Nå kommer væromslaget – er det vår i vente?

1 hour ago 1



Lei av å fryse? I dag kan den lengste kuldeperioden på 16 år ta slutt.

31 dager i strekk har temperaturen holdt seg under 0 grader på Blindern i Oslo. Men fredag kan det ta slutt. Foto: Marte Gundersen
  • Stine Barstad

Publisert: 20.02.2026 12:44

– Vi har nok lagt bak oss den hardeste vinteren, sier vakthavende meteorolog Eldbjørg Moxnes.

I ettermiddag kan gradestokken krype over i pluss for første gang på 31 dager på Blindern i Oslo. En lengre rekke med kuldegrader har man ikke målt her siden 2010. Da var det minusgrader 33 dager i strekk.

Et usedvanlig gjenstridig høytrykk som har bitt seg fast over Norge og senere Finland og Russland har gitt en uvanlig kald start på året.

Klimaforskerne strides om hva den uvanlige vinterkulden skyldes – er det endringer i polarvirvelen, eller varmere hav som styrte forholdene?

Uansett var januar over fem grader kaldere enn vanlig, og februar har så langt ligget enda lengre under normalen, ifølge Moxnes.

Regn, sludd og isete veier

Men nå har høytrykket flyttet seg så langt øst at lavtrykkene, som har inntatt sørligere baner og skapt uvær lenger sør i Europa, kommer tilbake til sine vante, mer nordlige ruter.

– Mange vil oppleve en stor økning i temperaturen. Vi skal opp på pluss-siden på deler av Vestlandet og i kystnære strøk på Sør- og Østlandet i løpet av helgen. Det blir slutt på tosifrede minusgrader, sier Moxnes.

Også kysten av Troms og Nordland kan få plussgrader i helgen.

Fra i ettermiddag kommer det også nedbør over store deler av landet. Det kan skape utfordrende kjøre- og gåforhold.

– Det kan komme som regn som fryser på bakken, eller frosset regn. Begge deler gjør det samme: Det blir glatt, sier Moxnes.

Denne uken har skoleelever i store deler av landet hatt vinterferie. Til helgen tar folk i Buskerud, Innlandet, Rogaland og deler av Vestland over stafettpinnen.

– Vestlandet har litt dårlig timing på ferien i år. De har hatt stabilt og fint vær, men nå blir det mer klassisk vestlandsvær, med nedbør som kommer og går, og mer vind, sier Moxnes.

I fjellstrøkene på Østlandet blir det også mer vekslende vær og mer vind. Beinkulden slipper taket. Men minusgradene holder seg fortsatt i hyttestrøkene på fjellet.

– Fra midten av neste uke drar plussgradene seg litt høyere opp i terrenget, men det blir ikke noen full vårløsning, sier meteorologen.

Væromslaget har også fått Varsom.no til å sende ut varsel om høy skredfare i en rekke fjellområder.

– Må vente på at det tiner

De som har fått mer enn nok kulde og vinter, og venter med lengsel på våren, må smøre seg med litt mer tålmodighet.

Den kan la vente på seg – og være av det kjøligere slaget.

– Det ser veldig usikkert ut for våren, men signalene nå ligger litt på den kalde siden.

– Det er ikke noe som tyder på at det blir en veldig mild vår, og vi må nok vente litt på at det tiner opp. Det har vært kaldt veldig lenge, så det er mye frost i bakken, sier Moxnes.

– Men våren kommer til slutt, i år også.

Read Entire Article