Kun syv av 112 strømaggregater sendt til Ukraina. Nå tar regjeringen grep.

7 hours ago 4



DSB har kun sendt syv av 112 strømaggregater til Ukraina så langt i år. Nå tar regjeringen grep.

Både store og små strømaggregater har vært nødvendige i den ukrainske vinteren. Her fyller ansatte på en kafé i Kyiv drivstoff på et mindre aggregat i slutten av januar. Foto: Alina Smutko / Reuters / NTB

Publisert: 05.03.2026 14:57

Kortversjonen

I går skrev Aftenposten at Direktoratet for samfunnssikerhet og beredskap (DSB) kun hadde sendt syv av 112 strømaggregater til Ukraina.

Dette på tross av at DSB-direktør Elisabeth Aarsæther i januar kalte behovet for strømkapasitet og velfungerende aggregater i Ukraina «akutt».

DSB fikk tilbud om 112 aggregater fra ulike aktører. Norge har imidlertid kun sendt syv slike aggregater.

Direktoratet viste til komplekse systemer og den pågående krigen som en av utfordringene med å få levert aggregatene.

Men onsdag melder Justis- og beredskapsdepartementet i en pressemelding at Ap-regjeringen nå «raskt vil etablere en utsending fra DSB i Ukraina».

– Dette vil bidra til mer effektive og målrettede leveranser, særlig i energisektoren, med mål om bedre totalforsvar i Ukraina, heter det i pressemeldingen.

Regjeringen vedgår imidlertid at få aggregater er kommet til Ukraina, men sier at DSB og ukrainske myndigheter jobber for å «effektivisere prosessen».

På spørsmål om dette er en konsekvens av Aftenpostens sak, svarer kommunikasjonsrådgiver Magnus Buer i Justis- og beredskapsdepartementet følgende i en epost:
– Dette er et tiltak som har blitt diskutert over tid for å sikre for enda bedre oppfølging av norske donasjoner. Våre nordiske søstermyndigheter i Sverige (MCF) og Danmark (DEMA) har ansatte ved sine utenriksstasjoner i Kyiv. Deres erfaringer viser at lokal tilstedeværelse gir dem betydelig bedre innsikt i mottakerleddet og en mer smidig håndtering av donasjoner.

Han skriver videre at dette ikke er første gang Norge donerer utstyr til Ukraina, og at de ser på muligheten for å gjøre dette enda raskere i fremtiden.
– Nå er det akutte behovet mindre. Kommer hjelpen for sent?
– Det er fortsatt behov for denne bistanden i Ukraina.

Akutt behov

I vinter har situasjonen i Ukraina vært kritisk. På et tidspunkt var temperaturen under 20 minusgrader i Ukrainas hovedstad Kyiv.

Hyppige russiske missil- og droneangrep slo ut strøm og fjernvarme for hundretusenvis av innbyggere.

Behovet for strømaggregater var altså akutt. Men i begynnelsen av mars hadde Norge kun sendt syv slike aggregater – seks uker etter DSBs uttalelser.

DSB har også vist til at en av hovedårsakene til forsinkelsene er at det er tidkrevende å få nødvendige godkjenninger fra ukrainske myndigheter.

Ukrainas ambassade i Norge ønsker ikke å kommentere informasjonen og tallene fra DSB, men de bekrefter at landet har store behov for donasjoner i form av energiutstyr, som aggregater.

– Alle tilbud om energiutstyr blir nøye vurdert for å sikre at utstyret dekker gjeldende behov og tekniske krav før det aksepteres for levering til Ukraina, sier ambassaden til Aftenposten.

Read Entire Article