-
Nærmere 500 unge fikk prøve seg som fiskere i sommer
I 2025 deltok 499 ungdommer i den statlige ungdomsfiskeordningen.
Det skriver Norges råfiskalg i en pressemelding.
Det ble levert over 235 tonn fisk og skalldyr i perioden 16. juni og 15.august. Råfisklaget utbetalte verdien på over 10,6 millioner kroner.
– Det er fantastisk å se at så mange unge satser på fiskeryrket. Det må være inspirerende for voksengenerasjonen å se innsatsen som legges ned, både på havet og langs kaikantene gjennom sommeren. Det er også imponerende at den samlede verdien passerte 10 millioner kroner på to korte måneder. Vi gratulerer med solid innsats.
Det uttaler Espen Renø Svendsen i Råfisklagets avdeling for samfunnskontakt.
Foto: Thomas Kjønhaug / NRK -
Bodø/Glimt med nysignering: – Ikke gått opp for meg
Bodø/Glimt har signert kontrakt med 20 år gamle Emma Berhns fra Moelv. Det skriver Ringsaker Blad.
Berhns har spilt keeper for Raufoss i 3.divisjon, men nå går veien videre til Bodø.
– Det har fortsatt ikke gått opp for meg at jeg har fått kontrakt med Bodø/Glimt, sier hun til avisa.
Bodø/Glimt ligger foreløpig på en 8.plass i Toppserien.
-
Politiet øker tilstedeværelsen under Bodø/Glimt-kampen
Onsdag 20. august møter Bodø/Glimt Sturm Graz på Aspmyra i Bodø. Det er forventet bortimot fullsatt stadion.
Politiet vil i forbindelse med kampen ha synlig tilstedeværelse før, under og etter kampen for å sørge for ro og orden, og at arrangementet går fint for seg.
– Vi er der for å bidra til publikums trygghet, og ser gjerne at publikum har en lav terskel for å ta kontakt, sier Stabssjef Bent Are Eilertsen i en pressemelding.
Politiet oppfordrer folk til å forholde seg til fysiske sperringer.
– Som alltid minner politiet om at det er flott med engasjerte supportere, men bruk av bluss på tribunen er ikke er tillatt, da det av mange årsaker er risikofylt, sier Eilertsen.
Bluss på tribunen vil bli anmeldt og bøtelagt. Det samme gjelder for bruk av fyrverkeri, enten det er i supportertoget eller på stadion.
Hålogalandsgata mellom Torvgata og Parkveien vil stenges på kampdagen mellom kl. 1830-2300.
Marthas gate vil bli stengt for utkjøring til Hålogalandsgata og Haakon VIIs gate blir stengt for utkjøring til Fritjof Nansens vei i samme periode.
Det vil være parkeringsforbud fra kl. 1700-2330 på de stengte veiene.
Foto: Simon Skjelvik Brandseth / NRK -
Anmeldte snoking i journaler: – Alvorlig tjenestebrudd
Vefsn kommune har politianmeldt ulovlig snoking i pasientjournaler. Det bekrefter kommunalsjef for helse, omsorg og velferd Karin Ingebrigtsen til Helgelendingen.
– En innledende kontroll viser at dette kan være et alvorlig tjenestebrudd og at dette har pågått over flere år, sier Ingebrigtsen til avisa.
Ifølge kommunalsjefen tyder ingenting på at taushetsbelagt informasjon er gitt videre til andre.
Ingebrigtsen undersreker at alle innbyggerne har rett på å få informasjon dersom det er gjort ulovlige søk i deres pasientjournal.
Kommunen samarbeider med Statforvalteren i Nordland, Datatilsynet og politiet i denne saken.
-
Undersøkelse: Unge er minst positive til norsk EU-medlemskap
Kun én av fire under 30 år ville stemt ja til norsk EU-medlemskap, viser en fersk spørreundersøkelse.
1000 personer deltok i undersøkelsen, som ble gjennomført av Opinion på oppdrag fra Altinget i løpet av uke 31.
Totalt sett svarte 33 prosent at de ville stemt ja for at Norge blir med i EU. 55 prosent svarte nei.
Og skepsisen var enda større blant de unge, hvor kun 24 prosent av dem under 30 år svarte ja. Hele 60 prosent svarte at de ville ha stemt nei i en folkeavstemning.
Aldersgruppen som er nest mest skeptisk etter de yngste, er dem mellom 50–59 år.
(©NTB)
Foto: Reuters -
Festival reddes av «egen» lommebok: – Ekstremt stolt
Parkenfestivalen i Bodø fikk et stort økonomisk tap fredag. Etter melding om kuling og hefritg regn ble flere konserter avlyst, noe som kostet millioner av kroner.
– Vi gikk jo nesten glipp av omsetningen for en hel dag, sier festivalsjef Gøran Aamodt til Bodø Nu.
God økonomisk planlegging har imidlertid reddet dem. Selskapet har over 20 millioner kroner i egenkapital som dekker tapet.
– Det at vi har klart å holde av penger og spare fram i tid. Det er kanskje noe av det jeg mest stolt av, ved siden av folkene våre og tilbakemeldingene vi får. I festivalbransjen er det små marginer og enorme pengesummer kan fort forsvinne. Jeg er ekstremt stolt over at vi har vært fornuftige og nøysomme, og at vi har bygget denne stiftelsen til å stå trygt. Vi tåler en smell, sier Aamodt til avisa.
Festivalen ble gjennomført som normalt lørdag, og planleggingen for neste års festival er allerede i gang. Han håper på bedre omstendigheter neste år.
Foto: Oda Stine Hansen Viken / NRK -
18-åring fra Rana tatt ut på landslaget
Når Norge møter Sverige og Danmark i september skal Sander Elias Fjelldalselv (18) fra Rana være med i troppen.
Det skriver Rana Blad.
– En ny milepæl for oss som en relativ ferskt fotballklubb, skriver Rana FK på Facebook som gratulerer Fjelldalselv med uttaket.
Fjelldalselv er eneste spilleren fra en nordnorsk klubb som er tatt ut på G18 landslaget i denne omgang.
– Vi har tatt ut en sterk og god tropp. Jeg synes det er mange spennende spillere i dette kullet, og det er flere gode spillere som det ikke ble plass til i troppen denne gang da det er stor konkurranse om plassene.
Det sier G18-landslagstrener Even Sel som har tatt ut troppen til turnering i Danmark i perioden 1. til 8. september.
– Dette er vår siste samling før vi skal spille EM-kvalifisering på hjemmebane i Skien i oktober. Disse kampene mot Sverige og Danmark blir gode tester for oss før kvalifiseringskampene sier Sel.
-
Trafikkuhell på Gruben
Politiet rykker ut til et trafikkuhell på E12 Gruben. Fremstår ikke som alvorlig.
Et kjøretøy skal ha kjørt ut og står med fronten ned i grøfta. Det er mindre materielle skader på stedet. Politiet er i kontakt med de involverte.
Det er ikke meldt om personskader. Kjøretøyet har fått mindre skader, samt at det er skader på autovern og trestolpe.
Politiet avhører sjåføren på stedet.
-
Vogntog mistet dekk i tunnel
Nordland politidistrikt melder at et vogntog har mistet et dekk inne i Illhøglia tunnel i Rana.
Ingen ulykke har skjedd i forbindelse med uhellet, men politiet ber bilister være forsiktig dersom dekket ennå ligger i vegbanen.
Vegtrafikksentralen er varslet om forholdet og sender entreprenør til stedet.
-
Innførte narkotika med fly
En mann er dømt til betinget fengsel etter å ha tatt med narkotika til Harstad/Narvik lufthavn, Evenes.
Mannen skal i fjor høst ha reist med fly fra Gran Canaria til Harstad/Narvik lufthavn, Evenes. På denne turen skal vedkommende ha innført 16,73 gram marihuana og 2,63 gram hasj.
Mannen er dømt til 18-dagers fengsel. Fullbyrding av straffen utsettes med en prøvetid på to år. Han er også ilagt en bot på 8.000 kroner, subsidiært fengsel i åtte dager.
Det var Harstad Tidende som omtalte saken først.
Foto: Henrik Einangshaug / NRK -
Mehalsen stenges tirsdag
Mehalsen langs fylkesvei 7702 i Andøy stenges for trafikk i tidsrommet 10:00 til 13:00 tirsdag 19. august.
Årsaken er at politiet skal på befaring etter at en bil og MC kolliderte 2. august.
Det bekrefter trafikkoperatør i Statens vegvesen, Morten Åkvikk til Vesterålen Online.
-
Bodø/Glimt-styret gikk inn for bygging av ny milliardarena
Bodø/Glimt sikter mot et nytt og topp moderne fotballstadion og håper å starte byggingen allerede til høsten.
Et viktig steg i prosessen ble tatt mandag ettermiddag. Da stemte styret i fotballklubben for å gå i gang med stadionprosjektet. Det melder Avisa Nordland.
Beslutningen betyr ifølge TV 2 at det blir innkalt til ekstraordinært årsmøte 11. september. Dette årsmøtet har siste ord i saken.
Prosjektet har en kostnadsramme på en milliard kroner. Bodø/Glimt har i lengre tid jobbet på spreng med å få på plass finansieringen av den nye arenaen, som etter planen skal kunne ta 10.000 tilskuere.
– Vi har fortsatt elementer i finansieringsplanen som vi må få aktører inn i. Akkurat der vi står i dag handler det mer om at vi føler oss trygge på at vi skal få dette til og bringe prosjektet i havn, sa daglig leder Frode Thomassen i Bodø/Glimt til TV 2 foran mandagens styremøte.
Under møtet ble det først vedtatt at man går inn for å flytte matjord fra tomten der det nye stadionet skal ligge. Arenaen skal bygges på området Thalleveiåkeren like utenfor Bodø sentrum.
– Vi håper at vi kan ønske velkommen til ny stadion i midten av 2027. Det skal bli en fantastisk opplevelsesarena, sier Thomassen.
Glimts suksesstrener Kjetil Knutsen har den siste tiden lagt press på næringslivet i Bodø ved ikke å ville forlenge sin kontrakt med klubben.
– Jeg avventer situasjonen. Jeg er veldig spent på næringslivet i Bodø, alt rundt det å bygge noe inn i fremtiden. Da trenger vi et fotballstadion. Det er mitt spenningspunkt akkurat nå, sa han til TV 2 tidligere i måneden.
(©NTB)
Foto: Mats Torbergsen / NTB -
Rykket ut til brann i campingvogn
Nødetatene rykket tidligere i kveld ut til Inndyr etter melding om brann i en campingvogn.
Det ble rapportert om røykutvikling fra campingvognen, og at det ikke var fare for spredning.
Like etter klokken 19:00 melder Thomas Jarnæs Coe i Nordland politidistrikt at brannen skal være slukket.
Politiet gjør undersøkelser på stedet og det vil bli opprettet sak på forholdet.
Foto: Nordland politidistrikt -
33 husstander uten strøm
Flere er rammet av strømbrudd på Sandhornøya i Gildeskål.
Ifølge nettselskapet Arva skal 33 kunder være berørt av dette.
– Strømbruddet er kjent, mannskap jobber med å lokalisere og rette feil, skriver Arva på sine nettsider.
Strømmen planlegges å være tilbake klokken 19:30 i kveld.
Illustrasjon: Geodata AS, Kartverket, Geovekst og kommunene, OpenStreetMap | Powered by Volue ADMS / arva.no -
Beruset person bortvist fra Bodø lufthavn
Politiet rykket i ettermiddag ut til Bodø lufthavn etter melding om en utagerende passasjer.
Det var vektere på stedet som ba om bistand fra politiet etter at passasjeren ble nektet ombordstigning og ikke ville forlate flyplassen.
Personen skal ha vært beruset, og ble derfor bortvist fra flyplassen.
– Vedkommende ble kjørt hjem til sin adresse og er ivaretatt, opplyser Thomas Jarnæs Coe i Nordland politidistrikt.
-
Høiby tiltalt for overgrep mot kvinne i Henningsvær
Statsadvokat Sturla Henriksbø holdt pressekonferanse mandag ettermiddag, der han fortalte at kronprinsesse Mette-Marits sønn, Marius Borg Høiby, er tiltalt for 32 forhold, blant annet fire voldtekter.
Henriksbø fortalte under pressekonferansen at en av voldtektene skal ha skjedd i Henningsvær i Lofoten i 2023.
– Den fornærmede kvinnen er i midten av 20-årene. Hun traff Høiby den aktuelle kvelden, der de først hadde frivillig samleie.
Henriksbø sier videre at bevisene tyder på at Høiby senere gjennomførte en sovevoldtekt.
– Bevisene viser at senere på natten, etter at kvinnen hadde sovnet, påbegynte Høiby samleie med henne på nytt mens hun sov.
Statsadvokaten sier at Høiby filmet det som skjedde.
En rettssak mot Høiby vil trolig komme opp for retten i januar neste år.
Foto: Haakon Mosvold Larsen -
Mange endrer kostholdet på grunn av priser
Matvareprisene har blitt merkbart høyere de siste årene.
Nå viser en fersk undersøkelse at dette medfører at mange endrer kostholdet.
10 prosent av de Sifo har spurt sier økte priser har bidratt til store endringer i kostholdet.
27 prosent sier de er delvis enige.
Ekspertene trodde imidlertid at enda flere skulle være mer påvirket.
– Vi ble litt overrasket over at ikke flere sa seg helt enige utsagnet, med tanke på at det har vært en markant økning i matvareprisene, noe som har ført til at en større andel av husholdningsbudsjettet nå går til mat og drikke, sier matforsker Annechen Bahr Bugge fra Sifo ved Oslo Met til NTB.
Foto: Marthe Synnøve Susort Johannessen / NRK -
Mistenker ulovlig droneflyving
Politiet stanset en bil på Selnes etter mistanke om ulovlig droneflyving. Det skriver Vesterålen Online.
Operasjonsleder Kai Eriksen ved politiets operasjonssentral sier til VOL at de mistenkte er utlendinger.
Flyvingen skal ha skjedd i sentrumsnære områder på Sortland.
– Vi skal undersøke hva de har filmet og så vurdere tiltak, sier Eriksen.
I Sortland sentrum er det fotoforbud rundt Kystvaktbasen. Utstyret kan beslaglegges, og forelegg gis hvis lovbrudd konstateres. Politiet vil nå avgjøre om flyving skjedde i uvitenhet eller med vilje.
Foto: Synnøve Sundby Fallmyr / Synnøve Sundby Fallmyr -
Innfører lysregulering etter skade på bru
Fra mandag 18. august innfører Statens vegvesen lysregulering på gamle E6 over Rombaksbrua i Narvik, skriver Fremover.
Årsaken er skade på et hengestag som krever reparasjon. Det blir nå kun ett kjørefelt tilgjengelig, og hastigheten senkes til 50 km/t.
Byggeleder Kristian Riddervold Andreassen forklarer at delene som skal skiftes ut er ikke hyllevare, og det kreves et spesialtilpasset jekkesystem.
Narvik-entreprenøren Visinor Rehab planlegger reparasjonen.
-
Glimt tar stadionavgjørelse
Mandag er det duket for styremøte i Bodø/Glimt.
Der skal det avgjøres om det skal bygge ny stadion på Thalleveiåkeren.
Avisa Nordland skriver at klubben vil gå inn for nytt stadion.
Styreleder Inge Henning Andersen sier følgende til avisa:
– Det får vi se når møtet er over. Jeg tar ingenting for gitt.
Møtet begynner 16:00.
Foto: Illustrasjon: Consto/Nordic Office of Architecture
Torsk spiser torsk 00:26
Neste