Max Verstappen kan skrive historie: – Ville kalt ham en idiot

4 hours ago 1



Det er nesten ikke til å tro, det Max Verstappen (28) gjør nå.

 Max Verstappen (t.v.) tar innpå Oscar Piastri i kampen om VM-tittelen. Her etter at Verstappen vant Italian Grand Prix. Foto: JAKUB PORZYCKI / Reuters / NTB
  • Camilla Vesteng, VG

    Camilla Vesteng, VG

Publisert: 22.10.2025 11:01

Han var frakjørt av begge McLaren-førerneMcLaren-førerneOscar Piastri og Lando Norris etter en middels start på sesongen, men i løpet av de siste VM-rundene er Verstappen nærmest i ferd med å levere magi.

Med en perfekt avslutning kan han bli historisk, tangere Michael Schumacher og ta fem strake VM-titler.

– Sjansen er definitivt der. Vi må bare levere slike helger til slutten av sesongen, sa Verstappen etter to seire i Texas sist helg.

Verstappen vant både sprintløpet og hovedløpet i Austin, og etter fire fantastiske løp har han redusert avstanden til McLaren-førerne dramatisk.

For bare seks uker siden lå Verstappen 104 poeng bak Oscar Piastri og 70 poeng bak Lando Norris. Nå er han bare 40 poeng bak Piastri og 24 poeng bak Norris.

– Hvis noen hadde fortalt meg etter NederlandNederlandDutch Grand Prix gikk helgen 29.-31. august. Da vant Piastri foran Verstappen. at dette ville skje, ville jeg kalt ham en idiot, sa Verstappen søndag.

Red Bull har funnet tilbake til formen etter å ha slitt gjennom sommeren. Siden oppgraderingene kom på plass i september, har bilen vært den raskeste på banen.

Atle Gulbrandsen

Formel 1-kommentator, Viaplay

Viaplays Formel 1-kommentator Atle Gulbrandsen tør ikke spå hvem som blir verdensmester.

– Nå er det helt åpent mellom de tre i toppen, det hadde jeg ikke trodd for noen uker siden. Verstappen har imponert, sier Gulbrandsen til VG.

HVEM BLIR VERDENSMESTER? Lando Norris (fra venstre), Max Verstappen eller Oscar Piastri? Foto: Luca Bruno / AP / NTB

Kommende helg er det VM-runde i Mexico. Det er syv løp, inkludert sprint, igjen denne sesongen. Gulbrandsen tror det kan være flere faktorer som er fordel Verstappen i innspurten.

– Hverken Norris eller Piastri har vunnet før, så de kjører med mer press. De vet aldri om sjansen til å bli verdensmester kommer igjen. Verstappen kan kjøre med lave skuldre, han har ingenting å tape. I tillegg har McLaren to gode førere, så de stjeler litt poeng fra hverandre, mens Red Bull har en soleklar førstefører, sier Gulbrandsen.

Hvem blir årets verdensmester i Formel 1?

Oscar Piastri!

Lando Norris!

Max Verstappen!

Viaplay-kommentatoren sier at historien har lært ham én ting: Du skal aldri undervurdere Verstappen.

– Fortsetter Verstappen som nå, så kan han ta det. Det virker som Piastri, som har vært favoritt og har fremstått mentalt sterk, sliter litt nå. Kanskje er han preget av nerver, sier Gulbrandsen.

McLaren-sjef Andrea Stella erkjenner at Verstappen-Red Bull-kombinasjonen kan være raskest på alle gjenværende baner i år. Likevel er han optimistisk.

– Lando hadde farten til å vinne løpet søndag, sa Stella etter at Norris måtte kjempe seg forbi Charles Leclerc for andreplassen.

Alle husker den episk dramatiske kampen om VM-tittelen mellom Lewis Hamilton og Verstappen i Abu Dhabi i 2021. Nå er det i ferd med å dra seg til igjen, etter årevis med Verstappen-dominans.

– Dette kan bli fantastisk spennende. Tenk om vi har tre førere som kan bli verdensmestere når siste løp går i Abu Dhabi, sier Gulbrandsen.

For det kan skje.

Read Entire Article