Hundrevis venter på gislene – Hamas har publisert 20 navn

3 hours ago 3



Akkurat nå

TEL AVIV/OSLO: Gislene ventes å slippes fri klokken 07 norsk tid, ifølge den israelske hæren. Hva skjer så?

1 av 3Foto: Afshin Ismaeli

Fangeutvekslingen er i ferd med å skje.

Tidlig mandag morgen melder nyhetsbyrået Reuters at Hamas har publisert en liste over de 20 gislene som skal overleveres til Israel.

Samtidig er Røde Kors på vei til et møtepunkt nord i Gaza, der de vil ta imot flere gisler.

På Israelsk side, i fengslene, går palestinske fanger på busser. Et stort antall palestinske fanger skal slippes fri.

Trump på vei mot Jerusalem

Når USAs president Donald Trump kjører mot Jerusalem mandag morgen, kommer han til å se israelske og amerikanske flagg på hver lyktestolpe.

Arbeidet med å henge opp de blå, hvite og rød fargene pågikk til sent på kveld søndag, og skapte lange køer inn og ut av den hellige byen. Flere veier sperres av for anledningen. Forberedelsene til tross er Trumps besøk langt fra dagens viktigste begivenhet her i Israel.

Hundrevis av mennesker tilbrakte natten på Gisselplassen i Tel Aviv for å få med seg øyeblikket når de siste gislene slippes fri.

Den israelske hæren venter at utvekslingen begynner klokken 07 norsk tid, ifølge israelske medier. I første fase skal Hamas levere de levende gislene til Røde Kors.

Hva går avtalen ut på?

Trumps fredsplan startet fredag. Da stanset Israel bombingen av Gazastripen, israelske styrker begynte å trekke seg tilbake. Søndag begynte bistand smått å sendes inn, etter at Israel knapt har godkjent humanitær hjelp inn til enklaven de siste to årene.

Mandag kommer det mest avgjørende steget av fredsavtalen så langt.

Hamas har samlet de cirka 20 gislene som fremdeles antas å være i live. De skal overleveres til Røde Kors, som skal frakte dem til Israel. Det er ventet at alle kommer til å bli utlevert til Israel samtidig.

Det er mindre sikkert når Hamas overlever likene til 28 gisler som antas å være drept. Israel er forberedt på at alle levningene ikke overleveres mandag. Årsaken er usikkerhet om Hamas klarer å finne dem i ruinene av Israels massebombing av Gazastripen. En internasjonal arbeidsgruppe skal sendes inn for å lokalisere dem hvis alle levningene ikke blir funnet av Hamas.

I bytte mot de totalt 48 gislene, levende og døde, skal Israel utlevere 2000 palestinere fra israelske fengsler.

1700 av dem er palestinere fra Gazastripen som er blitt fengslet av Israel i løpet av krigen uten lov og dom. Blant dem skal det være rundt to dusin barn.

I tillegg slippes 250 palestinske fanger fri, hvorav alle soner livstidsstraffer. Halvparten skal deporteres til andre land og halvparten skal til Vestbredden.

I forkant skal israelske styrker ha raidet hjemmene til familiene til fangene som skal til den israelsk-okkuperte Vestbredden. De skal ha fått advarsler mot å feire at fangene slippes fri. I tillegg skal de ha fått beskjed om å ikke snakke med journalister.

Palestinere som er blitt sluppet fri tidligere etter å ha sittet fengslet uten lov og dom, har fortalt at de har blitt advart av israelsk etterretning mot å snakke med medier.

Read Entire Article