Telefonsamtalen mellom USAs president og Frankrikes president deles nå hyppig i sosiale medier.
Publisert: 23.09.2025 17:49
Kortversjonen
- En telefonsamtale mellom Emmanuel Macron og Donald Trump er blitt en viral sensasjon.
- Macron ble stoppet av Trumps bilkortesje og måtte gå gjennom New Yorks gater.
- Samtalen beskrives som vennskapelig av en kilde, men videoer og medier kaller situasjonen ydmykende for Macron.
Sammendraget er laget ved hjelp av kunstig intelligens (KI) og kvalitetssikret av Aftenpostens journalister.
Mandag var Frankrikes president i FN. Der fortalte Emmanuel Macron at Frankrike vil anerkjenne Palestina som stat.
Ifølge en video som nå går viralt, oppsto det problemer da den franske presidenten skulle dra fra FNs hovedkvarter i New York sentrum.
Gatene var nemlig stengt av på grunn av president Donald Trumps bilkortesje.
Ifølge videoen, som blant annet er publisert av Reuters, bestemmer Macron seg for å ringe Trump.
– Hvordan går det? spør Macron før han sier:
– Jeg venter på gaten fordi alt er stengt for deg!
Trump kommer tilsynelatende ikke Macron til unnsetning. Macron blir filmet mens han tar bena fatt og går gjennom New Yorks gater.
Se videoen:
Da Macron ringte Trump
Videoen har skapt overskrifter verden over.
«Forvirret fransk president tvunget til å ta en uplanlagt 30-minutters spasertur gjennom New Yorks gater», skriver briske The Guardian.
I sosiale medier er det flere som kaller det «ydmykende» for Macron. Det inkluderer Macrons politiske motstander, Florian Philippot, grunnlegger av ytre høyre partiet Les Patriotes (Patriotene).
«Hvilken annen statssjef ville hatt lyst til å iscenesette et øyeblikk som er så grotesk og ydmykende?!» skriver han på X.
En kilde «nær den franske presidenten» sier til Reuters at samtalen med Trump var både «varm og vennskapelig».
De brukte også anledningen til å drøfte flere internasjonale spørsmål, ifølge Reuters.