Henrik Ingebrigtsens kone var tett på Gjert Ingebrigtsens fornærmede datter i tiden før og etter den mye omtalte håndkleepisoden.
– Jeg var hjemme i huset mitt. Hun (datteren) kom inn, for døren var ulåst. Hun gråt som tidligere, men hadde et annet uttrykk enn før. Før så hun sliten og lei seg ut. Nå ... jeg så redsel.
Fra vitneboksen forteller Liva Ingebrigtsen om den mye omtalte håndkleepisoden 5. januar 2022. Det er en sentral del av tiltalen mot Gjert Ingebrigtsen. Han nekter straffskyld.
– Min første reaksjon var «hva er det som har skjedd?». Jeg låste alle dørene. Hun var rød på kinnet. Det første jeg gjorde var å ta bilde av henne. Hun var redd.
Hun ringte så til ektemannen Henrik, som var på treningsleir. Han ringte igjen til storebror Kristoffer, som endte med å konfrontere Gjert Ingebrigtsen.
Til slutt endte dette med søsknenes brudd med foreldrene. Dette var imidlertid bare den utløsende faktor, sier Liva Ingebrigtsen.
– Det er veldig mange som ser på denne enkelthendelsen med håndkledet, men det var noe som hadde bygget seg opp over tid, sier hun.
Håndkleepisoden inntraff etter en lengre periode der forholdet mellom Gjert Ingebrigtsen og datteren var anspent.
Det var etter at hun høsten 2021 sluttet på friidrett.
I denne perioden bodde Henrik og Liva Ingebrigtsen i kjellerleiligheten i familiehjemmet. Der fikk de ofte besøk av Henriks lillesøster, sier Liva Ingebrigtsen i vitneboksen.
– Hun kom ned nesten hver kveld i tårer. Hun pleide å komme midt i legging av ungene, husker jeg, sier Liva Ingebrigtsen.
Liva Ingebrigtsen må på dette tidspunktet ta en pause for å tørke tårer i vitneboksen.
– Hun gråt skikkelig. Det er fælt å si, men det ble en rutine at hun kom ned, så gikk vi inn på badet og kunne sitte der i timevis å snakke om hvordan hun hadde det. Hun hadde det ikke godt.
Perioden fra høsten 2021 og frem til håndkleepisoden 5. januar 2022 er en sentral del av tiltalen som omhandler Gjert Ingebrigtsens datter.
Hun har selv forklart om det hun opplevde som sterkt begrenset frihet i denne perioden.
– Jeg kjente at jeg burde sagt noe før. Hun ble behandlet fryktelig dårlig og bakgrunnen var at hun ikke ville satse mer på idrett. Det var utrolig rart og vanskelig og grusomt å se henne komme ned hver eneste kveld, sier Liva Ingebrigtsen.
Ifølge sin rettsforklaring sjekket hun i Barnekonvensjonen og rundt barns rettigheter på dette tidspunktet.
Hun mener Gjert Ingebrigtsens datter ble straffet for å slutte med idrett.
– Hun fikk ikke friheten hun trodde ved å legge opp. Det ble nesten enda verre, sier Liva Ingebrigtsen.
Til slutt inntraff den mye omtalte håndkleepisoden 5. januar 2022.
Det var etter denne episoden løpebrødrene Jakob, Filip og Henrik Ingebrigtsen brøt med sin far.
Da episoden inntraff, var det hjem til Liva den fornærmede datteren løp. Liva tok bildet av det røde merket på ansiktet til svigersøsteren.
Dette er blitt lagt fram i retten, og skal ifølge datteren vise merket hun fikk etter håndkleslaget fra faren.
Gjert Ingebrigtsen mener han ikke slo henne i ansiktet og har vist til at merket kan skyldes en hudreaksjon. Dette har hans datter igjen avvist.
Etter planen skulle Gjert Ingebrigtsens sønn Martin ha vitnet i retten onsdag. På grunn av sykdom ble vitnemålet til Liva Ingebrigtsen fremskyndet.
Livas ektemann Henrik vitnet tirsdag. Det er tema for siste episode av Krimpodden: