Hvordan endte hun opp alene og drept?

19 hours ago 1



Spørsmålene presser seg på etter drapet på Kampen. Foto: Jan T. Espedal

Det skulle ikke kunne skje. Spørsmålene presser seg på.

Publisert: 25.08.2025 18:41

Lederen gir uttrykk for Aftenpostens syn. Sjefredaktør og politisk redaktør har ansvar for innholdet.

Drapet på Kampen i Oslo natt til søndag var en hendelse av den særlig opprørende sorten. Barne- og ungdomsarbeideren Tamina Nibras Juhar (34) var alene på nattevakt i et frivillig botreningstilbud for unge voksne. Der ble hun drept av en 18-åring som hadde utviklet høyreekstreme synspunkter. Det hadde vært kjent for Politiets sikkerhetstjeneste (PST) siden mars. Ifølge nettstedet Filter.no var han også tidligere anmeldt for trusler mot en offentlig ansatt.

Spørsmålene presser seg nå på fra mange hold. Hvordan kunne det ha seg at kvinnen var helt alene på en slik nattevakt? Hadde botilbudet på Kampen fått orientering fra politiet om at gutten var radikalisert?

Politiet kan ikke være slepphendte med innholdet i bekymringsmeldinger de mottar. Det har med viktige prinsipper for personvern å gjøre. Men samtidig blir det et direkte sikkerhetsproblem hvis informasjonsflyten mellom politi og sosialtjenester er for dårlig.

En nullvisjon for kriminalitet er en umulighet. Et samfunn som bekjenner seg til frihet for den enkelte, og som i stor grad må basere seg på at folk har tillit til hverandre, klarer aldri å verge seg helt og fullt mot voldshendelser.

Men drapet på Kampen er en påminnelse om et selvsagt krav: Det skal ikke være farlig å gå på jobb for å hjelpe andre. Førstelinjetjenesten skal være trygg. Men det er den dessverre ikke.

I Nav er to medarbeidere blitt drept på jobb under samtaler med klienter. Det skjedde på Grorud i Oslo i 2013 og på Årstad i Bergen i 2021. Både i Nav og i kommunale barnevernstjenester er også trakassering og trusler mot ansatte et velkjent og alvorlig arbeidsmiljøproblem.

Drapet på Kampen skjedde ikke i en institusjon. Det skjedde på et hybelhus som en privat aktør drifter etter avtale med Oslo kommune. Der skal unge mellom 18 og 25 år få hjelp til å takle overgangen fra barnevern til et selvstendig voksenliv.

Fellesorganisasjonen (FO), den største fagforeningen for sosialarbeidere, har vært bekymret for risikoen ved alenevakter. «Spesielt når de foregår på natten», sier FO-leder Marianne Solberg til NTB.

En ung mann med ekstreme meninger har drept en muslimsk kvinne som var alene på nattevakt. Det påligger Oslo kommune og politiet å granske saken på grundigste vis. Og forsøke å finne svar på hvordan det helt utålelige kunne skje.

Read Entire Article