Retten mener at drapsdømte Svein Jemtland er utsatt for brudd på menneskerettighetene.
Jemtland skal få 125 dagers strafferabatt fordi han har blitt utsatt for ulovlige nakenvisitasjoner.
Det slår Borgarting lagmannsrett fast i en ny dom.
– Han er tilfreds med å bli hørt på at han er blitt utsatt for 250 menneskerettskrenkelser i form av ulovlige nakenvisitasjoner, isolasjon og urinprøvetaking, men skuffet over at hans forklaring ikke ble lagt til grunn, sier hans forsvarer Lars Mathias Undheim til VG.
Brudd på menneskerettighetene
Lagmannsretten slår i dommen fast at de ulovlige nakenvisitasjonene er brudd på artikkel 3 i Den europeiske menneskerettskonvensjonen.
Jemtland ble i 2019 dømt for drapet på sin kone, Janne Jemtland. Drapet skjedde utenfor familiens hjem i Brumunddal i romjulen 2017.
Saken ble begjært gjenopptatt av Gjenopptakelseskommisjonen i fjor. Den nye rettssaken gikk i Borgarting lagmannsrett i mai.
Stort sprik
Påtalemyndigheten har ikke vært uenig i at Jemtland har blitt utsatt for ulovlige nakenvisitasjoner.
Striden i rettssaken har stått om antallet ulovlige visitasjoner. Her har det vært et stort sprik mellom partene.
Jemtland har hevdet at han ble utsatt for 644 ulovlige nakenvisitasjoner.
Påtalemyndigheten mente på sin side at han bare skulle ha rabatt for i alt 207 visitasjoner.
Forsvaret krevde at Jemtland skulle ha 175 dagers rabatt. Lagmannsretten gikk likevel bare med på 125 dager, i tråd med aktors påstand.
Lagmannsretten la 235 visitasjoner mellom 2018 og 2019 til grunn i sin dom.:
- 1 ulovlig kroppsvisitasjon i arresten
- 35 ulovlige kroppsvisitasjoner i Hamar fengsel
- 159 ulovlige kroppsvisitasjoner på Ullersmo
- 15 ulovlige visitasjoner etter ytterligere advokatbesøk enn de som er regnet inn i tallene som gjelder Hamas fengsel og Ullersmo
- 12 ulovlige og inngripende urinprøver
- 13 dager i uforholdsmessig isolasjon som smitteverntiltak
Retten har regnet slik at to ulovlige visitasjoner skal utgjøre én dags strafferabatt.