Når tekniske hjelpemidler blir det viktigste for å utføre jakt på ville dyr, har man krysset en farlig grense.
Publisert: 09.03.2026 07:00
Helt siden de første menneskene bosatte seg i Norge, har det vært jaktet på ville dyr. Lenge før skytevåpenet kom, ble dyregraver og forskjellige fangstinnretninger brukt for å få tilgang på viktige ressurser.
Da skytevåpenet kom for over 500 år siden, var det en revolusjon for mange jegere, men byttedyrene hadde mulighet til å gjemme seg for jegeren. Nå er gjemmestedene borte. Selv på svarte natten blir dyrene oppdaget og skutt. Nå jaktes det med droner, viltkamera og nattkikkert.
Det hjelper ikke å være lurere enn jegeren. Det siste gjemmestedet er oppdaget.
Hvor er viltforvaltningen?
I enhver dyrebestand er de eldre dyrene svært viktige. I en hjortebestand er de gamle bukkene avgjørende for en tidlig brunst på kollenekolleneHunndyr av hjort, også kalt hind., og de gamle kollene har stor kunnskap om trekkveier og viktige områder med god mattilgang. Ofte er de blitt gamle på grunn av skyhet. Nå hjelper det ikke å være sky og lur. Droner, viltkamera og nattkikkert oppdager selv de lureste gjemmesteder.
Myndighetene har gitt tillatelse til noe de ikke har hatt tilstrekkelig kunnskap om, og miljøvernorganisasjonene har holdt seg tause.
Norge står alene
Norge står i en særstilling i Europa med termisk jakt på hjortedyr. De fleste andre land i Europa har ikke slik jakt. England ga nylig tillatelse til å jakte hjortedyr med termisk nattkikkert, men med svært strenge regler og egen lisens.
Det heter blant annet at man må «bruke lisensen bare når det ikke finnes andre passende alternativer. Vurdere alle andre muligheter (dagskyting). Informere det lokale politiet og relevante myndigheter for våpentillatelser minst 24 timer før eventuell nattskyting». Ved mislighold risikerer man fengselsstraff opptil tre måneder, bot på 32.000 kroner og fratatt jaktlisens.
I Norge kan alle som har jaktlisens på hjortedyr, bruke termisk kikkert uten begrensninger.
En gavepakke til tyvjegere
Termisk kikkert på jaktrifle er blitt en gavepakke for jegere med ulovlige hensikter. Dette gjelder ikke bare ulovlig hjortejakt, men også ulovlig jakt på mange andre arter.
Kombinasjonen lyddemper og termisk kikkert er en svært god oppskrift for folk med uærlige hensikter. En av grunnene til at jakt med termisk kikkert er forbudt i mange land i Europa, er nettopp for å begrense den ulovlige jakten på alle ville dyr.
Nattjakt må forbys i Norge
En farlig grense er nådd for hvordan jakt utføres i Norge. Nattskyting generelt og bruk av nattkikkert spesielt vil på sikt trolig forandre alderssammensetningen i en hjortebestand i negativ retning. I tillegg legger myndighetene godt til rette for økt ulovlig jakt.
Droner og termisk kikkert må forbys til all jakt. Også ordinær nattjakt må det bli slutt på.
Litt fred må viltmyndighetene og jegerne kunne unne naturen.

1 month ago
23





.jpg)
English (US)