«Hvordan kan det være greit med fyllefester i et slikt ærverdig kulturminne?»

7 hours ago 4



Festsalen på Husan blir i dag leid ut for en slikk og ingenting til fester og arrangementer som til tider går hardt ut over lokalene. Slitasjen er stor, og gulv, lister, stukkatur , tapeter og møbler bærer preg av dette. Hvem bryr seg om at regionens vakreste sal slites ned av hard og uvettig bruk?

Er det ikke snart på tide å gjøre noen endringer i utleiepraksis? Hvordan kan det være greit med fyllefester i et slikt ærverdig kulturminne? Det lurer jeg veldig på. Bør det ikke kreves et høyt depositum og mer ansvarliggjøring av leietakere? Bør det settes noen begrensninger på hvilke arrangementer det leies ut til?

Våre politikere må ha en forståelse av hva det innebærer å ha slike flotte kulturelle skatter i kommunen, og ta ansvar for at disse forvaltes på en god måte.

Av historiske rom på Husan med en viss ærverdighet i behold, er Festsalen, Lange galleri, den Grønne Salong, den gamle Formannskapssalen og Kommunestyresalen . Festsalen er spesielt vakker med lysekroner, parkettgulv, stukkatur, forgylte lister og vakre veggmalerier. Husan ble av Wilhelm Krag beskrevet som «Agders perle og Sørlandets pryd».

Hvordan kan det være greit med fyllefester i et slikt ærverdig kulturminne?

Jeg mener det er på tide at politikerne bevisstgjøres sitt ansvar i å forvalte denne kulturskatten, og sørge for at den blir tatt bedre vare på for fremtiden.

Kulturarven er et felles ansvar, og kan ikke overlates til tilfeldigheter. Festsalen på Husan er en unik ballsal, og et rom som må forvaltes med respekt. Nødvendige ressurser må settes av til vedlikehold og restaurering når det er behov for det. Dette er en viktig, og helt nødvendig prioritering, mener jeg.

Politikerne i Farsund er ofte på Husan, og kommunestyresalen er en annen flott sal der viktige beslutninger tas. Hvordan ivaretar politikerne egentlig kulturskatten gamle Husan, og Festsalen spesielt? Er politikerne seg sitt ansvar og eierskap bevisst når det gjelder å bevilge nødvendige midler til vedlikehold, vern og forvaltning av en slik unik kulturskatt?

Anija M. Wormsen

Farsund SV

Read Entire Article