– Mange der ute forsøker å lure

1 week ago 18



Jenny Huse ble selv lurt som tenåring. Nå advarer hun andre unge som jakter på raske penger.

 Goran Jorganovich / TV 2
SPARER: Jenny Huse forsøker å tjene mest mulig, så hun kan spare mye i fond og få god avkastning på rentene. Foto: Goran Jorganovich / TV 2

Publisert 19.04.2026 00:11

Saken oppsummert

  • En rapport viser at 15 prosent av unge tar økonomiske råd fra influensere.
  • Influenser Jenny Huse advarer mot å stole blindt på enkelte råd.
  • Sosiale medier flommer over av økonomitips. Spareøkonom Kornelia Minsaas mener kildekritikk er viktig.
  • Mange unge bekymrer seg for økonomien, men oppfordres til å tenke langsiktig om sparing.

Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister. Les om hvordan vi jobber med KI

En ny rapport fra Lendo og Opinion viser at 15 prosent av 18-29-åringer har tatt økonomiske råd fra influensere eller innholdsskapere på sosiale medier. 

Spareøkonom Kornelia Minsaas i Lendo mener det kan være både positivt og negativt. 

– Mange banker, økonomer og folk med kunnskap deler tips på disse plattformene, som unge kan lære av. Men det er viktig å være kildekritisk, sier hun. 

Ung millionær

Influenser Jenny Huse deler med jevne mellomrom økonomiråd på sosiale medier. 

Hun har delt ærlig at hun har tjent millioner de siste årene på langsiktig sparing i blant annet aksjer og fond.

– Kunnskap om økonomi går ofte i arv. Det skaper mer økonomisk ulikhet i samfunnet når de som allerede har minst, også vet minst om økonomi. Så det er fint at økonomitips blir mer tilgjengelig for alle, sier Huse. 

LETTJENT? Det florerer av råd på nett om hvordan du kan bli rik raskt. Foto: Gorm Kallestad / NTB
LETTJENT? Det florerer av råd på nett om hvordan du kan bli rik raskt. Foto: Gorm Kallestad / NTB

– Mange forsøker å lure

Likevel oppfordrer også Huse til å være kildekritisk. Som tenåring ble hun selv lurt av folk som lovet raske penger på sosiale medier.

– Det er viktig å være forsiktig med hvem du tar råd fra. Jeg er spesielt imot veldig konkrete tips, som «du bør investere her nå, for denne aksjen kommer til å vokse i neste uke». Folk kan tape mye på å stole blindt på sånne forslag, sier hun. 

 Per Haugen / TV 2
SKEPTISK: Huse er særlig kritisk til pyramidespill, spesifikke aksjetips og de som lover store summer på «side hustles» på nett. Foto: Per Haugen / TV 2

Huse opplever at sosiale medier er fullt av «get-rich-quick schemes» – folk som lover urealistisk høy avkastning med stor risiko for den som investerer.

– Jeg personlig har ikke samvittighet til å komme med sånne typer investeringsråd. Men mange der ute forsøker å lure unge. 

Kryr av tips

I dag finnes det over 3,5 millioner videoer med bare emneknaggen «finance» på Tiktok.

Da TV 2 møtte en gjeng unge for å snakke om økonomi i vinter, sa enkelte at de stoler blindt på informasjon fra influensere på appen.

– Hva er din oppfordring til unge som tar økonomiråd fra sosiale medier? 

– Ikke hør på alt du får råd om, og tenk langsiktig. Vær kritisk til hvem som snakker, særlig om det gjelder aksjer. Ikke tro på at det er noen måte å bli raskt rik på, annet enn å jobbe hardt, sier Huse.

 Goran Jorganovich / TV 2
RÅD: For å tjene mer penger bør du jobbe mer, sånn at du kan spare mer. Det er Huses beste økonomitips. Foto: Goran Jorganovich / TV 2

Spare- og investeringstips

Rådene unge tar fra sosiale medier, gjelder hovedsakelig sparetips og budsjettering (42 prosent). Etter dette oppgir unge å følge råd om investering i aksjer (37 prosent) og produktanbefalinger (23 prosent), ifølge rapporten.

– Tallene er nok en indikasjon på at mange unge ikke får nok tips hjemmefra eller fra banken. Sånn sett er det fint at de lærer andre steder. Men jeg vil oppfordre til å ta en telefon til en bankrådgiver, hvis du er usikker på egen økonomi, sier Minsaas i Lendo. 

 Martin Riseth
BÅDE OG: Spareøkonom Kornelia Minsaas i Lendo mener det er både positive og negative sider ved å ta økonomiråd fra sosiale medier. Foto: Martin Riseth

Også hun oppfordrer til å være forsiktig med hvem du tar økonomitips fra. 

– Sosiale medier kan være veldig nyttig, men det er viktig å ikke stole blindt på rådene du får derfra. Undersøk selv, og ta en egen vurdering på hvordan du vil bruke penger.

Unge er mer bekymret

Rapporten viser også at syv av ti unge i alderen 18–39 år bekymrer seg for sin egen personlige økonomi hver måned. 

Det er betraktelig mer enn eldre generasjoner (50-60+ år), hvor bare rundt én av tre bekymrer seg månedlig.

– Ved å spare mer, kan bekymringene bli mindre. Det kan være en grunn til at mange tar råd fra sosiale medier, sier Minsaas.

Likevel minner hun om at det er vanlig å ha dårligere råd som ung. 

– Sosiale medier kan fremstille det som at «alle» har penger, men det er ikke normalt å få millionlønn rett etter du er ferdig med å studere. Det tar tid. Så mitt beste råd er å få inn gode vaner, og spare det du kan over tid. 

Read Entire Article