Medisinmangel: – En vedvarende utfordring

10 hours ago 3



Legemiddelmangelen er et vedvarende problem. Disse medisinene er fortsatt utfordrende å få tak i.

 Aleksander Myklebust / TV 2
VANSKELIG: Mangelen på en rekke medisiner har vært stor over langt tid. Foto: Aleksander Myklebust / TV 2

Publisert 14.04.2026 06:01

Saken oppsummert

  • Legemiddelmangel er et vedvarende problem i Norge, ifølge overlege Ingrid Aas.
  • Apotekene klarer ofte å tilby alternative legemidler, men utfordringer gjenstår.
  • ADHD-medisiner og hormonpreparater for overgangsplager er spesielt vanskelige å få tak i.
  • Et nytt østrogenplaster er nå tilgjengelig, men forsyningsproblemer vedvarer.

Oppsummeringen er laget med kunstig intelligens (KI) fra OpenAI. Innholdet er kvalitetssikret av TV 2s journalister. Les om hvordan vi jobber med KI

Over lang tid er vi blitt vant til å komme til apotekdisken og få beskjed om at det er tomt for medisinen man ønsker. 

Eller du får beskjed om at du kan få et tilsvarende legemiddel, i utenlandsk pakning. 

Overlege Ingrid Aas i Direktoratet for medisinske produkter (DMP) sier at legemiddelmangelen er et vedvarende problem.

– Mangelen er en vedvarende og internasjonal utfordring, sier Aas. 

 Aurora Pevik Haugnaess / TV 2
PROBLEM: Overlege Ingrid Aas ved Direktoratet for medisinske produkter sier at mangelen på legemidler er utfordrende. Foto: Aurora Pevik Haugnaess / TV 2

Hun påpeker at legemiddelmangelen ofte skyldes produksjonsproblemer eller høy etterspørsel. 

Fordi produksjonen er global og delt opp i mange ledd, kan svikt ett sted føre til forsinkelser i leveranser eller mangel. 

Aas sier at heldigvis er det ikke ofte at pasienter må bytte behandling. Apotekene klarer å hjelpe mange pasienter, ved å finne tilsvarende legemidler, for eksempel i andre pakningsstørrelser. 

Størst utfordring 

Men enkelte felt er mer utfordrende enn andre. 

– Det er fortsatt størst utfordring med noen ADHD-medisiner og hormonpreparater til behandling av overgangsplager, sier overlegen. 

 Dmytro Zinkevych/Shutterstock
FLERE BRUKER: Rundt 300.000 norske kvinner bruker hormontilskudd. Foto: Dmytro Zinkevych/Shutterstock

Hun ser at kvinner som bruker østrogenplaster har levd med legemiddelmangelen i veldig lang tid. 

– Årsakene til mangelsituasjoner er ofte komplekse, sier Aas. 

Når det gjelder hormonpreparater peker overlegen på at det er en kraftig økning i etterspørselen.

Kraftig økning 

Økningen er betydelig både i Norge og i hele Europa. 

Folkehelseinstituttets legemiddelstatistikk viser at de siste 20 årene har det vært en økning i bruk av hormontilskudd på 120 prosent i Norge. 

I 2005 ble drøyt 155.000 hormontilskudd utlevert etter resept på apotek her til lands, mens i 2025 har det tallet økt til vel 343.000. 

– Etterspørselen er større enn det leverandørene klarer å levere, sier overlegen. 

 Nora Abrahamsen Jensen/ TV 2
TOMT: Østrogenplasteret Estradot er ett av hormontilskuddene som har vært helt tomt på norske apotek lenge. Foto: Nora Abrahamsen Jensen/ TV 2

Etterspørselen etter hormonlegemidler til behandling av overgangsplager har økt betydelig i hele Europa. 

Leverandørene har ikke klart å dekke behovet, og flere land har hatt forsyningsproblemer over flere år. 

Blant annet har tilgang til østrogenplasteret Estradot i lengre tid vært utfordrende. 

Men her har Aas en gladmelding. 

– Tilgangen til hormonplaster er fortsatt utfordrende, men det er et lite lyspunkt. Vi har lenge jobbet for å få flere plaster på det norske markedet. Og fra mars ble et nytt østrogenplaster tilgjengelig her. Estradiol Hexal er det samme som Estradot, slik at man ikke trenger ny resept fra lege, sier Aas. 

Read Entire Article