Henriette Jæger (22) virker å være i kalasform til innendørs-VM.
Herman Folvik, VG
Publisert: 20.03.2026 02:44
– I fjor ble det bronse, målet er bedre enn det i år, sier Jæger til VG.
Hun vant et 400-meterløp i Metz på sterke 50,62 i februar, den fjerde raskeste tiden i år. raskeste tiden i år. Bak Ella Onojuvwevwo (50,28), Dejanea Oakley (50,47) og Amber Anning (50,51)
I helgen er hun blant favorittene i innendørs-VM i polske Torún (på NRK). Jæger løper forsøk fredag kl. 11.08 – og trolig semifinale fredag kl. 19.42 og finale lørdag kl. 20.40.
Sist helg gjorde Jæger samme test som hun gjør før alle mesterskap: Sprinte en 300 meter så fort som mulig. Jæger røper at hun smadret egen rekord på disse testene.
– Det ser bra ut, jeg håper jeg får det ut i VM. Innendørs var den økten det beste jeg har gjort. Det gikk fortere enn før, sier Jæger.
– Det er et tegn på bra form, så skal det sies at banedekket inne i Bærumshallen er raskt, men det er et godt svar som betyr mye. Det er fint å få sånne svar før løp, det hjelper på selvtilliten.
Mor og trener Unn Merete Lie Jæger konstaterer at datteren er i rute.
– Det viktigste i en sånn test er å klare å ligge på de passeringstidene ved 300 meter som skal til for å hevde seg i toppen i en konkurranse på 400 meter, sier mor Jæger.
– Hvor god var tiden, kan du si det? Vil det holde til gull eller bronse?
– Hehe, det kommer an på hva de andre løper på det, det kan ikke jeg forutsi.
Før mesterskapet har de jobbet med det taktiske. I innendørsløping har man ikke sin egen bane slik som man har utendørs.
– Alt skal bli bedre, hurtigheten og utholdenheten. Vi jobber med mange elementer for å få totalen til å bli bedre. VI har også jobbet mentalt med å være forberedt på taktiske muligheter, sier mor Jæger og fortsetter:
– I innendørsløpingen i fjor tapte Henriette posisjoner på dårlig taktisk løping med tanke på hvor du plasserer deg og hvor du prøver å angripe.
2025 var et hektisk år med ekstremt mange løp (rundt 35) for Aremark-jenta, mange høydepunkter og milepæler:
- Norsk rekord på 49,49 og flere løp under 50 sekunder på 400 meter
- Seks pallplasser og en seier i Diamond League
- Bronse på 400 m under VM innendørs i Kina
- Sølv på 400 m under EM innendørs i Nederland med 50,44 - innendørs-pers.
- Gull (400 meter) og sølv (200 meter) under U23-EM i Bergen
- 7. plass i VM-finalen utendørs i Tokyo på 400 m
- Norsk rekord på 3.23,71 og 6. plass på 4x400 meter-stafetten i VM
I vinter har kometen endelig fått tid til å trene over en lengre periode igjen.
– Det har vært deilig å roe litt ned med fullt fokus på trening. Konkurranser tar mye energi med alt som ligger bak – reising, media og sånn. Jeg var sliten etter sesongen.
– Jeg har vært skadefri. Litt sykdom, det er kjedelig, men jeg tror ikke det har påvirket så mye.

12 hours ago
9









English (US)