Bystyret i Kristiansand skal snart behandle områdereguleringen for Lagmannsholmen. Da blir rammene og de overordnede plangrepene for utvikling av området tatt. Utviklingen starter når containerhavna er flyttet til Kongsgård-Vige.
I 2019 vedtok bystyret i Kristiansand at containerhavna skal flyttes til Kongsgård-Vige. Vedtaket innebærer at det blir frigjort havnearealer på Lagmannsholmen. Bruken av disse attraktive arealene er presentert i et forslag til områderegulering som har vært ute til omfattende høring. Forslaget viser de overordnede plangrepene og rammene for å utvikle containerhavna og Lagmannsholmen.
Christianssands Byselskab arbeider for vern av kulturhistoriske og verneverdige verdier i Kristiansand, og for å skape forståelse for byens og bydelenes historiske egenart. Byselskabet bidrar også til å bevare og utvikle kulturelt og fysisk miljø; bygninger og bygningsmiljø, grøntområder, natur og vegetasjon.
Byselskabet er opptatt av hvordan videre utvikling av Lagmannsholmen kan bidra til å ivareta og formidle områdets viktige historie som del av byens identitet. Vi har også vurdert om den foreslåtte arealbruken er egnet til å utvikle et nytt attraktivt bydelsområde i Kristiansand.
Lagmannsholmen har en viktig plass i byens historie. Holmen ble allerede i 1680-årene brukt som base for den dansk-norske flåten. Her var det militære anlegg og befestninger. På 17- og 1800-tallet ble forsvarsanleggene utvidet og forsterket, før den militære betydningen etter hvert avtok og området gikk over til å bli en ren skipshavn. På 1960-70-tallet ble området utvidet med utfylling, og Lagmannsholmen ble knyttet til fastlandet som del av havneutbyggingen. Utbyggingen medførte store inngrep i landskapet på Lagmannsholmen, men Krutthuset fra 1808 ble heldigvis spart.
Da bystyret behandlet planen for nytt havneanlegg på Kongsgård i 2019, ga de noen føringer for hvordan Lagmannsholmen bør utvikles: «Bystyret ber rådmannen fremlegge en egen strategi for utvikling av de havnearealene som frigjøres på Lagmannsholmen. Strategien bør inneholde føringer som sikrer allmennhetens interesser, samt en by- og arkitekturutvikling som er variert og egnet for å skape godt byliv. Området skal planlegges slik at gater, parker, promenader og offentlige rom skal fremstå inviterende for allmennheten og privatiserende elementer må unngås. Det forutsettes at flytting av containerhavna gjennomføres på en økonomisk bærekraftig måte.»
Byselskabet mener bystyret har gitt noen ambisiøse og riktige føringer for hvordan arealbruken på Lagmannsholmen bør utformes. Planforslaget og byplangrepene som er valgt, svarer langt på vei riktig på disse føringene.
Det er positivt at det legges til grunn at Krutthuset med omgivelser skal bevares. Omgivelsene rundt Krutthuset er faktisk det eneste stedet hvor det opprinnelige terrenget på holmen er bevart.
Lagmannsparken er foreslått som navn på et større parkbelte gjennom hele området fra Havnegata ut mot Krutthuset. Det er også foreslått å etablere Havneparken på sørøstsiden av Lagmannsholmen mot Odderøya. Dette er positive forslag, men vi mener Havneparken bør utvides mot vest, og det bør i tillegg åpnes for å etablere mindre bydelsparker og beplantninger. Det vil sikre en bedre grøntstruktur i hele området sammen med den foreslåtte havnepromenaden.
Det er foreslått at de historiske siktlinjene fra Kvadraturen videreføres gjennom planområdet. Vi slutter oss til det, men vil understreke at det ikke må innebære at området blir en videreføring av Kvadraturens struktur. Lagmannsholmen må få utvikle sin egen identitet.
Lagmannsholmen må tilbakeføres som frittliggende holme. Det må derfor etableres en gjennomgående kanal gjennom området. Det er et viktig tiltak for å ivareta og formidle områdets historie. Kanalen bør være vesentlig bredere enn det som er foreslått for å sikre høy bruksverdi som rekreasjonsområde.
Lagmannsholmen må tilbakeføres som frittliggende holme.
Byselskabet mener det må legges til rette for fortsatt cruisetrafikk i området. Her støtter vi planforslaget.
Høyder på framtidige bygg i området blir avgjørende for å sikre gode lys- og solforhold og et godt byliv i samsvar med bystyrets føringer. Høydene på bygg i området bør reduseres. Vi tilrår at byggeområdene kan romme 4 etasjer med en tilbaketrukken 5. etasje. Dette bør også gjelde for byggeområdet nærmest hotell Caledonien. Her det foreslått opptil 7 etasjer, og bystyret har også bedt om synspunkter på inntil 10 etasjer i dette området. Det må unngås. For å skape gode bomiljøer, bør det også gis føringer om flest mulig bilfrie kvartaler og områder.
Christianssands Byselskab gir honnør til Kristiansand kommune for den svært omfattende dokumentasjonen som er innhentet i denne planprosessen. Vi synes også at det er gjort et grundig arbeid for å sikre god og bred medvirkning i planarbeidet. Det har stor betydning for tilliten til beslutninger som blir tatt om framtidig utvikling av dette viktige området i byen.





English (US)