Hyttebrannen på Vinstra: Eksplosjon i «ganske kraftig batteri»

1 week ago 17



Batteriet som eksploderte i en hytte på Vinstra, var «ganske kraftig», opplyser brannsjefen i Midte Gudbrandsdal. Tre personer ble skadet i brannen som oppsto.

Publisert: 02.05.2025 13:05

En av de tre skadede, et 13 år gammelt barn, var kritisk skadet da det ble fløyet til sykehus natt til fredag.

– Batteriet var ganske utbrent, men så ut til å være et kjøpt produkt og ganske kraftig, 10 kilowattimer, forteller konstituert brannsjef Tor Engum til NTB.

Det var to brannfolk, frivillige mannskaper fra Vinstra brannstasjon, som var første enhet fra nødetatene fremme på brannstedet klokken 00.07. Det hadde da gått 23 minutter fra alarmtelefonen kom inn klokken 23.45.

– Da de kom frem, fem minutter før den første ambulansen, brant det fortsatt i batteripakken og deler av hytta. Det var tre skadede, en av dem kritisk skadet. Mannskapene konsentrerte seg om førstehjelp og startet slukkingen etter at ambulansen kom frem. De to gjorde en kjempeinnsats, sier brannsjefen.

Politiet har opprettet undersøkelsessak etter brannen.

– Det vil bli aktuelt med kriminaltekniske undersøkelser over helgen. Nå kan vi ikke gå nærmere inn på årsak og hva slags type batteri som skal ha eksplodert. De involverte ivaretas av helsevesenet. På grunn av taushetsplikt kan ikke politiet uttale seg nærmere om deres helsetilstand, skriver politiadvokat Kristine Holden Landheim i Innlandet politidistrikt i en melding til pressen.

Read Entire Article