Lastet bagasje på Syden-fly – så kom politiet

1 month ago 31



Ung mann fikk en lei «dagen derpå» på Gardermoen.

 Simen Askjer / TV 2
BLÅSTE RØDT: Politiet utførte en rutinekontroll på de fire bagasjestuerne på SAS-flyet i mars i år. En av dem hadde vært på fest dagen før. (Illustrasjonsbilde). Foto: Simen Askjer / TV 2

Publisert 22.09.2025 12:12

I mars i år jobbet et team på fire personer med å laste bagasje på et SAS-fly. 

Flyet var i ferd med å gjøres klart for avgang fra Gardermoen og skulle snart sette kursen mot Gran Canaria.

Så kom politiet på rutinekontroll. 

Det endte med at en av bagasjestuerene, en mann tidlig i 20-årene, blåste rødt.

Ikke lov

Ifølge Luftfartsloven er ikke det greit. 

Den sier at «personell som har oppgaver av betydning for luftsikkerheten i bakketjeneste på landingsplasser» har forbud mot å gjøre jobben i ruspåvirket tilstand.

Blodprøver som ble utført rundt en time etter rutinekontrollen til politiet, avslørte en promille på 0,43. 

Politiet oppfattet han ikke som beruset. Den unge mannen måtte likevel møte i Romerike og Glåmdal tingrett i forrige uke.

 Simen Askjer / TV 2
VIKTIG ARBEID: De som stuer bagasje på fly skal sørge for trygg og sikker lasting. Derfor skal man ikke være alkoholpåvirket. Foto: Simen Askjer / TV 2

Feiret kompis

Der nektet mannen straffskyld.

Han forklarte at han kvelden før feiret bursdagen til en kompis. 

Han skal ha drukket 5–6 øl før han dro hjem før midnatt, nettopp fordi han skulle tidlig på jobb dagen etter.

Hjemme testet han seg selv med et apparat som ikke ga utslag for promille. Derfor gikk han på jobb.

Tingretten mener mannen «i det minste utviste uaktsomhet» da han dro på jobb tidlig på morgenen dagen derpå. 

Og at han ikke kunne stole på testen han tok hjemme. 

Kan utgjøre fare

De argumenterer videre for at promillekontrollen tolv timer etter festen, viser at han må ha drukket mer enn 5–6 øl på bursdagsfesten.

Dommerne viser videre til hvorfor det er viktig med edru bakkepersonell på jobb på norske flyplasser, selv om mannen møtte på jobb med «begrenset» alkoholpåvirkning.

– Rollen som stuer innebærer mindre risiko for å skape farlige situasjoner […], men også feil stuere begår vil kunne innebære risiko for betydelig skade, skriver de.

De dømmer den tidligere ustraffede mannen til 25 dagers betinget fengsel, med en prøvetid på to år.

Read Entire Article