Akkurat nå
Toget er evakuert, bekrefter pressevakt Siv Egger Westin hos Vy.
Toget skal være i nærheten av nedlagte Bromma stasjon, et lite stykke sør for Nesbyen i Buskerud.
Et bilde NRK har publisert viser full overtenning i en av togsettets vogner.
– Etter det vi vet nå er alle kunder ute. Brannvesenet er på plass, sier Siv Egger Westin, kommunikasjonssjef i Vy, til Aftenposten.
Brannen har spredt seg til terrenget, opplyser politiet.
220 personer evakuert – fraktes med buss
Politiet opplyser at de tre bakerste vognene det brenner i er koblet fra resten av toget. Resten av toget skal være flyttet litt unna de brennende vognene.
I de brennende vognene skal det ha vært ca 30 personer som ble evakuert. Det er ikke meldt om personskader.
De ca 200 andre passasjerer ble deretter evakuert fra de resterende vognene. Politiet sier det er fem busser på vei fra Geilo som skal fungere som oppholdsplass for de evakuerte. Totalt skal rundt 220 passasjerer ha blitt evakuert.
– Det er en forholdsvis kaotisk situasjon. Brannvesen og helse er fremme på stedet, sier Erik Smidsrød, vaktleder i 110 Sør-Øst, til VG klokken 17.13 tirsdag.
Brannvesenet meldte klokken 16.16 om at alle nødetater var på vei. Først en time senere meldte politiet at brannvesenet hadde startet slukking. Årsaken er at de måtte jorde strømmen først – som innebærer å fjerne spenningen fra kjøreledningene.
– Mye røyk
BT har snakket med togpassasjer Svein Mossige.
– Det er så mye røyk at vi må bevege oss frem til fronten av toget, sier han.
Ifølge Mossige er det en av de bakerste vognnene røyken kommer fra.
– Det er bagasje igjen i vognen.
Mossige og de andre passasjerne er nå evakuert. – Vi er heldige fordi det er varmt ute.
Vy melder at det er stengt for togtrafikk mellom Nesbyen og Flå.

9 hours ago
1





English (US)