Nabo siktet for dobbeltdrap på Karmøy

3 days ago 10



Opplysninger til TV 2:

Begge mennene som er siktet etter dobbeltdrapet på Karmøy, har tilknytning til nabolaget der de avdøde ble funnet.

 Pål S. Schaathun / TV 2
TO DREPT: Politiet jobber i Pilehagen i Kopervik etter at to personer ble funnet døde lørdag. To menn er siktet for drap. Foto: Pål S. Schaathun / TV 2

Publisert 24.03.2026 11:55

Det får TV 2 opplyst.

Lørdag gikk drapsalarmen i Kopervik på Karmøy, etter at to personer – en mann i 60-årene og en kvinne i 50-årene – ble funnet døde i sine respektive boliger.

Begge de avdøde var bosatt i Pilehagen, et kommunalt botilbud for mennesker med utfordringer knyttet til rus og psykisk helse.

To menn på henholdsvis 33 og 34 år ble pågrepet senere samme dag. De er siktet for drap og ble mandag varetektsfengslet i fire uker.

Haugaland og Sunnhordland tingrett har lagt ned forbud mot offentlig gjengivelse av innholdet i fengslingskjennelsene.

– Vant til at det skjer litt

Ifølge folkeregisteret er den siktede 33-åringen bostedsregistrert i samme nabolag som de avdøde. 

Den medsiktede 34-åringen er i dag bostedsregistrert et annet sted i Rogaland, men har tidligere bodd i Pilehagen.

TV 2 har snakket med både pårørende og beboere som beskriver Pilehagen som et tøft sted med mye utrygghet. 

En person klaget på at låsene til de ulike boligene ikke var trygge.

Naboer i området, som ligger like nord for Kopervik sentrum, forteller at de er nøye med å låse dørene, og at politiet er innom med jevne mellomrom. 

– Vi som bor her er vant til at det skjer litt, så vi er ikke redde av oss i utgangspunktet, sier en nabo til TV 2.

 Jostein Viestad
RYKKET UT: Politiet var på stedet med omfattende ressurser, før de siktede ble pågrepet senere samme dag. Foto: Jostein Viestad

TV 2 har også tilgang til flere dommer i straffesaker som knytter seg til botilbudet i Kopervik, som beskriver til dels grove voldsepisoder og tung rusbruk.

– Ennå veldig tidlig

Det har ikke lykkes for TV 2 å få en kommentar fra de siktede mennenes forsvarere tirsdag, men de har tidligere vært svært tilbakeholdne med å uttale seg om dobbeltdrapssaken.

Heller ikke politiet har ønsket å kommentere saken i nevneverdig grad.

– Vi er ennå veldig tidlig i etterforskningen og driver et massivt arbeid som foregår både teknisk og taktisk. En rekke avhør er tatt og skal tas de neste dagene. Vi ønsker derfor minst mulig informasjon ut, sa politiinspektør Unni Byberg Malmin til TV 2 mandag.

Verken politiet eller forsvarere har ønsket å kommentere relasjonen mellom de siktede og avdøde så langt, utover at de skal kjenne til hverandre.

 Elias Håvarstein / TV 2
TILBAKEHOLDEN: Politiinspektør Unni Byberg Malmin er ansvarlig for etterforskningen av drapene på Karmøy. Foto: Elias Håvarstein / TV 2

Ingrid Lauvås i Elden Advokatfirma er oppnevnt som bistandsadvokat for etterlatte.

– De etterlatte er preget etter tapet av et familiemedlem, og den omfattende offentlige oppmerksomheten oppleves som krevende for dem, sa Lauvås i en kommentar mandag kveld. 

Read Entire Article