Elon Musk hevdet at han kom med en stor bombe om den amerikanske presidenten.
Publisert: 07.06.2025 15:36
Kortversjonen
- Elon Musk hevdet at Trump er i Epstein-dokumentene. Lørdag fjernet han meldingen.
- Musk og Trump kranglet heftig på sosiale medier etter at Musk trakk seg fra en offentlig stilling.
- Trump og Epstein har en kjent fortid, men Trump har ikke direkte besvart Musks anklager.
Sammendraget er laget ved hjelp av kunstig intelligens (KI) og kvalitetssikret av Aftenpostens journalister.
Musk skrev meldingen på sitt eget nettsted X under en heftig ordveksling med Trump torsdag. Da hadde det allerede skåret seg fullstendig mellom de to tidligere kompanjongene.
Trump og Musk angrep hverandre fra hvert sitt sosiale medium.
«Det er på tide å detonere en skikkelig stor bombe», skrev Musk.
Han fortsatte med at Trump «er i Epstein-dokumentene. Det er den virkelige grunnen til at de ikke er offentliggjort».
Han avsluttet med å ønske DJT (initialene til den amerikanske presidenten) en god dag.
Musk la ikke frem noen bevis for påstanden om Trump. Lørdag er meldingen slettet, skriver en rekke internasjonale medier.
Hva er Epstein-dokumentene?
Epstein-dokumentene stammer fra etterforskningen av finansmannen Jeffrey Epstein. Han tok sitt eget liv i fengsel i 2019. Han var da tiltalt for menneskehandel.
De mye omtalte papirene skal knytte Epstein til en rekke profilerte personer.
En del av dokumentene ble frigitt i januar 2024, men det var i stor grad informasjon som allerede var kjent for offentligheten. Det er fortsatt en del dokumenter som ikke er avgradert.
Tidligere var det særlig politikere og aktivister et stykke ut på høyresiden som argumenterte for at papirene måtte offentliggjøres. De var særlig opptatt av å få avklart Bill Clintons rolle i saken. Han er tidligere president og fra Demokratene.
Nå krever stadig flere demokrater at dokumentene skal bli kjent, og de peker på Trumps mulige rolle.
Trump har ikke kommet med et direkte svar på anklagen fra Musk.
Fredag sa han at Musk er blitt gal og at han ikke var så veldig interessert i en forsoning med Musk.
Dette vet vi om Trump og Epstein
Det har lenge vært kjent at Trump og Epstein vanket i samme miljø fra slutten av 1980-tallet og et par tiår fremover, skriver The Washington Post.
De to ble avbildet sammen flere ganger.
I 2002 omtalte Trump Epstein som «en fantastisk fyr». Han sa at kameraten nesten var like glad i vakre kvinner som det han selv var.
Trump har senere sagt at forholdet mellom de to skar seg lenge før Epstein ble arrestert for menneskehandel.
Heftig krangel
Feiden mellom Musk og Trump har vært av det spektakulære slaget. Den har skapt overskrifter verden rundt de siste dagene.
Musk er verdens rikeste mann. Han var en av de sentralene støttespillerne da Trump i fjor vant det presidentvalget. Han bidro med milliarder til valgkampen, og han tok en svært aktiv del i Trumps kampanje.
Da Trump flyttet inn igjen i Det hvite hus, fikk Musk ansvaret for en ny etat som skulle kutte kraftig i offentlige utgifter.
Musk trakk seg nylig fra stillingen. Denne uken gikk han ut med et kraftig angrep på Trumps forslag til nytt statsbudsjett. Han kalte det «motbydelig», noe Trump ikke likte.