Kommentator etter hoppskandalen: – Aalbu må gå

1 month ago 31



Adresseavisens kommentator er ikke nådig etter hoppskandalen i VM. Nå mener han den norske hoppledelsen må gå hvis ikke bildet av dressjukset totalforandres.

Hopplandslagets trener Magnus Brevig og hoppsjef Jan-Erik Aalbu møtte pressen etter lørdagens skandale i hoppbakken under VM i Trondheim. Foto: Terje Pedersen / NTB

Publisert: 09.03.2025 11:40 | Oppdatert: 09.03.2025 11:53

– Hvis det som har kommet frem stemmer, og spesielt etter forklaringene som kom lørdag kveld, så strider det mot alt det norsk idrett skal stå for verdimessig, sier Birger Løfaldli til VG i pressesenteret foran siste dag i ski-VM.

Han fortsetter:

– Det er helt uforståelig at det blir sagt at også andre nasjoner gjør dette her, så høres det ut som at vi også kan jukse. Jeg klarer ikke se at hoppledelsen kan fortsette, med mindre bildet i denne saken totalforandres. Det går ikke an å gjenopprette tilliten hvis dette stemmer.

Reaksjonene har vært knallharde.

Alt du må vite om den norske hoppskandalen

Kristina Ellwanger er redaktør for tyske Bild, Europas største avis, og fulgte lørdagens norske hoppskandale tett.

Hun har studert videoen av den norske hopptreneren på hotellet. Slik hun ser det, ble det puttet et «mindre elastisk bånd» «mindre elastisk bånd» Fordelen med et mindre elastisk bånd i den norske dressen, i dette tilfellet ved skrittet, skal sørge for mindre elastisitet på denne delen av dressen og dermed en stivere og bedre sveveflate.inn i hoppdressen.

– Det er doping. Materiell doping, var hennes dom.

Da VG spør Løfaldli hvem det er han mener må gå i den norske hoppledelsen, svarer Løfaldli kontant hoppsjef Jan-Erik Aalbu (61).

– Aalbu må gå - med forbehold om at det ikke kommer helt andre forklaringer eller et helt nytt bilde av saken.

Birger Løfaldli

Kommentator Adresseavisen

– Han må ta hovedansvaret for dette. Kommer han ikke opp med en helt ny og bedre forklaring, og bildet av denne saken endres helt, så er det vanskelig for meg å se at det er mulig å gjenopprette tilliten som har blitt bedre de siste årene.

– Jeg reagerer spesielt på hvordan de håndterte dette i går. Jeg så lite ydmykhet og erkjennelse da de svarte for saken. Dette er heller ingen sak isolert for norsk hoppsport.

VG har vært i kontakt med Norges Skiforbund om Løfaldlis uttalelser, men de sitter i møte søndag.

Kommentator Pekka Holopainen i finske YLE er ikke overrasket over at det kommer en slik skandale i VM.

– Jeg har dekket internasjonal hopping i 30 år, og snakket om hoppdressene har vært der hele tiden. Det overraskende er at det skjer med Norge, i Norge.

– Så du mener at «alle» jukser?

– Ja, dette er ikke noe spesielt norsk problem. Alle nasjonene jukser med dressene hele tiden. Om FIS skulle ville bli slutt med det, så skulle man kunne innføre en regel der hopperen ble utestengt - på samme måte som i doping.

Pekka Holopainen

Journalist i finske Yle

– Men finnes det bevis på dette?

– Nei, men dette er noe som alle «vet».

– Er dette en hevn fra de andre nasjonene for at Norge har gjort det så bra i hopping i VM?

– Det er et faktum at Norge har manipulert med draktene, men samtidig er det en hevn. Det er også verdt å merke seg at de tre nasjonene som protesterte, Østerrike, Polen og Slovenia, alle har østerrikske hoppsjefer.

– Men du mener at denne type juks må behandles på samme måte som doping?

– Ja, det er som å manipulere med blod i langrenn. Dette er en form for doping og bør behandles deretter - med utestengning. Vi kunne for eksempel tenke oss at hopperen ble utestengt i ett år.

– Men er reglene gode nok?

– Nei, FIS må endre reglene og gjøre dem enklere. Men det vil man ikke.

Løfaldli i Adresseavisen sier, gitt alvorligheten i det som har kommet frem så langt, at dette er en sak ikke bare for norsk hoppsport, men hele skisporten og potensielt hele norsk idrett.

– For det påvirker bildet av hvordan verden ser på Norge. Vi liker å være helt i toppen når det gjelder gode verdier, bra moral og det å holde seg til reglene. Skipresident Tove Moe Dyrhaug har ryddet opp i en mangeårig konflikt i hoppsporten, når dette dukker opp nå så har hun et ansvar for dette også.

– Dette er Tove Moe Dyrhaugs ansvar som skipresident. Så tror jeg også idrettspresidenten og må se på det. For det bryter også med alt det norsk idrett skal stå for.

Klokken 15.30 i dag har Norges Skiforbund innkalt til pressekonferanse. Der vil de orientere om det de vet om saken så langt.

Read Entire Article