I kjølvannet av drapet på «El Mencho» har det brutt ut kaos i Mexico. Nå står presidenten overfor et dilemma, mener ekspert.
Søndag hang røyken høyt over den snart VM-klare storbyen, da drapet på en narkobaron utløste kaos i gatene.
Om knappe 106 dager er det avspark for verdensmesterskapet i fotball for herrer i samme by.
Men drapet på en av landets mest ettersøkte kartell-ledere, Nemesio Oseguara Cervantes, også kjent som «El Mencho», har skapt bekymring rundt det kommende mesterskapet.
Busser, biler og andre kjøretøy ble satt i brann og blokkerte veier fra det som ble beskrevet som hevnaksjoner fra kartellet Jalisco New Generation Cartel.
Det er ikke uvanlig.
– «El Menchos» kartell har vært til stede over nesten hele landet. De har et helt vanvittig våpenarsenal, sier Benedicte Bull til TV 2.
Hun er professor ved Universitetet i Oslo, og en av Norges fremste eksperter på Latin-Amerika.
25 militære ble drept i hevnaksjonen.
– Det som er forskjellig nå er den omfattende kapasiteten til hevnaksjon.
Presidentens dilemma
En av byene som har blitt hardest rammet av opptøyene i Mexico, er Guadalajara.
Den samme byen skal være vertskap for fire VM-kamper om knappe fire måneder.
Flere fotballkamper i Mexico ble søndag avlyst som følge av uroen.
President Claudia Sheinbaum var søndag ute og mante til ro, i kjølvannet av drapet.
– Det er et stort dilemma for presidenten, sier Bull.
Ved å gå etter mektige kartell-ledere følger det som regel med hevnaksjoner, vold og kaos.
– Skal hun fokusere på å holde ro og orden, eller skal hun ta ondet ved roten?
Samtidig er presidenten under et stort press fra USAs president Donald Trump, om å fortsette å svekke kartellene.
– Men det bidrar til en voldsbølge umiddelbart etterpå. Sheinbaum er ganske heftig presset fra amerikanerne nå, sier Bull.
En ekspert uttaler til The New York Times at søndagens hendelse fører med seg stor usikkerhet.
– Du ser på en potensiell fragmentering av organisert kriminalitet og destabilisering av organiserte kriminelle strukturer over et stort område i Mexico, sier forsker Nathan Jones til avisen.
– Det gjør det nesten umulig å forutsi hvordan dette vil utspille seg.
Etter drapet på narkobaronen uttalte USA at de bidro med etterretningsinformasjon.
Trump har også uttalt at han vil sette inn støtet på narkotikakarteller.
– Kan legge en demper
Samtidig melder New York Times at det internt i Fifa hadde vært bekymring rundt hvorvidt VM-kampene i Mexico kunne gå sin gang.
Bråket og bekymringene i forkant av mesterskapet er ikke uvanlig i sportsverdenen.
– Det er ikke noe nytt at VM-kamper arrangeres i land og byer med kriminalitet og vold.
Det sier Mina Finstad Berg, sportskommentator i TV 2.
Det er fortsatt fire måneder til VM braker løs, og mye kan skje på den tid, sier hun videre.
– Hvis det fortsatt er mye vold, kan det legge en demper på den folkefesten som det pleier å være.
– Sikkerhet er svært viktig under et mesterskap, og også noe Fifa er opptatt av. Når du samler så mange mennesker, så er det en potensiell risiko.
Sportskommentatoren er nå spent på om myndighetene vil fortsette å gå etter kartellene i månedene før mesterskapet, eller unngå ytterligere eskalering.
Mesterskapet arrangeres av USA, Mexico og Canada.
– President Donald Trump har lagt seg ut med begge de nasjonene han skal arrangere VM sammen med. Forholdet mellom USA og Mexico er veldig anspent fra før av.
Frykter ICE-innblanding
I tillegg har det også vært spenning knyttet til hvordan mesterskapet vil forløpe seg i USA, som skal holde de fleste kampene. Det er også her de norske herrene skal spille alle sine kamper.
Trump-administrasjonen har innført en sterkt restriktiv innvandringspolitikk, som blant annet håndheves av føderale agenter fra immigrasjons- og tollmyndigheten ICE.
Flere frykter at ICE vil slå til under VM-arrangement neste sommer, for å pågripe innvandrere fra latinamerikanske land.
– Det har vært uklare svar på hvor involvert ICE vil være i VM, sier Finstad Berg.









English (US)