Irans nylig etablerte myndighet for Persiabukta annonserte en «kontrollert maritim sone» i Hormuzstredet onsdag.
Den maritime sonen ble kunngjort av myndigheten på X. Innlegget inkluderer et kart av Hormuzstredet som viser hvor sonen strekker seg.
Ifølge kartet vil inn- og utgangen av både Persiabukta og Omanbukta være under oppsyn av det iranske militæret, skriver Al Jazeera. All gjennomfart vil måtte koordineres og godkjennes av Iran, sier de.
Det er imidlertid usikkert om denne nye sonen får noen reell konsekvens for skipene som befinner seg i farvannet. Onsdag seilte 26 skip gjennom stredet, ifølge det iranske sjøforsvaret.
Iran kunngjorde grunnleggelsen av myndigheten for Persiabukta tidligere denne måneden.
Iran har blokkert det meste av skipsfart i området siden USA og Israel gikk til angrep på landet 28. februar.

1 day ago
3








English (US)