6. august hadde Ole Hortemo en kronikk hvor han anbefalte sine venner om ikke å stemme KrF, og han avsluttet med tidenes konklusjon.
Sitat: "Det blir patetisk, men også illustrerende, når verdikonservative politikere bruker mer energi på motstanden mot pride-flagget, enn på kritikk av krigsforbrytere." Sitat slutt.
Verdigrunnlag som basis for politiske valg
Åpen
Etter det har lokale KrF-politikere tatt til tastaturer for å forsvare sine valg.
8. august er Jorunn G. Lossius og Jørgen Kristiansen, stortingskandidater for KrF i Agder ute og sier «Norge må øke presset på Hamas» Hamas er ikke problemet i denne konflikten, de er konsekvensen av en etnisk rensing som ble påbegynt ved opprettelsen av staten Israel i 1948. I motsetning til Lossius og Kristiansen som med stor sannsynlighet fra barnsben av, bare er blitt tutet ørene fulle av et flere tusen år gammelt udokumentert narrativ, har jeg tjenestegjort som FN soldat i området. Og der sett hva radikalisering virkelig kan resultere i.
Så skjer det fornøyelige oppi det hele. Enhetsleder for Livsmestring unge og voksne, Olaf Haugen, har bestilt 300 regnbuenøkkelbånd. Åpenbart til de av kommunens ansatte som måtte ønske å ta dem i bruk. Da rakner det bokstavelig talt for byens nest øverste tillitsvalgte person, varaordfører Charlotte Beckmann Finnestad (KrF). Jeg stiller spørsmål ved de ansattes trygghet, sier varaordføreren.
Dette likner litt på diskusjonen på 80 tallet om kvinnelige prester. Der gikk mange knallhardt ut og sa: vi vil ikke ha kvinnelige prester, for vi ønsker en inkluderende kirke, ikke en ekskluderende. Jeg synes det er flott at de i forkant av valgkampen viser hva de står for, i de viktige sakene. Ikke sånne tullesaker som etnisk rensing og folkemord.
Selv har jeg vært så heldig at jeg har fått vokse opp i et hjem, hvor vi fikk velge selv hva vi trodde på. Min far født i 1917 sa på sine gamle dager om de homofile at han synes det var rart når to menn gikk hånd i hånd, men var de slik vår herre hadde skapt dem - var det slik de skulle få leve.
Jeg regner med at Hortemo er litt som meg, og har humret litt over reaksjonen fra varaordføreren. Hun bekreftet jo Hortemo sin sluttkommentar på en måte få hadde trodd var mulig. Han sier også at han vil heller oppfordre sine kristne venner til å snu ryggen til dagens KrF. Jeg tenker at jeg vil anbefale ALLE mine venner om å snu ryggen til KrF.