Norske butikker med uvanlige konsepter er på vikende front.
I Tromsø gikk det lenge gjetord om samarbeidet mellom Jann Harry Klo og kona Cherry Klo - med thailandsk opphav.
I samme lokale som låsesmed Jann Harry hadde nøkkel- og låsbutikk - solgte Cherry kimonoer og flagrende silkekjoler. Men nå er det slutt.
Slik gikk det også med konseptet bruktbil og bakervarer under samme tak i Gjerdrum.
Innehaver Kjetil Hagestande er åpen om at det ble et kortvarig «samboerskap».
– For å være ærlig blir kafédelen med bakst lagt ned fordi lønnsmidlene fra staten til våre ukrainske medarbeidere uteblir. Dermed fortsetter vi kun med bilene i butikken vår, sier Hagestande til VG.
Men noen lykkes med spesielle kombinasjoner.
I 2023 åpnet Marius Enoksen (37) frisørsalong, kafé og interiørbutikk i den 100 år gamle metodistkirken i Sigerfjord i Sortland kommune.
Her kan du fikse sveisen, kjøpe en kul stol eller et ferskt brød og få et glass vin attpåtil. Interiørdelen ligger innerst i det gamle kirkelokalet.
Fra katedral til børs
I mai i fjor fikk «Kirka» skjenkebevilling. Entusiastiske Enoksen beskriver kirkebygget som bygdas helt spesielle kjøpesenter og samlingssted.
– En ting er sikkert: Du finner f... ikke maken. Her har vi en avvigslet kirke med frisør, interiørbutikk og kafé med skjenkebevilling. I tillegg er det på plass en neglesalong oppe i klokketårnet, sier Marius Enoksen til VG.
– Det er unikt?
– Ja det er helt unikt. Vi kan nok trygt si at vi er det eneste i verden i sitt slag, flirer Enoksen som altså står bak «Kirka frisør, interiør og kafé».
Ble dritlei av kjøpesenter
Vi kjører til Lierbyen - sentrum i Lier kommune mellom Asker og Drammen.
I hovedgata er det en butikk som skiller seg ut. Butikklokalet er delt på midten med en kraftig vegg som gir deg valget:
- Rammeverksted og ferdig innrammede bilder venter på å bli hentet til venstre for skilleveggen.
- Et bredt utvalg helsekostprodukter som omega-3 og magnesium fyller hyllene til høyre.
Bak disken står en 80-åring som ikke brått fremstår som en levende reklamefigur for hverken det ene eller det andre. Han røyker. Men bare utendørs.
– Det er jo litt rart, innrømmer han selv.
Men for Ove Fossum er kombinasjonen av helsekost og rammeverksted blitt en livsstil som har vart i over 30 år.
Han driver butikk med eget slagord: «helsekost på ramme alvor».
– Jeg jobba på kjøpesenter for mange år sia. Men så blei jeg dritlei. Begynte ni om morran og slutta ni om kvelden, husker Ove.
Han er ekte liung, snakker Lierdialekt. Oppvokst på det gamle industristedet Tronstad i Lier.
Kan drive på til 2030
Nå er han glad som en fole over beliggenheten til butikken midt i Lierbyen - mellom det kommunegrå rådhuset, apoteket og en matvarebutikk med lysende grønne skilter.
– Har du noe helsekost du vil anbefale - og som du bruker selv, kanskje?
– Neei, det er jo så mye forskjellig. Jeg bruker egentlig ikke noe selv. Tror det må være gode gener. Bestefar ble 99, og moren min 98, svarer Ove. Selv er han altså 80 år. Og fortsatt rammemaker, rammeselger og helsekost-pusher.
– Jeg er stolt av den gode helsen min, legger han til.
– Hvor lenge skal du holde på?
– Neei, jeg har kontrakt her til 2030. Så det blir noen år til.
Damer med vonde ledd
– Du tar deg en blås?
– Ja, jeg begynte å røyke da jeg var 15 år. Så jeg har nok røyka i 65 år, svarer Ove.
– Det er ikke akkurat helsekost?
– Det er ikke helsekost, nei, svarer Ove. Ferdig snakka, liksom.
Han synes ikke konkurransen mot apoteker og dagligvarebutikker er noe å være bekymret for.
Mens VG er på butikkbesøk kommer det flere damer i moden alder innom. Noen av kundene vil ha tabletter mot vonde ledd.
Ellers går det mest av vitamintilskudd og mineraler som magnesium.
– Dette er fem år gamle priser, så dette er billig, sier Ove til en god kunde.
Sjømenn og afrikanske damer
Over i rammeavdelingen «skyter» Ove stifter inn i en treramme med en kraftig stiftemaskin. Rammemakeren har håndlag. Det går raskt for seg - og vips er bildet innrammet med rent og refleksfritt glass.
Han startet opp i sitt første rammeverksted i juli 1959, måneden før han ble konfirmert.
Etter sin første periode som rammemaker, ble det kjøring av grønnsaker fra Lier til lengst oppe i Hallingdalen.
Men nå er det rammer og helsekost for alle penga. Og fiske i Lierelva på fritiden.
Langs den ene veggen står det et klassisk kunstverk av en lettere henslengt dame fra 50-tallet - som visstnok er blitt hot igjen.
– Slike har jeg rammet inn veldig mange av. Afrikanske damer, sigøynerdamer og den sjømannen med pipe, som mange kjenner, forteller Ove.
Han venter litt utålmodig på at noen skal komme fra kommunen og hente den innrammede kulturprisen og andre priser som skal deles ut samme kveld.
aJa, jeg savner flere særegne butikker med sjel og atmosfære. Nå har kjedene blitt for dominerende.bNei, det viktigste er at virksomhetene er økonomisk bærekraftige. Da er nok kjedetilhørighet og stordrift viktig.
En ny kunde kommer inn.
Det er ikke ordføreren eller andre fra Lier kommune. Men en lys levende Lierdame som vil ha magnesium eller var det hvitløkstabletter mot hovne bein.
Ove har lagt merke til at det er mange for tiden som reklamerer for alskens preparater som skal forbedre seksuelle prestasjoner.
Selv bruker han ikke en krone på reklame. Ove nøyer seg med jungeltelegrafen.
– Har du noe som forbedrer seksuallivet?
– Jeg har ikke tro på det.
– Hvorfor ikke?
– Nei, for da hadde det jo stått i hyllene her.

2 hours ago
1













English (US)