Grensepasseringen gikk opp i røyk for sjåføren. Skjult i lasten fant tollerne over 3,1 millioner sigaretter.
Det var seint om kvelden 2. juli i fjor mannen kjørte inn i Norge over grensestasjonen ved Magnormoen. Her ble han vinket inn av tollerne.
Her gjorde de et kjempebeslag av sigaretter. Nå må en 45-åring møte i Romerike og Glåmdal tingrett etter det som påtalemyndigheten mener er et grovt brudd på vareførselsloven.
Nekter
Ifølge tiltalen smuglet mannen 3,1 millioner sigaretter av typen Marlboro og Winston. Dette tilsvarer mer enn 14 millioner kroner i avgiftsunndragelse. Han er også tiltalt for smugling av 2300 liter sprit og vin.
Ifølge mannens forsvarer nekter han straffskyld.
– Min klient erkjenner ikke straffskyld etter tiltalen. Det er ubestridt at han var sjåfør av lastebilen, men han var ikke kjent med den ulovlige lasten, opplyser advokat Karoline F. Andersen i advokatfirmaet Greaker x Storrvik Advokatfirma til TV 2.
Rekordår
Beslaget på Magnormoen bidro til at Tolletaten i fjor gjorde sigarettbeslag av historiske dimensjoner. I 2025 beslagla Tolletaten nærmere 25 millioner sigaretter, mot 6,5 millioner sigaretter i 2024.
Tolletaten mener det er organiserte kriminelle nettverk som står bak.
– De aktuelle nettverkene er veletablerte innen transport og logistikk og benytter de samme sjåførene og transportmidlene til kjøring av legal last som til smugling, mener tolldirektør Benedicte Bjørnland.
Sigarettbeslagene i fjor utgjorde hele 108 millioner i skatt- og avgiftsunndragelser.










English (US)