Finlands riksadvokat:
Den finske riksadvokaten mener tre personer om bord på tankskipet Eagle S står bak de ødelagte undersjøiske kablene i desember 2024.

Publisert 11.08.2025 12:57 Sist oppdatert 59 minutter siden
Den finske riksadvokaten har tatt ut tiltale mot kapteinen og første- og andreoffiser på tankskipet Eagle S. Det melder Reuters.
De mistenker dem for å skjære fem undersjøiske kabler i Finskebukta mellom Finland og Estland i desember 2024.
Siktelsene gjelder blant annet grovt hærverk og grov forstyrrelse av telekommunikasjon, ifølge den finske avisen Yle.

De tiltalte nekter for å ha begått lovbruddene og mener Finland mangler jurisdiksjon i saken ettersom kablene ble skadet utenfor finsk territorialfarvann.
– Eierne av kablene har lidd et tap på minst 60 millioner euro, eller rundt 680 millioner norske kroner, bare i umiddelbare reparasjonskostnader, opplyser den finske påtalemyndigheten.
Skipet seilte fra Russland med et last av oljeprodukter da hendelsen skal ha skjedd. Finsk politi var raske med å rette mistanke mot Eagle S.
– Indikasjoner tyder på at et tankskip har forårsaket betydelig skade på kritisk infrastruktur i Finskebukta i desember 2024, skriver den finske riksadvokaten i en uttalelse.

Ifølge påtalemyndigheten skal tankskipet ha dratt ankeret over en strekning på rundt 90 kilometer, noe som resulterte i de ødelagte undervannskablene. Kablene er viktige for kommunikasjon og dataoverføring i regionen.
Finske myndigheter samarbeider nå med internasjonale partnere for å etterforske saken videre.