Iranske VM-spillere markerer mot USA med pins

1 week ago 15



8. juni 2026 kl. 16:13

Da Irans fotballandslag ankom VM-basen i Mexico, bar spillerne pins med tallet 168, som symboliserer antallet ofre i et skoleangrep i hjemlandet.

Bruken kan ses som en markering mot USA – ved at VM-profilene vier oppmerksomhet til angrepet som kostet 168 mennesker livet, de fleste skolejenter.

Angrepet fant sted under krigen USA og Israel innledet mot Iran i slutten av februar.

Det iranske landslaget har møtt på hindringer på veien til VM. Først hadde spillerne problemer med å få visum, og deretter ble de tvunget til å flytte VM-basen fra USA til Mexico.

Det siste ble gjort til tross for at alle gruppespillkampene skal spilles i USA.

Landslaget må også fly inn og ut av USA på kampdagene. Første kamp spilles 15. juni mot New Zealand. (NTB)

En mann i mørk dress og hvit t-skjorte står foran et fly. Mannen har kort mørkt hår og skjegg. Det er flere personer bak ham som ser ut til å være flyplassansatte. En bro er festet til flyet. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Foto: Gregory Bull / AP,NTB
Read Entire Article