Pakistans statsminister:
Begge de to atomvåpenmaktene fortsetter angrepene mot hverandre. Natt til lørdag erklærer Pakistan militæroperasjon mot naboen India.

Publisert 10.05.2025 05:22
Pakistans statsminister Shehbaz Sharif har hatt nok en travel natt.
Konflikten mellom Pakistan og India i grenseområdet Kashmir tilspisset seg, da India onsdag denne uken angrep flere mål på pakistansk side av den såkalte kontrollinjen, som har delt det omstridte territoriet mellom landene.
Nå har pakistanerne erklært militæroperasjon mot India, og angrepet mål de hevder er missillagre og militærbaser på indisk side av grensen. De begrunner operasjonen med indiske angrep mot tre ulike pakistanske baser – også mot én like utenfor hovedstaden Islamabad.

TV 2 har tidligere omtalt risikoen for at konflikten kan utvikle seg til en atomkrig mellom de to regionale stormaktene.
Natt til lørdag, etter at militæroperasjonen er startet, kaller statsminister Sharif landets Nasjonale kommandomyndighet (NCA) til et møte, melder Reuters.
Myndigheten er det pakistanske forsvarets øverste myndighet, og tar avgjørelser om landets sikkerhet – også hva gjelder Pakistans atomvåpen.
G7-bønn: Må roe seg
Så langt skal 48 mennesker ha dødd, ifølge begge lands foreløpige anslag. Risikoen for videre eskalering har skapt nervøsitet internasjonalt, i en verden som allerede lar seg prege av flere store konflikter.
G7-landene har natt til lørdag slått seg sammen for å gi en felles uttalelse om konflikten mellom India og Pakistan. De ber landene om å utøve «maksimal tilbakeholdenhet».

– Vi ber om umiddelbar deeskalering, og oppfordrer begge land om direkte dialog mot en fredfull konklusjon, heter det i uttalelsen.
G7-forumet består av verdens sju rikeste, demokratiske industriland: Frankrike, Japan, Tyskland, Storbritannia, USA, Italia og Canada.
Tidligere har USAs utenriksminister JD Vance sagt at en krig mellom landene vil være deres anliggende, ikke USAs.
FNs generalsekretær Antonio Guterres har kommet med uttalelser i tråd med nattens G7-oppfordring.
– Verden har ikke råd til en militær konfrontasjon mellom India og Pakistan, sa Guterres allerede før Indias angrep onsdag.
Han kunne nok forutse noe av det som ville skje.
«Operasjon Sindoor»
Det indiske anslaget på onsdag ble gjennomført som svar på at 26 turister ble drept i Kashmir 22. april. India har anklaget Pakistan for å stå bak.
Pakistan har nektet for å ha noe å gjøre med de militante ekstremistene de sier sto bak angrepet.
Den indiske militæraksjonen onsdag fikk navnet «operasjon Sindoor». Sindoor er det røde pulveret som mange gifte hindukvinner pynter seg med, og kan sees som en hentydning til alle enkene etter terrorangrepet 22. april.

Konflikt som nå har ildnet opp, har ulmet helt siden delingen av britisk India i 1947.
Da kolonistaten britisk India ble avviklet, ble det opprettet to nye stater: India og Pakistan. Pakistan med muslimsk majoritet, og India med et flertall av hinduer.
I Kashmir var situasjonen komplisert. Majoriteten av befolkningen er muslimsk, noe som skulle tilsi tilknytning til Pakistan; men fyrsten av Kashmir, som også hadde beslutningsmakt, valgte etter hvert å tilslutte seg India.
Begge land mener derfor å ha gyldige krav på regionen.