg, og jeg var Norges mest forhatte mann. Det var ikke akkurat kult å gå ut døra, svarer Høiby.
Harald Stolt-Nielsen
09:29
Hotellkvinnen vil ikke være i samme rom som Høiby
Advokat Lise Ligaard på vei inn til Oslo tingrett torsdag. Foto: Tomm W. Christiansen / Aftenposten
Hotellkvinnen vil ikke være i samme rom som Høiby
Marius Borg Høiby skal i dag forklare seg om den angivelige voldtekten av en kvinne på et hotell i Oslo i november 2024. Kvinnens bistandsadvokat, Lise Ligaard, sier til TV 2 torsdag morgen at kvinnen kommer til å følge Høibys forklaring fra et eget rom.
Hun sier at kvinnen ikke orker å være i sal 250 sammen med den tiltalte.
Harald Stolt-Nielsen
09:22
Høiby tilbake i vitneboksen
Marius Borg Høibys forsvarere, advokatene Ellen Holager Andenæs og Petar Sekulic, på vei til Oslo tingrett torsdag. De fortalte til retten i går at Høiby ikke ville forklare seg mot slutten av dagen, han ville heller forklare seg torsdag morgen. Foto: Tomm W. Christiansen / Aftenposten
Høiby tilbake i vitneboksen
Rettssaken mot Marius Borg Høiby fortsetter i dag. Høiby skal tilbake i vitneboksen for fjerde gang. Denne gangen skal han forklare seg om den angivelige voldtekten på et hotellrom i Oslo i november 2024. Høiby nekter straffskyld for denne tiltaleposten.
Høiby skulle etter planen starte med sin forklaring i går, men nektet dette. Han ville heller forklare seg fra morgenen av. Ettersom han ikke har forklaringsplikt, gikk tingrettsdommer Jon Sverdrup Efjestad med på dette.
I går forklarte den fornær
Harald Stolt-Nielsen
07:24
Dette skjer i retten i dag
Marius Borg Høiby skal forklare seg om den siste av fire voldtektsanklager. Ifølge tiltalen voldtok han en kvinne på et hotellrom i november 2024. Han nekter straffskyld.
Det ble funnet 27 filmer og fire bilder av hotellkvinnen. Tidligere Kripos-etterforsker Stig Berg Larsen vil legge frem de tekniske bevisene i saken.
Søvnekspert Ståle Pallesen møter i tingretten for fjerde gang. Han har skrevet en rapport om hver av de fornærmede kvinnene.
Mot slutten av dagen er tre ulike vitner innkalt. Det er fornærmedes søster, venninne og til slutt en mann som sonet i varetekt med Høiby. Han er kalt inn av forsvarerne.

2 days ago
1




English (US)