Kutt i drivstoffavgiftene virker

3 hours ago 3



Ikke å gjøre noe er også et valg. Det valget tar ikke Senterpartiet, skriver Bjørn Arild Gram. Foto: Sara Aarøen Lien, Aftenposten

Når tiltak beviselig demper prisveksten, er det ansvarlig politikk.

Publisert: 04.06.2026 22:00

Senterpartiets kutt i drivstoffavgiftene virker – ikke bare for bilisten ved bensinpumpen, men for hele økonomien. Drivstoff er en helt sentral innsatsfaktor: Den påvirker kostnaden ved å frakte mat, byggevarer og medisiner, og ved å levere håndverkertjenester, hjemmetjenester og varer til butikker i hele landet.

I april pekte SSB nettopp på at kuttene i drivstoffavgiftene hadde redusert prisveksten.

Likevel argumenterer Aftenpostens kommentator Andreas Slettholm med at vi burde ha latt være å komme med tiltak. En slik tilnærming rammer de som har lengst avstander, lave og vanlige inntekter, og næringslivet hardt. For Senterpartiet er slik handlingslammelse uaktuell.

Når innsatsfaktorer som strøm og drivstoff blir dyrere, blir «alt» dyrere. Når de blir billigere, dempes prispresset.

Når tiltak beviselig demper prisveksten, er det ansvarlig politikk – og et bidrag til å redusere inflasjonspresset, som renten også påvirkes av. Ikke å gjøre noe er også et valg. Det valget tar ikke Senterpartiet.

Read Entire Article