Nå ber Mímir om hjelp

9 hours ago 1



– Dere må passe dere for de tre F-ene: Feit, forfylla og fraskilt.

Det er advarselen Kristjánsson hadde hørt om før han ble innvalgt på Stortinget.

Pendlertilværelsen og nær tilgang på alkohol har ikke akkurat vært helsefremmende for landets til enhver tid 169 fremste folkevalgte.

– Hvordan tikker du selv av på de tre F-ene?

– Nei, det er to av tre det. Jeg er jo ikke fraskilt, sier han og flirer, før han korriger seg selv:

– Eller i hvert fall ikke på ny, etter jeg kom inn på Stortinget. Jeg har vært innom alle tre, sier han.

Kristjánsson er strengt tatt ikke skilt, men har to barn fra et tidligere forhold, som ble slutt like før han ble innvalgt på Stortinget for første gang i 2021.

 Frode Hansen / VGFoto: Frode Hansen / VG

Paddeflat – og veien videre

I påsken sendte Rødt-politikeren trusler til en pågående mann som over tid har sendt han en rekke kritiske meldinger. Saken ble politianmeldt, men henlagt av politiet, etter at mannen som anmeldte sa han ikke ville at Kristjánsson skulle straffes.

Kristjánsson la seg paddeflat.

Han har flere ganger tidligere vært åpen om at han har et alkoholproblem. Han har til og med skrevet en bok om det. Men selv om han har fortalt om utfordringene forholdet hans til alkohol gir, har han også sagt at mye fungerer – og han har ikke hatt lyst til å slutte helt.

Truslene i påsken har likevel gjort at tvilen har grodd i ham.

I dette intervjuet forteller han at han har oppsøkt hjelp for alkoholproblemet sitt. At han skal snakke med en psykolog om drikkingen – men også sinnet sitt.

– Er det realistisk at jeg kan drikke mindre og få kontroll? Eller er det bare selvbedrag, også setter det i gang igjen. Er svaret på dette å drikke mindre eller ikke drikke i det hele tatt. Er «drikke mindre»-muligheten til stede, eller er det bare løgn?

VG møter ham på en politisk turné i Finnmark sammen med sin kjæreste og Rødt-nestleder Sofie Marhaug. De to venter barn til sommeren.

Marhaug sier til VG:

– Hverdagene med Mímir er ganske annerledes enn hva man kan få inntrykk av i media. Så har han sitt å stri med, slik de fleste av oss har. Da håper jeg at jeg er en god kjæreste.

De to fyller møtesaler rundt om i Norges nordliste fylke, og har akkurat kommet kjørende fra Kirkenes da vi møter dem i Karasjok – for øvrig kommunen hvor Rødt gjorde sitt aller beste valg i høst – med 32,2 prosent oppslutning.

Var tema da han ville bli nestleder

Kjæresteparet Kristjánsson og Marhaug var begge kandidater til nestledervervet i Rødt. Han forteller at hans alkoholproblem har vært tema internt i Rødt både under nominasjonsprosesser og da han var kandidat til nestledervervet.

– Jeg ble spurt om det da, om jeg var egnet til å være nestleder i Rødt.

– På grunn av drikkinga?

– Ja, de har sånn samtale med alle hvor vi blir bedt om å fortelle om våre svake sider, også forteller jeg jo, jeg. Jeg tror nok at det var en medvirkende årsak til at jeg ikke ble innstilt som nestleder. Og det tror jeg var et veldig fornuftig valg sett i ettertid.

– Hva tenker du om at drikkingen kan ha kostet deg muligheten til å bli nestleder?

– Dette høres jævlig rart ut, men det er jeg evig takknemlig til drikkingen for. Det må være det eneste gode som kom ut av drikkinga på politisk plan. Jeg «dodget» ei kule der.

Fyllik – ikke alkoholiker

Kristjánsson omtaler gjerne seg selv som en fyllik eller en periodedranker, men han liker ikke betegnelsen «alkoholiker» om seg selv.

– Jeg tenker at det er synonymer?

– Alkoholiker er for meg et veldig stort ord. Samtidig så er det ikke sånn at alle som er alkoholikere har de problemene man forbinder med alkoholikere: At du er en ubrukelig far, at du ikke kan holde på en jobb eller kjæreste, men sitter på en benk i parken med rødsprit.

– Hvor mye drikker du egentlig?

– Det er vanskelig å svare på, for det variere veldig. I perioder hvor jeg drikker, så drikker jeg veldig mye. Når jeg begynner å drikke så har jeg vanskelig for å slutte. Men før de greiene i påsken følte jeg egentlig at jeg var inne i en god periode. I volum drikker jeg i alle fall mye mindre enn jeg gjorde før.

Glad for støtte

Han er veldig takknemlig for meldinger han har fått fra tørrlagte alkoholikere. Folk som gir ham råd og støtte – men også forståelse. Han har begynt å snakke med venner og bekjente som har vært i avrusning for å høre hva deres erfaringer er, og om det kan være noe for han.

– Jeg tror nok at jeg er preget av en litt formativ opplevelse for meg, nemlig at faren min dro i avrusning og ikke fikk det til. Og det knakk ham litt. Så det er mulig jeg er litt redd for det. Men det er en av tingene jeg skal forsøke å nærme meg litt nå, sier han.

Kristjánsson tenker på alkohol og på sitt eget forhold til alkohol mer enn de fleste. Han har konkludert med at han har to farbare alternativer:

– Å drikke mindre eller ikke å drikke.

– Mitt aller største mål er å klare og drikke normalt. Det hadde vært utrolig deilig. Om det ikke er mulig, så er alternativet å ikke drikke tror jeg.

– Lyst til å drikke

Han sier at for mange er definisjonen av alkoholisme når alkohol blir det viktigste i livet. Men han har andre ting som er viktigere, forsikrer han.

– Alkohol er ikke det viktigste i livet mitt. Det jeg holder på med, med politikk, skriving, familie, kjæreste og venner er viktigere. Men så var det selvbedraget da. For dette sier jo folk frem til de plutselig innser at det ikke er sånn. Så det er vanskelig.

– Hvorfor drikker jeg? For meg er det knyttet til stress, åpenbart. Den stormen i påsken, er en blanding av stress og sinne og drikking.

I boken «Pabbi», som handler om hans eget og farens forhold til alkohol, skriver han at han har en drøm om å bli pensjonist, om ikke å ha noe ansvar og bare sette seg på bar og drikke.

– Det tenker jeg faktisk på av og til ja. Det er en mørk stemme jeg har inni meg om å bare gi opp. Å bare gi seg hen, liksom. Jeg vet åpenbart at jeg har lyst til å drikke mer enn jeg gjør. Men så må jeg styre det og kontrollere det. For ellers ødelegger jeg for meg selv. Så den får ikke så stort gjennomslag den stemmen, altså.

Men selv om han kontrollerer seg aldri så mye, så dør ikke drømmen.

– Men en dag blir man 70 da... Hva er igjen av livet da? Annet enn å kose seg på pub i Spania.

Hjelp

Kristjánsson har tatt et grep etter påskeskandalene. Nå har han oppsøkt hjelp.

– Jeg har snakket om alkoholen i flere forskjellige sammenhenger tidligere, på helsesjekk og sånt.

Både Rødt og Stortingets administrasjon har oppfordret han til å oppsøke bedriftshelsetjenesten på Stortinget etter påsken. Det har han gjort, og blitt henvist til psykolog.

– Så har jeg planer om å begynne i et slags terapiløp.

Vil finne ut av sinne

Hos psykologen skal han også snakke om sinne sitt.

– I lys av denne plutselige aggressive reaksjonen, tenker jeg jo gjennom alle gangene jeg har hisset meg opp. Og jeg har tenkt at jeg har et sånn «Donald Duck»-humør, at det er en komisk side, ikke noe farlig. Men det er blant de tingene jeg må finne ut av.

Han sier at han kan bli veldig fortvilt, og veldig sint på seg selv.

– Og så kan jeg kjefte og smelle på andre. Og det har jeg ikke egentlig tenkt på som noe veldig alvorlig problem. Men i lys av den hendelsen, så lurer jeg liksom på, «hva faen, kanskje jeg egentlig skjeller folk ut oftere enn jeg trodde?». Og kanskje det er mer ubehagelig for folk enn jeg har innsett?

– Har du ikke skjønt at det er ubehagelig for folk å bli skjelt ut av en sint mann?

– Jo, at det er ubehagelig... Jeg har bare ikke tenkt på det som et stort problem. Men at man har en krangel i livet, det er ikke noe å luke ut. Men er det egentlig noe mer?

– Men når jeg blir så sint, så kan jeg slå i veggen, eller slå meg sjøl i hodet. Jeg har ikke følt at det er et påtrengende problem, men at det er en del av humøret mitt. Men etter dette har jeg tenkt at det må jeg også finne ut av. Jeg får være så ærlig som mulig med psykologen.

Den viktigste grunnen

Til sommeren skal Kristjánsson bli pappa igjen.

– Hva tenker du om dine alkoholproblemer, og det å være pappa og familiemann?

– Altså, jeg tenker at det at jeg har barn er en mye bedre grunn til å begrense alkoholuvanene sine, enn at jeg sitter på Stortinget. Det er jo også grunnen til at jeg har drukket mindre de siste årene, og at jeg holder det unna barna mine.

– Også må jeg jo bare si at jeg så vidt jeg vet fungerer som far, og at jeg har kontroll på det. At ungene mine ikke er redd for meg eller skremt av meg.

Martin Lægland

Naina Helén Jåma

Fotojournalist

Naina Helén Jåma

Read Entire Article