Meteorologen med gladmelding: – Oi, det kan bli ganske bra

1 month ago 26



Riktig nok blir det ikke 20 grader over hele landet. Men i nord forsvinner snøen igjen, og Trøndelag kan se fram til over 15 grader i helgen. Vestlandet får noen ekstra sommerdager.

 Lise Åserud / NTB
HØST: Sånn her kan det bli, noen steder i Norge den nærmeste tiden. Foto: Lise Åserud / NTB

Publisert 24.09.2025 13:21 Sist oppdatert 29 minutter siden

De fleste stedene kan man se fram til finere dager framover – enten de første dagene eller i helgen.

– Kulda som man har kjent noen steder, slipper opp. Er det klarvær, blir det ofte kaldt om natta, men ikke så kaldt som det har vært, trøster vakthavende meteorolog Rafael Escobar Løvdahl ved Meteorologisk institutt til NTB.

Så langt har vi i Sør-Norge hatt frost flere steder, og det har vært snø på fjellovergangene i Nord-Norge.

Vestlandet får sommerdager

– Oi, det kan bli ganske bra, sier meteorologen om været som Vestlandet får.

Han varsler fralandsvind de neste dagene. Når dette skjer, samtidig som du har høytrykk og ganske varm luft, så er det gode muligheter for at deler av Sør-Vestlandet kan få over 20 grader.

– Det blir ganske sikkert godvær både torsdag og fredag. Selve helgen er det litt usikkert. Uroligheter i Nordsjøen kan komme inn med kaldere luft og lumsk skydekke. Da blir det noen regnbyger på sørvestlandet – men nordover så er det en stor sjanse for opphold og mye sol.

Meteorologen sier at man likevel ikke kan snakke om indian summer enda. Det snakker man ikke før vi nærmer oss halloween og det er 20 grader.

Byger i sør

På Sørlandet og Østlandet får vi det beste været på torsdag og fredag.

– Her er det fortsatt lite nedbør. Det blir betydelig varmere på dagen enn på natten, og vi får stigende temperaturer. Blir det østavind, blir det en del skyer. Jeg må gardere med å si at det blir skiftende skydekke i helgen. Hvis sola slår til, blir det varmere, sier vakthavende Rafael Escobar Løvdahl.

Det er mest sannsynlig at bygene kommer på Sørlandet, men de kan trekke litt nordover.

Stormsenter i nord

Det har vært litt stritt i Nord-Norge den siste tiden, med snø på fjellovergangene og kuling.

– Det som skjer videre er at det kommer et ganske nærgående lavtrykk mot landsdelen. Det har med seg varmere luft som går over til regn. Det vil også bli kuling på kysten, kanskje helt opp til sterk kuling, sier han og legger raskt til at det er forbigående.

Når vi kommer til helgen, så ser det bedre ut. Da kommer det inn varmere luft, det blir etter hvert fralandsvind med lettere skydekke og fin temperatur. Det pene været kommer først til Nordland og etter hvert til Troms og Finnmark.

– Vi får altså et lite stormsenter først som gir sterk kuling på kysten og regnvær. Men så blir det lettere inn i helgen.

Trøndelag bikker 15

I Trøndelag kommer de beste dagene i helgen.

– Det blir litt regn de første dagene med vind fra vest. Men så blir det gradvis varmere og tørrere. Når vi kommer til helgen, så ser det bra ut for de som bor i Trøndelag. Da blir fint med ganske varmt vær, sier meteorologen.

Han legger til at det blir over 15 grader, men lover ikke 20 grader selv om det er veldig nær.

– Da må man dra litt sørover.

Read Entire Article