-
Cupfinalen er utsolgt
Alle billettene til finalen i Norgesmesterskapet i fotball for menn mellom Bodø/Glimt og Brann er nå utsolgt.
Det fikk alle som prøver å kjøpe billett gjennom Norges Fotballforbund beskjed om fra kl. 12.14 torsdag formiddag. Avisa Nordland omtalte saken først.
De to lagene møtes på Ullevål stadion 9. mai. Bodø/Glimt har fått 6700 billetter, mens Brann har fått 8550 billetter.
Foto: Skjermdump -
Offentlige krav bekymrer nordnorsk næringsliv
Seks av ti bedrifter i Nord-Norge er bekymret for at offentlige krav og reguleringer vil få stor betydning for virksomheten det neste året.
Det viser Forventningsbarometeret for Nord‑Norge våren 2026, som bygger på svar fra 537 bedriftsledere i Nordland, Troms og Finnmark. Særlig større bedrifter og aktører innen fiskeri og industri opplever økt kompleksitet i hverdagen.
SpareBank 1 Nord-Norge peker på at det samlede trykket av rapportering og nye regler kan føre til at viktige investeringer blir utsatt eller skrinlagt.
-
Slik er tallene for arbeidsledigheten
Ved utgangen av april er det 1 930 helt arbeidsledige i Nordland. Det utgjør 1,6 prosent av arbeidsstyrken, i følge en pressemelding fra Nav.
I tillegg er det 587 arbeidssøkere på tiltak og 959 delvis ledige arbeidssøkere. Dermed har Nordland totalt 3 476 arbeidssøkere, noe som utgjør 2,8 prosent av arbeidsstyrken.
Grafikk: Nav -
Redningsaksjonen i Narvik er avslutta
Redningaaksjonen etter 30 skuleelevar på skultur i Narvik er avslutta, opplyser politiet.
– Ein ressurs frå Røde Kors er komen opp til hytta. Dei har vore i kontakt med elevar og lærarar, og det er ikkje behov for assistanse frå frivillige eller nødetatar. Vi avbryt redningsaksjonen og kallar tilbake alle ressursar, opplyser operasjonsleiar Ina kristin Selfors i Nordland politidistrikt.
-
Redningsaksjon etter skuleklasse i Narvik
Naudetatane har sett i gang ein redningsaksjon i Narvik, skriv politiet klokka 08:12 torsdag morgon.
Det skal vere snakk om ein skuleklasse på tur. Klassen skal bestå av 30 elevar og to lærarar.
– Foreløpig ein uavklart situasjon då vi ikkje kjem i kontakt med dei som er på staden, skriv Ina Kristin Selfors.
Politi- og brannvesen saman med frivillige er sendt mot staden for å få ei avklaring på kva som er situasjonen.
– Vi støttar politiet i Nordland men det er dei som koordinerer hendinga, seier Håvard Svenning i HRS Nord-Noreg til NRK.
-
Rensefisk mindre effektive enn venta
Ei ny kunnskapsoppsummering frå Deakin University, Havforskingsinstituttet og Veterinærinstituttet slår fast at rensefisk i lakseoppdrett gjer ein upåliteleg jobb og har dårleg dyrevelferd.
Forskarane finn at berre ein liten del av fisken faktisk et lakselus, og dødelegheita er høg.
– I ettertid kan vi sjå at kunnskapsnivået om rensefisk var for dårleg då ein starta å bruke den i dei store kommersielle oppdrettsmerdane. Fokuset var på korleis laksen skulle få mindre lus, og dyrevelferda til rensefisken blei ikkje tilstrekkeleg tatt omsyn til, seier forskar Frode Oppedal frå Havforskingsinstituttet.
Bruken av rensefisk steig kraftig fram til 2019, men har sidan gått ned. I 2024 vart det sett ut 22,5 millionar rensefisk, som er langt færre enn toppåret 2019.
Strengare regelverk, nye metodar for såkalla avlusing og auka fokus på dyrevelferd er blant årsakene.
Forskargruppa tilrår no at rognkjeks og villfanga leppefisk blir fasa ut innan 2029, og at oppdretta berggylte berre kan brukast dersom næringa dokumenterer god effekt og kraftig redusert dødelegheit.
Havforskingsinstituttet vil bruke funna i vidare rådgjeving.
Foto: Lowri O'Neill / Havforskningsinstituttet -
Statsministeren kjem til Fauske 1. mai
Statsminister Jonas Gahr Støre besøker Fauske kommune 1. mai, skriv Avisa Nordland.
Der skal han markere arbeidarane sin internasjonale kampdag. Han vil bruke heile dagen i kommunen, med stopp både på Fauske og i Sulitjelma.
Besøket er ei oppfølging av statsministeren sitt førre besøk i fjor, då i samanheng med anleggsstart for ny E6.
I Sulitjelma skal statsministeren vere hovudtalar under den tradisjonsrike 1. mai-markeringa arrangert av LO Indre Salten. Samtidig blir det feira at Folkets Hus fyller 100 år.
– Vi er svært glade for at statsministeren har takka ja til invitasjonen og vel å tilbringe 1. mai saman med oss, seier Nils-Christian Steinbakk, leiar i Fauske Arbeidarparti og varaordførar i kommunen.
Foto: NTB -
Kåret til Årest Jazzklubb 2026
Ad Lib Jazzklubb i Bodø ble onsdag kveld tildelt prisen Årets Jazzklubb 2026 under markeringen av klubbens 50-årsjubileum.
Det melder klubben selv i ei pressemelding.
– Med en sterk forankring regionalt, og et våkent blikk mot det nasjonale og internasjonale jazzmiljøet, har Ad Lib Jazzklubb blitt en uvurderlig kraft, ikke bare i Bodø, men i norsk jazzliv som helhet, heter det i juryens begrunnelse.
Prisen Årets Jazzklubb deles ut av Norsk jazzforum og inkluderer et pengebeløp på 50.000 kroner.
Utdelingen var på Picadilly Pub i Bodø, samme sted som jazzklubben startet i 1976.
Grafikk: Norsk Jazzforum -
BHK tapte mot Sandnes - intet håp for Eliteserien
Bodø Håndballklubb tapte den avgjørende kvalikkampen til Eliteserien i Bodø Spektrum i kveld.
Det stod omtrent likt mellom lagene til pause, men i andre omgang rykket Sandnes fra.
Det stod til slutt 29-22 til Sandnes. Det betyr at BHKs håp om spill på øverste nivå neste sesong er ute.
Foto: TV2 -
Nye tall viser at folk ikke har råd til å spise sunt
Nye tall fra SSB viser at høye priser hindrer nordmenn i å spise sunt.
Selv om vi kjøper mindre kjøtt og fisk enn før, har ikke forbruket av frukt og grønt økt tilsvarende fordi det har blitt for dyrt.
Tale Hungnes i Framtiden i våre hender advarer om at folkehelsen taper når sunn mat blir et luksusgode, og krever nå at regjeringen bruker skatteveksling og jordbruksoppgjøret for å gjøre de sunne valgene billigere for alle.
– Det skal ikke være sånn at det å følge kostrådene er forbeholdt dem som har best råd. Når fisken er for dyr og grønnsakene er for dyre, er det folkehelsen som taper, sier Hungnes.
Foto: Eivind Molde / NRK -
Kritisk til forslag om ny lov for motorferdsel i utmark
Nestleder i fylkesrådet mener kravet om at motorferdselsområder skal inn i arealplan, ikke må lovfestes. Det skriver Kulingen.
Under høringen i Stortingets klima- og miljøkomité i går, advarte nestleder i fylkesrådet, Aina Nilsen, mot det hun mener er sentralisering av makt.
Hun mener kommunene må få større handlingsrom, ikke mindre. Og at mange kommuner i Nordland har begrensede ressurser og sliter allerede med å rekruttere planfaglig kompetanse.
Forslaget mener hun vil gi lengre saksbehandlingstid, økte kostnader og mer byråkrati. Samtidig trekker hun fram betydningen av motorferdsel for næringsutvikling.
Klima- og miljødepartementet fremmet forslag til ny lov om motorferdsel i utmark og vassdrag mandag 27. april.
Foto: Nora Hammervik / NRK -
Leirfjord kommune må overta gigantlån
Leirfjord kommune må den 4. mai overta et gigantlån på 19,4 millioner kroner fra selskapet Leirfjord Bredband AS.
Årsaken er at Kommunalbanken har erklært «langsiktig mislighold» etter at selskapet ikke har klart å betale lån og avdrag.
Det skriver Helgelands Blad.
Siden kommunen har garantert for lånet, blir garantien nå utløst. Dette får direkte følger for en kommune som allerede er på Robek-lista.
Kommunedirektør André Haaland varsler at kommunen må kutte 2,1 millioner kroner i driften for 2026 for å dekke inn kostnadene.
-
Fikk bilen sin avskiltet
Politiet på Helgeland har kommet over et kjøretøy i Brønnøysund med bruksforbud.
Bilen skal være solgt men ikke omregistrert.
– Bilen er avskiltet og skiltene leveres inn til statens vegvesen, opplyser operasjonsleder Ina Kristin Selfors i Nordland politidistrikt.
-
Samferdselsministeren besøker Helgeland
Torsdag 30. april besøker samferdselsminister Jon-Ivar Nygård ulike aktører og virksomheter innen luftfart, industri, trafikksikkerhet og beredskap på Helgeland, melder regjeringen på sine nettsider.
Blant annet skal han på befaring av nye Mo i Rana lufthavn, Fagerlia. Statsråden får orientering fra Avinor ved konserndirektør John-Ragnar Aarset om framdrift i utbyggingen og status for anlegget.
Han skal også besøke Mo industripark, Vegtrafikksentralen i Mosjøen og HV14 Drevjamoen.
Foto: Frank Nygård / NRK -
Hetebølgen i fjor sommer den lengste som noen gang er registrert
Hetebølgen i deler av Norge, Sverige og Finland i fjor sommer var den lengste som noen gang er registrert, fastslår ny rapport om Europas klima.
Nesten hele kontinentet hadde temperaturer over gjennomsnittet i fjor, og noen av de voldsomste utslagene var i Norden i juli.
Mens Nordland fikk sydenvarme, fortsatte Europas isbreer å krympe. På Island var massetapet fra breene det nest største som noen gang er registrert.
På Grønland forsvant 139 milliarder tonn is, ifølge den nye rapporten. Smeltingen her bidrar til at havnivået langsomt stiger over hele verden.
– Rapporten viser at klimaendringer får kraftige utslag i Norden og Arktis. Når hetebølger blir hyppigere og mer ekstreme, presses naturen her langt over sine tålegrenser. Et varmere hav og tørrere landskap svekker også norsk beredskap og matsikkerhet fra fiskeri og jordbruk, sier generalsekretær Karoline Andaur i miljøorganisasjonen WWF i en uttalelse.
Samlet sett var 2025 det varmeste året i Norge siden målingene startet. Også temperaturen i sjøen langs norskekysten var rekordhøy. (NTB)
Foto: Jan-Helge Andersen -
Bil utan førar funnen i tunnel
Klokka 07:30 onsdag morgon fekk politiet informasjon om at det stod eit køyretøy ved Ramsvik tunnel i Moskenes med skadar i fronten, opplyser politiet klokka 10:22.
Det var ingen personar i eller ved bilen.
Politiet rykka ut og var på staden like før halv ti, og bilbergar kom like etterpå.
Patruljen kan ikkje finne andre skadar inne i tunnelen enn på ein duk på veggen. Dei har vore i kontakt med bileigar og pratar med vedkomande om årsaka bak hendinga.
Foto: Politiet -
I dag er førarhundens dag
Kvar siste onsdag i april er førarhundens dag.
Dagen blir markert av Noregs Blindeforbund for å spreie informasjon om førarhunden si rolle. Det er 300 førarhundar i Noreg i dag.
Ei undersøking Respons Analyse gjennomførte blant førerhundbrukere for to år sidan viste at 8 av 10 brukarar av førarhund blir forstyrra mens hunden jobbar.
Tidlegare i april besøkte svaksynt og førarhundbrukar Bjørn Agnar Hanssen frå Lofoten, og hunden Toto, Bodø vidaregåande for å åtvare om nettopp det.
Elevar på sals-, service- og reiselivslinja fekk difor høyre om korleis dei skal opptre når dei eventuelt møter svaksynte med førarhund i framtida.
Tobias Thomassen Jørgensen på 17 år tok med seg ny lærdom som blir nyttig i jobben hans seinare.
– Eg har lært at førarhunden ikkje skal bli plaga mens dei er på jobb, seier han til NRK.
Slik lyder «førarhundvettreglane» elles:
1) Hunden er på jobb når selen er på. Ikkje ta kontakt med hunden.
2) Hald eventuelt eigen hund på avstand.
3) Gje deg gjerne til kjenne, og fortel at du har hund.
4) Dersom førarhunden er utan sele, spør om det er greitt å helse dersom du har hund.
5) Ikkje gje godbitar.
6) Gje gjerne beskjed til eigaren om eventuelle farar eller andre ting å vere merksam på.
7) Dersom hunden er utan sele, spør om lov før du eventuelt klappar hunden.
Foto: Synnøve Sundby Fallmyr / NRK -
Kysttoktet i desember: Masse, men skrinn ungsei
Kysttoktet i desember viser at det er uvanleg mykje ungsei langs kysten, men at fisken er uvanleg mager.
Det skriv Havforskingsinstituttet som viser til ein ny toktrapport.
Dei peikar på at dei sterke årsklassane frå 2021 og 2022 truleg konkurrerer om for lite mat, noko som gir rekordlåg vekt hos 3–4 år gamal sei.
– Den låge vekta kan vere ein effekt av at seien er så mange som konkurrerer mot kvarandre, såkalla tettheitsavhengig vekst. Vi har sett teikn til dette før ved sterke årsklassar, men ikkje i same grad.
Det seier havforskar Arved Staby.
Forskarane meiner at både intern konkurranse og lite plankton i Norskehavet kan vere årsaker. Samtidig er det framleis eit mysterium kvar storseien har blitt av, noko som uroar både forskarar og fiskarar.
Foto: Arved Staby / Havforskningsinstituttet -
Bil køyrt av vegen
Natt til onsdag mottok politiet melding om ein bil som hadde køyrt ut av vegen på E10 mellom Ørsvåg og Hopen.
Det var ingen personskade på dei to involverte, men førar av bilen er tatt med til Svolvær politistasjon for bevissikring etter mistanke om ruspåverka køyring.
-
Trafikkuhell – mistenker ruspåverka køyring
Politiet rykka i natt ut etter melding om eit trafikkuhell med UTV i Vefsn.
Det var ein person involvert og føraren fekk lettare skadar. Politiet mistenker ruspåverka køyring og etterforskar saka vidare.
Spilles av
Fjellvettregler for parforholdet
Neste



















.jpg)







English (US)